Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook Libra’nın ABD Doları ya da Euro ile Bir Olmadığını Savunuyor

Sosyal medya devi Facebook, kripto parası Libra’ya gelen yoğun tepkiler sonrası yeni bir açıklama yaptı. Açıklama Calibra Başkanı David Marcus tarafından yapıldı.
Facebook Libra’nın ABD Doları ya da Euro ile Bir Olmadığını Savunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sosyal medya platformları arasında en fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, her geçen gün daha geniş bir mecraya yayılmaya devam ediyor. 2.5 milyara yakın kullanıcısı olan dev platformun farklı projeler üzerinde çalıştığı biliniyor. Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi kripto paraların son yıllarda değer kazanması Facebook’u da bu alana yönelik yatırım yapma fikrine itti. Sosyal medya devi geçtiğimiz aylarda kendi kripto para birimi Libra’yı tanıtmıştı.

Libra’nın tanıtılmasının ardından dünya genelinde başta siyasiler ve bürokratlar olmak üzere pek çok kesimden Facebook’a yönelik tepkiler dile getirilmeye başlandı. Hükümetlerin tepkisini çeken kripto para ile ilgili son açıklama Fransa’dan gelmiş ve Avrupa topraklarında bu paranın yayılmasına izin vermeyeceklerini duyurmuşlardı. Gelen tepkiler sonrası sosyal medya devinden Libra’dan korkulmaması gerektiğine dair açıklamalar yapılıyor.

‘Libra’dan Korkulmamalı’

‘Libra’dan Korkulmamalı’

Facebook’un kripto para birimi Libra’yı tanıtmasının ardından hükümetler tarafından tepki gösterilmeye devam ediliyor. Sosyal medya evinin yöneticilerinden David Marcus konuyla ilgili açıklamasında Libra’nın mevcut para birimleri ile aynı şekilde değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Libra’nın ABD doları ya da euro basmak ile aynı şey olmadığını söyleyen Marcus, yeni bir para birimi yaratmak gibi bir niyetleri olmadığını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde İsviçre’de düzenlenen G-7’de Libra Association üyeleri bir araya geldi. Burada durum değerlendirmesi yapan üyelerin ardından David Marcus, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar ile kendilerine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Marcus yeni bir para birimi yaratılmasının dışından Libra’nın mevcut para birimleri üzerinden çalışan bir ödeme ağı sistemine sahip olacağını belirtiyor.

İllegal Kullanım İhtimali Korkutuyor

İllegal Kullanım İhtimali Korkutuyor

Sosyal medya devinin piyasaya sürmeye hazırlandığı Libra için gelen başlıca tepkiler arasında yasa dışı kullanım ihtimali geliyor. Özellikle uyuşturucu ticareti kaçakçılık, terör örgütleri gibi suç işleyen gruplar arasında Libra’nın yaygınlaşma ihtimali yöneticileri korkutuyor. Bir diğer endişe ise Facebook’un bu parayla ilgili veri gizliliğini yeterince koruyamaması ihtimalini içeriyor. Bilindiği üzere son yıllarda sosyal medya devi türlü veri skandalları ile sıkça gündeme geldi.

Facebook ise bu konuya ilgili tek başlarına hareket etmediklerini belirterek Libra Association adlı birliğin kontrolünde sürecin ilerleyeceğini belirtiyor. Bilindiği üzere 26 küresel merkez bankasının temsilcileri Libra ile ilgili konuların tartışılması ile bir araya geldi. Görüşmeden ne gibi sonuçlar çıktığı ise henüz bilinmiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%