Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook Net Karındaki Artışa Rağmen ABD’nin En Büyük Değer Kaybını Gerçekleştirebilir

Facebook'un ikinci çeyrekte net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında artırdı. Buna karşın ABD tarihinin en büyük değer kaybına işaret ediyor. İşte detaylar;
Facebook Net Karındaki Artışa Rağmen ABD’nin En Büyük Değer Kaybını Gerçekleştirebilir
Yorum

Tüm dünyadan gelen ikinci çeyrek sonuçları şirketlerin nasıl bir dönem geçirdikleri hakkında detaylı bilgiler veriyor. Facebook 2018 yılının ikinci çeyreğinde net karını, 2017 yılının aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 31 oranında artırdı. Verilerini New York Borsası’nın kapanmasından hemen sonra açıkladı. Kapanış sonrası işlemlerde yüzde 24 oranında gerileyen Facebook hisseleri, ABD tarihinin en büyük piyasa değeri kaybı ile karşı karşıya bulunuyor.

Facebook yılın ikinci çeyreğinde 5,11 milyar dolarlık net kar elde ederken, hisse başına karı 1,32 dolardan 1,74 dolara yükseltti.

Facebook İkinci Çeyrek 5,11 Milyar Dolar Kar

Facebook 2017 yılının ikinci çeyreğinde 3,89 milyar dolar net kar elde etmiş ve hisse başına 1,32 kar bildirimi yapmıştı. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 9,32 milyar dolar olan gelirini ise yüzde 41,9 oranında artırarak 13,23 milyar dolara yükseltti. Reklam gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42,4 oranında arttı ve 13,04 milyar dolara ulaştı.

Facebook’un 2018 ikinci çeyreğinde günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısında da geçen seneye göre artış kaydedildi.

Günlük ve Aylık Kullanıcı Sayısı

Haziran – 2018 itibariyle Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı 1,47 milyar oldu. Bu rakam, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 11 artışa işaret etti. Haziran sonu itibariyle aylık aktif kullanıcı sayısı ise 2,23 milyar dolara ulaştı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 yükseldi.

Şirketin ikinci çeyreklik verileri artışa işaret ediyor olsa bile beklentilerin altında kaldı ve hisse senetlerine düşüş olarak yansıdı.

Veriler Beklentilerin Altında Kaldı

Facebook’un hem geliri hem de kullanıcı sayısı piyasa beklentilerini karşılayamadı ve kapanışın ardından açıklanan verilere rağmen hisselerde büyük değer kaybı meydana geldi. Facebook hisse başına değeri yüzde 8,9 oranında düştü ve 198,13 dolara geriledi. Şimdi ise ABD borsalarının açılışında tarihin en büyük piyasa değeri kaybının görülebileceği düşünülüyor.

Facebook hisseleri dün 217,50 dolardan kapanırken, kapanış sonrası işlemlerde yüzde 24 oranında geriledi.

Hisseler Yüzde 24 Düştü

New York’ta spot piyasanın açılışıyla hızlı bir değer kaybı yaşanması bekleniyor. Öyle ki Facebook’un piyasa değerinin yaklaşık 150 milyar dolarlık kısmının silinebileceği tahmin ediliyor. Bu rakam, Amerikan hisse senedi piyasasında işlem gören bir şirketin kaydettiği en büyük günlük kayıp olabilir. Facebook’un ikinci çeyrek geliri için 13,3 milyar dolarlık bir beklenti vardı ve 2015 yılından beri ilk defa analist beklentilerini karşılayamadı. Aynı şekilde günlük aktif kullanıcı sayısında da 1,47 milyar ile beklentilerin gerisinde kaldı. Bu kayıpların nedeni ise veri skandalı olarak belirtiliyor.

Şirketin Baş Finans Sorumlusu David Wehner, üçüncü ve dördüncü çeyreklerde diğer iki çeyrekliğe göre daha fazla artış görüleceğini söyledi.

Diğer 2 Çeyrek Daha İyi Geçecek

Şu an Hikayeler gibi yeni ve düşük kazançlı özellikleri geliştirerek, kullanıcıları buralara teşvik etmeyi planladıklarını anlattı. Wehner, veri gizliliği konusuna da değindi ve hizmetlerini kullanan kişilere, veri gizliliği konusunda daha fazla seçenek sunarak gelirlerini artıracaklarını söyledi. Wehner, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmanın da hisse senetlerine zarar verdiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu