Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Evden Çalışanlar için Motivasyon Yükseltecek İpuçları

Evden çalışanlar çok iyi bilir. Bazen kendinizi çalışma isteğinizin hiç olmadığı şekilde hissedersiniz. İşte motivasyon artırıcı öneriler.
Evden Çalışanlar için Motivasyon Yükseltecek İpuçları
Son Güncelleme: 
Yorum

Biliyorsunuz ki günümüzün koşulları sayesinde evden çalışan insanların sayısı gittikçe fazlalaşıyor. Bu durum serbest çalışma taraftarı insanlar için hiç şüphesiz avantajlı durumlar oluşturuyor. Yani sabahın erken saatlerinde kalkıp trafik derdi çekmek istemeyen, her gün tıraş olmaktan, saç baş yapmaktan hoşlanmayan ve belki başkalarıyla birlikte çalışmayı sevmeyen kişiler için evden çalışmak kesinlikle bulunmaz bir nimet! Düşünsenize; sabah kalkıyor, istediğiniz saate işinizin başına geçiyor, rahat kıyafetlerinizle bütün gün keyifle çalışıyor ve bir de bu işten iyi miktarda para kazanıyorsunuz. Kulağa gerçekten kusursuz bir işmiş gibi geliyor, değil mi?

Ama ne yazık ki öyle değil! Yani işler sizin sandığınız gibi yürümüyor. Evden çalışan kişilerin işleri ve hayatları bu kadar tozpembe olmuyor. Home ofis çalışan insanların çoğu bir süre sonra belli başlı problemlerle karşı karşıya kalıyor. Bu sorunların başında gelenlerden bir tanesi de malum motivasyon konusu oluyor! Evet, serbest çalışmanın cazibesine kapılan pek çok kişi ilk etapta bu sorunu umursamıyor. Ancak bir süre geçtikten sonra motivasyonun ne kadar önemli olduğu anlaşılmaya başlanıyor.

Evde olmanın verdiği rahatlık, plansızlık veya hareketsizlikten kaynaklanan tembellik gibi nedenler; evden çalışanların enerjisini ciddi oranda düşürüyor. Tabii, tüm bunlar size evden çalışan herkesin aynı nedenler yüzünden problem yaşadığını ya da başarısızlığa mahkum olduğunu düşündürmesin. Çünkü önceden önlemini alan ve kendini motive etmeyi öğrenen serbest girişimciler, motivasyon konusunda neredeyse hiç sıkıntı yaşamıyor. İşte bu nedenle, sizlere evden çalışan başarılı insanların izlediği belli başlı motivasyon taktiklerinden bahsedeceğim. Eğer siz de yukarıda bahsettiğim sorunlarla karşı karşıya kalıyor ya da ileride evden çalışmayı düşünüyorsanız, bu taktikleri dikkate almanızı şiddetle öneririm. Bu konuda da anlaştıysak, haydi alt başlıklarımızı tek tek incelemeye başlayalım.

İşte evden çalışanlar için motivasyon yükseltecek ipuçları:

Gerçekçi Hedefleriniz Olsun!

Gerçekçi Hedefleriniz Olsun!Motivasyonunuzu yükseltmek için yapmanız gereken ilk şey, hedeflerinizi gözden geçirmek olmalı. Mesela; bir ay içinde ne kadar iş yapabileceğinizi bilmeli ve hedeflerinizi yapabileceklerinize göre belirlemelisiniz. Diyelim ki yazarlık yapıyorsunuz. Bir gün içinde ne kadar yazabileceğinizi en iyi siz bilirsiniz, değil mi? Ya da evden çeviri yaparak para kazanıyorsunuz. Normaldekinden çok daha uzun bir metin çevirmeniz gerektiğinde, bunu aynı süre içinde yapmaya çalışmamalısınız. Şöyle düşünün; evden çalışarak tonlarca para kazanmayı hayal etmiş olabilirsiniz, ancak gerçeklerin de farkında olmanız lazım. Evet, hayallerinizi büyük tutmalısınız belki; ama hedeflerinizin de gerçekçi olmasını sağlamalısınız. Yoksa hiçbir başarı elde edemediğinizi görür ve kısa zaman içinde kendinizi yenilmiş hissedersiniz.

Planlı Hareket Edin!

Planlı Hareket Edin!Evden çalışıyor olabilirsiniz, ama bunun istediğiniz saate kadar yatıp kafanıza göre çalışabileceğiniz anlamına geldiğini düşünmemelisiniz. Eğer olaya bu şekilde yaklaşırsanız, aynı olumsuz sonuçlarla karşılaşırsınız. Çalışma isteğinizi kaybeder, hatta belki de önceden severek yaptığınız işten nefret etmeye başlarsınız. Bu nedenle, kendinize bir çalışma planı yapmalı ve çok istisnai durumlar dışında bu planın dışına çıkmamalısınız. Tıpkı 9’da masasında olmak zorunda olan bir çalışan gibi işe hazırlanmalı, kendinize günlük bir rutin oluşturmalısınız.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Plana Sadık Kalan Başarılı İnsanların 7 Ortak Özelliği

Örneğin; 8’de kalkmalı, duşunuzu alıp üzerinizi giyinmeli ve kahvaltınızı yaptıktan sonra işinizin başına geçmelisiniz. Canınız istemiyor diye kahvaltı yapmayı birkaç saat sonraya ertelememeli, iş konusunda disiplinli davranmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Tıpkı bir iş yerinde çalışır gibi öğle molası yapmalı, öğle aranızın haricinde günde birkaç defa dinlenmek için işe ara vermelisiniz. Tüm gününüzü yaptığınız plana göre devam ettirdiğinizde çok daha başarılı olduğunuzu görecek, evden çalışmanın gerçekten ne demek olduğunu işte ancak o zaman anlayabileceksiniz. Sonuçta plana sadık kalan insanlar ne olursa olsun önünde sonunda başarılı olurlar.

Sağlığınızı Önemseyin!

Sağlığınızı Önemseyin!Motivasyonunuzla sağlığınız arasında doğrusal bir ilişki olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle sağlıklı yaşamak için kendinize belli başlı kurallar koymalısınız. Mesela, uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Sabahlara kadar çalışıp akşama kadar uyuyarak doğanıza aykırı şeyler yapmamalısınız. Evden çalışıyorsunuz diye kendinizi tembelliğe alıştırmamalı, her gün en az yarım saatinizi açık havada yürüyerek geçirmelisiniz. Beyin sağlığınıza iyi gelecek yiyecekler tüketmeli, kahve tüketiminizi abartmamalısınız. Çünkü sağlıksız insanlar ne kadar uğraşsalar da hiçbir zaman sağlığına özen gösterenler kadar üretken ve mutlu olamazlar. Bu nedenle hem bedeninize hem de ruhunuza gereken özeni göstermelisiniz.

Yardım İstemekten Çekinmeyin!

Yardım İstemekten Çekinmeyin!Sizi zorlayan konularda ya da hakim olmadığınız alanlarda kendi kendinize çabalamak yerine birilerinden yardım istemeyi deneyin. Sizinle aynı işleri yapan kişilerden, arkadaşlarınızdan, ailenizden ya da bir uzmandan neyi nasıl yapmanız gerektiğini öğretmelerini isteyin. Yani bütün gün uğraşsanız da halledemeyeceğiniz bir iş için zaman harcamak yerine, birilerine akıl danışın. Bu şekilde hem işlerinizi çok kolay halledecek hem de yapamadığınız bir şey yüzünden boş yere sinir krizlerine girmemiş olacaksınız. Unutmayın ki herkesin farklı yetenekleri vardır ve dünya üzerindeki hiç kimsenin on parmağında on marifet yoktur. Bu nedenle zayıf yönlerinizin farkına varın ve eksikliklerinizi dış kaynaklardan faydalanarak kapatın. Tıpkı her başarılı insanın yaptığı gibi!

Kendinizi Soyutlamayın!

Kendinizi Soyutlamayın!Evden çalışıyorsunuz diye kendinizi dış dünyadan soyutlamamalısınız. Çünkü bu sizi bir süre sonra derin bir yalnızlığa ve doğal olarak da mutsuzluğa sürükleyecektir. Bu olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için, iş saatlerinizin dışında sosyal ilişkilerinizi devam ettirmeli ve arkadaşlarınızla iletişiminizi koparmamalısınız. Sizinle aynı ya da benzer alanlarda çalışan insanlarla konuşmalı, güncel kalabilmek için etrafınızdakilerle her zaman fikir alışverişi yapmalısınız. Bu şekilde hem motivasyonunuzu arttırabilir hem de farklı görüşlerden yararlanarak bakış açınızı genişletebilirsiniz.

Bir Başarı Panosu Edinin!

Bir Başarı Panosu Edinin!Bilgisayarınızın tam karşısında yani gözünüzün hemen önünde bir panonuz olsun. Modunuzun düşmeye başladığı anlarda bu panoya odaklanarak işe devam etmek için kendinizi zorlayın. Yani her sıkıldığınızda işin başından kalkıp mola vermeyi düşünmeyin. Bu sizin gereksiz yere bölünmenize ve fazladan vakit kaybetmenize neden olacaktır.

Ayrıca sıkıldığınızda işin başından kalkabileceğinizi bildiğiniz için bunu alışkanlık haline getirmeye başlayacak ve gayet iyi çalışıyor olmanıza rağmen kendinizi kandırarak zamanla işten kaytarmaya başlayacaksınız. İşte bunun önüne geçmek için, kendinizi çalışmaya zorlamalısınız. Karşınıza astığınız panodaki ilham verici notlarınıza bakmalı, çok çalıştığınızda satın alacağınız güzel evin hayalini kurmalı ve kendinizi motive etmeyi öğrenerek işe devam etmelisiniz. Emin olun, başarı panosu motivasyon konusunda fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Kendinizi İyi Tanıyın!

Kendinizi İyi Tanıyın!Gün içinde ne kadar çok iş yapabileceğinizi, hangi saatlerde daha çok çalıştığınızı, ne gibi durumlarda motivasyonunuzun düştüğünü anlamaya çalışın. Tüm bunların farkına vardığınızda sizin için en uygun çalışma sistemini belirleyebilir, dikkat dağıtıcılarınızdan uzaklaşarak üretkenliğinizi arttırabilirsiniz. Çünkü ben burada ne kadar konuşsam da herkesin kendine göre bir özelliği vardır. Kimi müzik eşliğinde daha çok çalışırken, kimi çıt sesinden bile rahatsız olur. Kiminin en verimli olduğu saatler sabah saatleridir, kimi ise işe tam olarak öğleden sonra odaklanabilir. Ne demek istediğimi anladınız, değil mi? Sonuçta başarınız kendinizi ne kadar iyi tanıdığınıza bağlı olarak değişecektir.

Çalışma Ortamınızı Değiştirin!

Çalışma Ortamınızı Değiştirin!Ne demişler; tebdil-i mekanda ferahlık vardır, değil mi? Yani her zaman olmasa bile bazen çalışma ortamınızı değiştirin. Mesela; canınızın hiç iş yapmak istemediği zamanlarda önce dışarı çıkıp biraz hava alın, ardından çalışmaya başka bir odada devam edin. Evden çalışmanın kişiye sunduğu avantajlardan faydalanmayı öğrenin. Hatta imkanınız varsa ve biraz gürültüden hoşlanıyorsanız, bilgisayarınızı alıp dışarı çıkabilirsiniz. Nezih bir cafede ya da şehir bankında oturarak işe devam edebilirsiniz. Emin olun, arada farklılık yapmak üretkenliğinizi inanılmaz derecede arttıracak ve motivasyonunuzu anında yükseltecektir.

İş ve Ev Dışında Bir Hayatınızın Daha Olduğunu Unutmayın!

İş ve Ev Dışında Bir Hayatınızın Daha Olduğunu Unutmayın!Tamam, bu önerilerin hepsine dikkat ediyorsunuz. Peki, ama işiniz bittiğinde ne yapıyorsunuz? Kendinizi hemen en sevdiğiniz koltuğa atarak televizyonun başına mı geçiyorsunuz? Büyük ihtimalle öyle! Çünkü evden çalışanların sıklıkla yaptığı hatalardan biri de budur. Ama siz, motivasyonunuzu kaybetmemek için işiniz bittiğinde evden dışarı çıkmalısınız. Her akşam olmasa bile birkaç gün arayla güzelce giyinip kuşanmalı ve eğlenmek için de zaman harcamalısınız. Arkadaşlarınız ya da ailenizle küçük yolculuklar yapmalı, hem kafanızı dağıtmak hem de enerji depolamak için hayatınıza farklılıklar katmalısınız. Evet, siz dışarıda çalışanlara göre çok daha fazla dışarıya çıkmalısınız. Çünkü eviniz ve işiniz aynı yerde!

Evet, yukarıdaki noktalara dikkat ederek siz de evden çalışanların karşılaştığı problemlerin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Neticede gördüğünüz gibi evden çalışmanın dezavantajlarından kurtulmak hiç de zor değil. Sadece prensipli olmalı ve kendinize bir takım rutinler belirlemelisiniz. Zaten yukarıda bahsettiğimiz şeyleri bir süre uygulamaya devam ettiğinizde, bunların alışkanlık haline gelerek sizi başarıya götüreceğinden emin olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu