Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Stoxx 50, Sanayi ve Hizmet Sektörlerindeki İyileşmeyle Yükseliyor

Euro Bölgesi’nde hizmet hissiyatı sert yükseldi. Euro Stoxx 50 pozitif hareket ederken, en fazla artış Airbus hisselerinde meydana geldi.
Euro Stoxx 50, Sanayi ve Hizmet Sektörlerindeki İyileşmeyle Yükseliyor

Açıklanan resmi verilere göre Euro bölgesinde sanayi güveni Mayıs ayında %11,5 oranında artış gösterdi. Bu oran %11,3 olan piyasa beklentisine yakın gerçekleşti.

Hizmet hissiyatında ise belirgin bir toparlanma oldu. Nisan’da %2,1 artan hizmet hissiyatı, Mayıs’ta %11,3 artışla %7,5 olan tahminleri gölgede bıraktı. Ekonomide iyimserliği gösteren bir başka veri işletme ve tüketici anketi oldu. Anket sonucu 114,5 değeriyle beklentilerden çok daha iyi geldi.

Gelen olumlu ekonomik veriler borsa tarafına pozitif yansırken, ana endeksler artıda seyrediyor.
Euro Stoxx 50 %0,47 Artıda
Kaynak: MarketWatch

Euro Stoxx 50 (STOXX50E) endeksi, Cuma gününe sınırlı yükselişle başladı. Önceki kapanışını 4.039,21 puandan yapan endeks, bugün 4.052,15’ten açıldı. Seans boyunca genel olarak yukarı yönde hareket etti. Gün içinde 4.061,08 ile en yükseği, 4.047,35 ile en düşüğü kaydetti.

Euro Stoxx altında yer alan 50 şirketin performansına göz atıldığında, en fazla artış %2,25 ile Airbus Group SE (AIR) hisselerinde meydana geldi. Paris Borsası’nda işlem gören hisseler yatırımcısına yıllık bazda %75 kazandırdı.

Diğer önemli şirketlerden; Adidas AG (ADSGn) hisseleri %0,23, Allianz (ALVG) %1,06, ASML Holding NV (ASML) %1,23, Axa SA (AXAF) %1,67, BASF SE (BASFn) %1,13, Deutsche Post AG (DPWGn) %1,47, Siemens AG Class N (SIEGn) %0,46 primli işlem görüyor.

Endeksin en kötü performansını Amsterdam Borsası’nda işlem gören Koninklijke Ahold Delhaize NV (AD) gösterdi. Şirket hisseleri %0,85 ekside fiyatlanıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum