Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nin Güçlü İşgücü Piyasası Tüketimi Artırabilir

Euro Bölgesi'nin güçlü işgücü piyasasının koronavirüs kısıtlamaları gevşetildikten sonra tüketimi artırabileceği tahmin edildi.
Euro Bölgesi’nin Güçlü İşgücü Piyasası Tüketimi Artırabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) perakende satış ve işsizlik verilerini açıkladı. ING Ekonomisti Bert Colijin veriler üzerine yayımlanan notta Euro Bölgesi perakende satışlarının Ocak’ta beklentilerden kötü geldiğini söyledi.

Bununla birlikte işsizlik oranının %8,1’de sabit kaldığını, bunun da güçlü işgücü piyasasının koronavirüs kısıtlamaları gevşetildikten sonra tüketimi artırabileceğini gösterdiğini dile getirdi.

Perakende satışlar için ilk çeyreğe yönelik bu sert başlangıcın, başka bir çeyreklik GSYİH daralmasına ilişkin görüşlerini doğruladığını ekledi.
Euro Bölgesi Perakende Satış Ocak
Kaynak: Eurostat

Resmi verilerin detaylarına bakıldığında Euro Bölgesi perakende ticareti Ocak 2021’de bir ay öncesine göre yüzde 5,9 düştü. Rakam yüzde 1,1 düşüş yönündeki beklentilerin çok üzerinde geldi.

Aynı zamanda geçen Nisan ayındaki rekor düşüşten bu yana en hızlı gerileme oldu. Nedeni ise 19 üyeli Euro Bölgesi’nde birçok ülkenin Covid kısıtlamalarını yeniden uygulamaya koyması oldu.

Euro Bölgesi’ndeki işsizlik oranı ise 2021’in Ocak ayında değişmeyerek yüzde 8,1 oldu.
Euro Bölgesi İşsizlik Ocak
Kaynak: Eurostat

Rakamlar, yüzde 8,3 olan piyasa beklentilerinin altında geldi ve bir yıl önceki yüzde 7,4 ile karşılaştırıldı. İşsiz sayısı bir önceki aya göre 8 bin artarak 13 milyon 282 bin oldu.

En büyük Euro Bölgesi ekonomileri arasında, en yüksek işsizlik oranları İspanya’da (%16) ve Fransa’da (%7,9) kaydedilirken, en düşük oranlar Hollanda (%3,6) ve Almanya’da (%4,6) kaydedildi.

25 yaş altındaki iş arayanları ölçen genç işsizlik oranı, bir önceki aya göre yüzde 17,2’den Ocak ayında yüzde 17,1 ile sekiz ayın en düşük seviyesine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu