Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya Perakende Satışları Ekim’de 4 Ayın En Sert Düşüşünü Kaydetti

Endonezya perakende satışları Ekim'de yaklaşık %15 düşerken gıda, içecek ve tütün ürünleri satışları bir ay önce pozitif büyüme kaydettikten sonra Ekim ayında daraldı.
Endonezya Perakende Satışları Ekim’de 4 Ayın En Sert Düşüşünü Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Endonezya’da perakende satışlar, bir önceki ay yüzde 8,7 düştükten sonra Ekim 2020’de yıllık bazda yüzde 14,9 geriledi. Bu, insanları zamanlarının çoğunda evde kalmaya iten COVID-19 krizinin neden olduğu uzun süreli etkinin ortasında perakende ticarette ardışık on birinci aylık düşüşe ve Haziran ayından bu yana en sert gerilemeye işaret etti.

Satışlar hem kültür hem de eğlence ürünleri için daha fazla (Eylül’deki yüzde 39,5’e kıyasla yüzde 40,6) düşerken bilgi ve iletişim ekipmanı da yüzde 22,2’ye kıyasla yüzde 30,9 düştü.

Gıda, içecek ve tütün ürünleri de yüzde 3,1 büyümeye kıyasla yüzde 5,6 geriledi. Giyim için satışlar yüzde 59,7’ye kıyasla yüzde 58,1 düşerken yakıt yüzde 18,7’ye kıyasla yüzde 17,3 düştü. Otomotiv parçaları ve aksesuarları, Eylül’deki yüzde eksi 23,3’e karşı yüzde eksi 22,9 olurken ev aletleri yüzde eksi 26,2’ye kıyasla yüzde eksi 23,3 oldu.

Aylık bazda perakende satışlar, Eylül ayındaki yüzde 1,4 düşüşün ardından Nisan ayından bu yana en hızlı düşüşle Ekim ayında yüzde 5,3 düştü.
Endonezya Perakende Satış Ekim
Kaynak: Trading Economics

Endonezya Merkez Bankası anketi Ekim ayı perakende satışlarının Haziran ‘dan bu yana en büyük düşüşü kaydettiğini ve bir ay önce pozitif büyüme kaydeden gıda, içecek ve tütün ürünleri satışları Ekim ayında daralırken iletişim ekipmanı satışlarındaki düşüşün hızlandığını kaydetti.

Anket, Kasım ayında perakende satışlarda %15,7 ile daha da derin bir düşüş olacağını tahmin etmesiyle dikkat çekti. Diğer taraftan bu hafta Çin’in ilk deneysel CoronaVac aşısı sevkiyatı ile Endonezya, koronavirüs vakalarında artışla mücadele etmek için hala zorlu bir görevle karşı karşıya.

ABC’nin haberine göre Pazar günü Pekin’deki Sinovac Biotech’ten yaklaşık 1,2 milyon doz geldi, ancak 270 milyonluk bir ülkede COVID-19 salgınının yüzeyini zar zor çizecekler. Günlük rakamlar da krizin dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesinde kötüleştiğini göstermeye devam ediyor. Nitekim ülke açık ara farkla Güneydoğu Asya’da en yüksek enfeksiyon sayısına ve Asya’da ikinci en yüksek enfeksiyon sayısına sahip.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu