Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Ekim’in İlk Haftasında Beklentiyi Aşan Enflasyon ile Kırılganlığını Artırdı

Ekim ayının ilk haftasını bitirdik. Yurt içi piyasalar ve şirket haberlerini derlediğim bu yazıda, BIST spot ve vadeli endeksi, hisse senetleri ve teknik yorumlarının ayrıntıları şöyle;
BIST Ekim’in İlk Haftasında Beklentiyi Aşan Enflasyon ile Kırılganlığını Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul haftanın son işlem gününde artıda kapattı. BIST 100 endeksi %0.41 değerlenerek 94.883,47 puanla son işlemini gerçekleştirdi. Bankacılık hisselerinde %2’lerden %6’lara bir artış kaydettik. Diğer taraftan beklentiler üstünde bir enflasyon verisiyle karşılaşırken, 5 seviyelerinin altında kalma mücadelesi veren dolar lira kurunda 6 üstü seviyeler tekrar yatay bir gdik oluşturmaya başladı.

01.10.2018 Pazartesi Uzaklardan Gelen İyi Haber

NAFTA Beklenen Olumlu Seyri KarşılamadıEkim ayının birinci haftanın ise ilk işlem gününde BIST 100 endeksi teknik noktalarına bakacak olursak pivot noktasını 99.860 olarak, desteğini 99.260 olarak ve direncini 100.560 olarak inceleyebiliriz. Vadeli BIST 30 Ekim kontratına baktığımızda spot piyasanın düzeltmesi kaynaklı %0.24’lük bir düşüş ile 126.7500 fiyatını görüyoruz. 

Şirket gelişmelerinden Şişe Cam Botaş Sanayide kullanılan doğalgaza %18.5 zam yaptığını açıkladı. Duyurulan doğalgaz zammı başta Şişecam şirketlerini (SISE.IS, TRKCM.IS, ANACM.IS) olumsuz etkileyebilir. Diğer maliyetler sabit tutulduğunda %1.85’lik artan doğalgaz Trakya Cam’ın yıllık EBITDA marjını 2.4 puan, Anadolu Cam’ı 1.2 puan ve Şişe Cam’ın konsolide marjı ortalama 0.85 puan negatif etkileyebilir.

SISE’nin teknik noktalarına baktığımızda, %46.99’luk bir yabancı oranı görüyoruz. Pivot noktası olarak 5,90’ı, destek olarak 5,70 ve 5,70 noktalarını, direnç seviyesinde de 6,05’i takip ettik.

Yüksek EBITDA kaynaklı rölatif şirketler yakından takip edilecek.

SISE İçin Negatif Bir Gelişme OlabilirEBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, And Amortization) kısaltmasının Türkçesi Faiz Amortisman ve vergi Öncesi Kar- FAVÖK’tür. EBITDA bir şirketin operasyonel verimliliğinin ölçülmesindeki önemli kriterlerden birisidir. Bu açıklamanın eşliğinde Şişecam için son gelişmenin önemli olduğunu görebiliriz. Şirketin hisse senetlerini yakından takip edeceğiz.

TCMB’nin son çeyrek TL uzlaşmalı döviz ihale takvimi açıklandı. Detaylarını daha önce yazdığımız, açıklamanın 6,75 milyar dolar tutarında TL uzlaşmalı döviz ihalesi görünüyor. İhale tutarının bir önceki çeyreğe kıyasla azaldığı dikkatimizi çekerken bu duruma kaynak bir önceki ihaleye yönelik talebin az oluşuydu.

02.10.2018 Salı BIST’in Sert Düzeltmesi İzlendi

BIST'te Sert Düzeltme Gerilemesi KaydedildiFitch Ratings not güncellemesi öncesinde Borsa İstanbul sert düzeltmeler kaydetti. Yükselişin öncüsü bankacılık hisseleri, düzeltme niteliğindeki gerilemenin de başyaveri olarak satış dalgasındaki payı büyük olanlardı. Fitch’in bankaların kredi notunu indirdiğine yönelik bir haber sızıntısı kaynaklı gelen yoğun satışlarda bankacılık hisselerinde %3.5’lik bir gerileme kaydettik. Bu düşüş BIST 100 endeksinde %1.4’lük bir gerilemeye mal oldu.  

20 Türk bankasının yabancı para cinsinden düşürülen notları BB’den BB-’e düşürüldü. Gelişmeye kaynak TL’de kaydedilen hızlı değer kaybı ve akabinde gelen risklerin bankacılık sektörü bazlı artmasıydı gösterildi. TL’de izlediğimiz rölatif istikrar TCMB’nin daha Ortodoks (Ekonomi alanında geleneklere, genel kabul görmüş görüşlere bağlı olan uygulamalar.) politikalar uygulamaya geçmesi ve bankaların yurt dışı finansman bağlantısına ulaşımının devamı olumlu bir veri olarak incelenebilir.

Son dönem güven endeksinde izlediğimiz sert düzeltme etkisi PMI verisinde kendisini gösterdi. 2009 yılından buyana en düşük seviyesine gerileyen imalat PMI, 2018 üçüncü çeyreğinde iktisadi faaliyette bir daralmanın habercisi olabilir. 

Dış ticaret açığında daralmanın devam ettiğini gözlemliyoruz. Ticaret Banaklığı’nca açıklanan Eylül ayı öncü dış ticaret verisine göre ihracat yıllık %22.6 artışla 14,5 milyar dolara yükselirken, ithalat %18.1 düşüşle 16,4 milyar dolara geriledi. Dış ticaret açığındaki daralma son verilerle %77.0 oranıyla 1,9 milyar dolar olarak kaydedildi.

KOZAL için inşaatın bitmesi bekleniyor!

İnşaatın Bitiş Tarihi 2019 Ocağı PlanlanıyorGünün şirket gelişmelerine baktığımızda Koza Altın’ın Kaymaz altın madeninde üretim geçici olarak durdurdu. Gelişmenin atık depolama tesisindeki taahhüt edilen seviyeye gelinmesinden dolayı olduğu belirtilirken, ADT’nin Ocak ayında yükseltme inşaatının tamamlanması bekleniyor. Haberin KOZAL’a yansıması nötr olarak değerlendirildi. KOZAL haftayı %1.29 değerlenerek 50,10 TL’den kapattı.

Aselsan stratejisine uygun satın almalarla büyümesini destekleyici hamleler yapıyor. SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş.’den Ulak Haberleşme A.Ş. bin %51 oranında payını alan Aselsan, gerekli yasal izinlerin ardından sürecin tamamlanacağını bildirdi. Haftalık kapanışını %5.05 büyüme ile kapatan ASELS 27,02 TL’den son işlemini gerçekleştirdi. Hedef fiyat olarak piyasa analistlerinin beklentisi 31.50 TL olarak karşımıza çıkıyor.

DOAS Doğuş Otomotiv ve Volkswagen AG arasında distribütörlük sözleşmesinin yenilendiğini incelemiştik. Doğuş Otomotiv’in KAP’a yaptığı açıklamada Volkswagen AG ile akdedilmiş olan sözleşmenin Volkswagen Grubu’nun yeni teknolojiler ve ileri dijitalleşme kaynaklı başlattığı değişim ve gelişim planının uzantısı olarak süresiz olacak şekilde yenilendiğini duyurdu.

Son işlem gününde %0.42 ilk bir gerileme sergileyen DOAS 4,76 TL fiyatından işlem gördü. Haftalık farkında %12.50’lik bir gerileme izlediğimiz hissenin aylık farkı %16.49 olarak karşımıza çıktı. Genel seyrin kırmızılı oluşunu otomotiv pazarındaki ciddi gerilemenin etkisi olarak da değerlendirebiliriz. Uzun vadeli programa bakıldığında ülke ekonomisinin düzeleceğini baz alırsak hissenin uzun vadeli yatırıma müsait maliyetler verebileceğini izleyebiliriz.

BIST 100 endeksine teknik verileri yorumlayacak olursak pivot noktasını 99.240 olarak izlendiğini, desteğin 97.130 ve direncin 99.940 olduğunu gözlemlemiştik. Vadeli BIST 30 Ekim kontratında %1.38’lik değer kaybı ile günün son fiyatını 125.0000 olarak kaydetmiştik. BIST 100 için hafta başından ikinci güne gelindiğinde teknik noktalarında ki gerilemeler dikkatimizi çekmişti.

03.10.2018 Çarşamba Önemli Açıklama Öncesi Nabızlar Gergin

Enflasyon Öncesi Piyasalarda Taşikardi KaydedildiDünya geneline baktığımızda satış dalgasının derinleştiğini izliyoruz. ABD’nin faiz artırımı, dolarda kaydedilen yükselme eğilimi ve petrol fiyatlarındaki artış enerji ithalatı yüksek olup cari dengesinde kırılganlıklar olan ülkelerin aleyhine gelişme kaydediyor.

ODD’den gelen bir açıklamaya göre Eylül ayı yurt içi hafif binek ve hafif ticari araç satışlarında yıllık bazda %68’lik bir gerileme kaydedilirken satış adedi 23.000 olarak duyuruldu. Bu olumsuz gelişmenin kaynağı olarak TL’deki değer kaybı ile yükselen otomobil fiyatları ve artan borçlanma oranları ile bozulan tüketici güveni olarak belirtildi. 

Açıklamaya göre yurt içi satışlar ciddi oranda düşüş gösterdi!

01 Ekim 2018 Pazartesi MinYurt içi satışında kaydedilen gerilemeye binaen takip listemizde ihracat odaklı otomotiv firmalarını alıyoruz. FROTO ve TOASO’ya baktığımızda sırasıyla %3.01 artışla 68,45 TL’den ve %2.75’lik değerlenme ile 22,42 TL’den haftanın son işlem gününü tamamladığını gözlemliyoruz.

TOASO için daha önce ayrıntılarını incelemiş olduğumuz üretim tesisinde kademeli olarak 9 günlük ara verileceği haberi ile bir gerileme kaydedilmişti. Düşük TL’nin ihracata olumlu yansıması ile TOASO’da herhangi olumsuz bir süreç gerçekleşmemesi durumunda yurt içi azalan talebinin yurt dışı artan talebin önüne geçemediği senaryoda olumlu bir duruş izleyebiliriz.

Diğer bir yurt içi şirket gelmesi olarak Kordsa’dan yeni bir satın alma haberini izlemiştik. Kordsa ticari havacılık sektöründe kompozit malzemeler sağlayan Advanced Honeycomb Technologies Corporation’ı 3,1 milyon dolar bedelle aldığını açıklamıştı. KORDS için bu gelişmenin olumlu yansımasını bekleyen piyasalarda kaydedilen son KORDS işlem verileri %2.97 ile 10,06 TL olarak kaydedildi.

TÜİK tarafından yayınlanan verilere göre tüketici fiyat endeksi aylık bazda %6.30 olarak açıklandı. 2017 Eylül ayına göre %24.52’lik bir artış kaydedilen enflasyon verisi piyasaların beklentisinden çok daha fazla kaydedildi. Meydana gelen beklentiler üstü gelişme doların güçlenmesiyle pekiştiğinde piyasalarda ciddi satıcılı işlemler gözlendi.

BIST 100 endeksine baktığımızda Çarşamba günü kara bulutların altında gerçekleşen rakamlar bir önceki gün kaydettiğimiz düşüşü aratmadı. Pivot olarak değerlendirilebilecek nokta yaklaşık 1000 puan gerileyerek 98.080 seviyesinden takip edildi. Desteği ve direncinde de yine düşüş izlediğiniz endekste sırası ile 97.450 ve 98.790 puanlarını destek ile direnç seviyeleri olarak incelendik.

Vadeli BIST 30 Ekim kontratı da spot piyasalara paralel gerileme gösterdi. 124.000 fiyatı ile işlem gören kontrat gün bazlı %0.48 gerileme kaydetti. Vadeli endeks kontratının teknik noktalarında 124.1580 dengesinin altında gerçekleşen işlemlerle destek noktası 123.340’ı test edebileceğini ve üstünde bir gelişmede direnç seviyesi 125.216’yı deneyebileceğini gözlemledik.

04.10.2018 Perşembe Enflasyon Şoku Sonrasında Çırpınan Piyasalar

Enflasyonla Yükselen Gerginlik Piyasaları BaskıladıEnflasyonda kaydedilen beklentiler üstü gelen veri Türkiye varlıklarının satış şeridinde gelişmekte olan ülke piyasalarından ayrılışına mal oldu. Sert değer kayıpları görülen Türk piyasalarında gergin ortam tekrar kendini gösterdi. Enflasyonun beklentiler üstünde gelmesi TCMB üzerinde bir faiz artırımı baskısı yaratabileceği yorumlandı. Ekonomik istikrarın sağlanması kaynaklı yapılması beklenen faiz artışı diğer taraf Sayın Cumhurbaşkanı’nın duruma bakışından baskılanmış göründü. Ancak beklentiler öngörülebilirliği göreli olan TCMB’nin faiz artırması yönündeydi.

Yurt ici şirket gelişmelerinde CCOLA yönetim kadrosundan bir ayrılık haberi aldık. CCOLA haftanın son işlem gününü %0.25 değerlenerek 32,30 TL’den kapattı. Aylık değişim oranında %7.67 getiri sağladığını incelediğimiz hisse haftalık bazda %6.65 oranında bir düşüş kaydetmişti.

TTRAK yurt ici satışlarında ciddi düşüşler kaydetti. İhracatında gelişmenin aksine bir gelişme olarak artış görülen şirketin iç piyasa eksiği dışa satış tarafından dengelenememiş gözüktü. Hisse Cuma günü %1.05’lik bir artışla 46,38 TL’den seansı kapattı. 

Gelişmelerde incelediğimiz EKGYO haftayı %0.61 oranında değerlenerek 1,65 TL’den kapattı. 30 günlük değişiminde %9.84’lük bir gerileme kaydeden hisse ay bazında yatırımcısını üzmüş.

KOZAL’dan kapasite büyütme çalışmalarında onaylanmış ÇED raporuna yönelik ilgili bölge mahkemesi tarafından sürecin durdurulma kararını incelemiştik. KOZAL haftalık %2.24 düşerken 52 haftalık değişiminde %54.73’lük bir artış gösterdi.

BIST 100 endeksinde 97.600 puan altında pek olumlu bir görüntü oluşmayabilecekken, üstü gelebilecek tepkilerde 98.280 noktasını ilk durak olarak gözlemlemiştik. Bir önceki günde göre denge noktasında ortalama 450 puan, desteğinde 900 puan civarı ve direncinde yaklaşık 520 puan düşüş kaydetmiştik.

Vadeli BIST 30 Ekim kontratına teknik noktalarından baktığımızda 123.400 fiyatının önemli olduğu dikkatimizi çekmişti. 122.0250 desteğinin altına salınımında daha düşük seviyelerin izlenebileceğini ve 124.2500‘nin test edildiği süreçte olumlu tabloların oluşabileceği yorumlarını gözlemlemiştik.

05.10.2018 Cuma Günü Düşük Maliyet Yatırımcıların Dikkatini Çekti

Ciddi Destek Kırılmaları Sergileyen BIST Haftayı Hafif Alıcılı KapattıDünya borsalarında derinleşen satış dalgasıyla haftanın son işlem gününe başlamıştık. Ticaret savaşlarının son birkaç gündür gündeme gelmediğini düşünüyorduk. Taki Çin’in casus çiplerle ABD teknoloji firmalarından bilgi çaldığı iddiaları gelene kadar… İki büyük gücün arasında gelişen süreçler dünya piyasalarını yakından ilgilendiriyor. 

BIST’in  TCMB faiz artırımı ve YEP ile olumlu bir seyir kazandığı dönemde, ABD faiz artırımı ve devamında dolarda izlenen güçlenme ile küresel piyasalarda satış dalgasının derinleşmesi bir oldu. Buluşma Türk borsaları işlem argümanları için pek de iyi olmadı. Son 4 ayın zirve noktalarında hareket etmeye başlayan endeks, düzeltmeler başlığı altında yoğun satışlar kaydetti.

Satışın yoğunlaştığı günlerde enflasyon direnci kırdı.

Saticili Piyasalarda Enflasyon EtkisiEnflasyon verisiyle daha da güç kaybeden destekler kırılarak endesin salınımı derinleşti. Öncü banka hisselerinde görüntü tam tersi gerçekleşmeye başladı. %6 getirilerle incelemelerini yaptığımız finansalların, %5’ler ile kayıp kaydettiğini izledik. 

Yurt ici şirket gelişmelerinden Alarko GYO hisse geri alım programı açıkladı. ALGYO azınlık hissedarın menfaatleri korunması hedefiyle ve hisse fiyatının şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmadığı düşüncesiyle hisse geri alımına karar verdi. Yapılan açıklamada bu işleme ayrılacak fonun en fazla 10 milyon TL olduğu belirtildi. 

ALGYO haftalık değişiminde yatırımcısına %6.75’lik değişimle getiri sağlarken, aylık farkında %5.04’lük bir değer kaybı gösterdi. Yıl bazında en yüksek noktası 56,17 iken en düşük noktası 37,62 TL olarak kaydedilmişti. Hissenin haftanın kapanış saatinde son verilerini %8.65 artışla 49,00 TL’den gözlemledik. 

Endeksin haftayı kapattığı noktalara bakacak olursak; %0.41 değer kazanımı ile 94.883,47 puan olarak kaydettik. Vadeli BIST 30 Ekim kontratı ise %0.33 artışla 117.536 fiyatından haftayı kapatmıştı.

BIST 100 endeksinde haftanın genel özetini denge rakamlarıyla takip edecek olursak; Pazartesi (99.860 puan) > Salı (99.240 puan) > Çarşamba (98.080 puan) > Perşembe (97.600 puan) > Cuma (94.883) şeklinde pivot seviyelerinde Pazartesi’den Cuma’ya bir düşüş gözlendi.

Geçen hafta kaydettiğimiz görünümün tak tersi hareket eden endeksin değer kazandıran bankacılık hisseleri enflasyon ve Fitch not döneminde endeksi aşağı çekmişti ancak son işlem gününde hisselerin tekrar alış görmeyiyle endekste artı kapanış gerçekleşti. 

Gelişmeler başlığında izlenimlerimize göre endeks kağıdı tabirine yakın seyreden bankacılık sektörüne yönelik olumsuz haber akışında endeks için pek olumlu bir grafiğin oluşmayacağını söylemek ihtimaller dahilinde. Aksi bir harekete, kaydedilecek tepki alışlarıyla endekste güzel kazanımlar elde edilebilme ihtimali meydana çıkıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu