Yatırım yapmaya başla!

E-Maillere Sık Sık Bakmamak için 6 Mantıklı Neden

Biliyorum biliyorum, siz de gelen her e-maile bakmak istiyor, takıntı haline dönüşmüş bu alışkanlığınıza bir dur diyemiyorsunuz. E-maillerinizi kontrol etmek için gün içerisinde pek çok kez bölünüyor, teknoloji çağının bir getirisi olan bu önemli kolaylığı adeta hayatınızı zorlaştırmak için kullanıyorsunuz. Çünkü gözden kaçırdığınız bir mailin size zararı olabileceğini düşünüyorsunuz.
E-Maillere Sık Sık Bakmamak için 6 Mantıklı Neden

Potansiyel bir müşteriyi, yaklaşmakta olan bir toplantıyı, ödenmesi gereken bir faturayı, olası bir iş ortaklığını ya da benzeri mühim olayları kaçırma korkusuyla, o sevimli mektup işaretine doğru istemsizce çekiliyorsunuz. Peki, e-mailleri kontrol etme takıntısının size ne gibi olumsuz etkileri olduğunu, hayatınızı ve kariyerinizi ne kadar kötü yönde etkilediğini biliyor musunuz? Hayır mı?

O zaman, hemen şimdi bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için yapmanız gerekenleri (e-mail kontrol etme takıntısıyla başa çıkmanın yollarına buradan ulaşabilirsiniz) ve neden kurtulmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Böylelikle; e-maillerinizi sürekli kontrol etmemek için ne kadar önemli mantıklı neden olduğunu daha net görecek ve iradenize sahip olma konusunda daha başarılı olabileceksiniz.

Stres Seviyenizi Arttırıyor!

Stres Seviyenizi Arttırıyor!Evet, gün içerisindeki e-mail kontrol sayınız arttıkça stres seviyeniz de doğru orantılı olarak artıyor. Zaten bu konuda yapılan araştırmalar da e-mail kontrol etme olayını abartan kişilerin daha çok stres yaşadığını öne sürüyor. Çünkü gelen her maile bakma alışkanlığı, zamanla “ne zaman mail gelecek, bildirim duymadım ama yine de bir kontrol edeyim, acaba bütün mailleri okumuş muydum, sanki bir tanesini yanıtlamadım” gibi takıntılı düşüncelere dönüşüyor. Bu düşünceler de doğal olarak kişinin kendini baskı altında hissetmesine ve sürekli bir beklenti halinde olmasına yol açıyor.

Zaman Kaybetmenize Yol Açıyor!

Zaman Kaybetmenize Yol Açıyor!Tam bir işe odaklanmışken gelen bildirim, konsantrasyonunuzu yerle bir ediyor ve sizi kendisine bakmaya zorluyor. Karşı koyamadığınız bu dürtüyle e-mailinizi inceliyor ve gerekiyorsa (çoğunlukla gerekmediği halde de cevap veriliyor) yanıtlamak için hareket geçiyorsunuz. Tabii, bunun için bir süre düşünüyor, konuya nasıl gireceğiniz, ne yanıt vereceğiniz gibi hususlarda hata yapmamak için dakikalarınızı harcıyorsunuz. Ve mail kontrolü işinizi hallettikten sonra da bir önceki işinize geri dönmek, nerede kaldığınızı kontrol etmek için ekstra bir vaktinizden daha oluyorsunuz. Ki bu süreç; gün içinde defalarca kendini tekrar ederek, içinden çıkamadığınız kısır bir döngü halini alıyor.

Sizi Multitaskinge Sürüklüyor!

Sizi Multitaskinge Sürüklüyor!Multitaskingin ne olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Zamanın hızına yetişebilmek ve daha az zamanda daha çok iş yapmak için pek çok kişinin yöneldiği çoklu işlemin yararlı değil zararlı olduğunu artık hepimiz öğrendik. Ama e-mail kontrol etme takıntınız, sizi istemsiz de olsa aynı anda birden çok iş yapmaya sürüklüyor. Bir yandan gelen maile bakarken bir diğer yandan da yapmakta olduğunuz işle alakalı düşünceler içerisine giriyorsunuz. Ve bu hareketinizle ne yazık ki multitaskingin zararlarını deneyimliyorsunuz.

İlgili Yazı: Multitasking Nedir? Zararları Nelerdir?

Dikkatinizin Dağılmasına Neden Oluyor!

Dikkatinizin Dağılmasına Neden Oluyor!Posta kutunuzu sürekli kontrol etmekten vazgeçmelisiniz çünkü bu sizin dikkat dağınıklığı sorunu yaşamanıza neden oluyor. Yapmakta olduğunuz işe tam anlamıyla odaklanmışken, bilgisayarınızda ya da telefonunuzda gördüğünüz bildirim dikkatinizin dağılmasına yol açıyor. Sonrasında dakikalar boyunca yeniden odaklanmaya çalışıyor ama dikkatiniz dağılmadan önceki konsantrasyon seviyesine bir türlü ulaşamıyorsunuz.

İnceleyin: Dikkat Dağınıklığını Yenmek için Ne Yapmalı?

Kendinizi Kontrol Edemediğiniz Hissi Yaşatıyor!

Kendinizi Kontrol Edemediğiniz Hissi Yaşatıyor!Haliyle bu da kendinizi kötü hissetmenize neden oluyor. Çünkü istemeseniz bile yine de e-maillerinizi kontrol etmeden duramıyorsunuz. Sık sık “mail kontrolü işini belirli saatlerde halledeceğim, tamam bu sondu bir dahaki maile bakmayacağım” gibi cümlelerle kendinize söz veriyor ama adeta bağımlı gibi her defasında sözünüzü çiğniyorsunuz. Bu da size kendi hakkınızda ne kadar iradesiz, kendinize söz geçirme konusunda ne kadar başarısız olduğunuz gibi şeyler düşündürüyor.

Performansınızı Düşürüyor!

Performansınızı Düşürüyor!Boş yere zaman kaybettiğiniz, hiç yok yere dikkat dağınıklığı yaşadığınız ve aynı anda birden çok iş yapmaya çalıştığınız için doğal olarak performansınız da düşüyor. Yaptığınız işe bir türlü kendinizi veremiyor, iş yaparak geçirmeniz gereken zamanlarda posta kutunuzun içine düşüyor ve akşam olduğunda yine aynı sonuçla karşılaşıyorsunuz.

Yani saatlerce masanızdan kalkmamış olmanıza rağmen yine de elle tutulur bir iş yapmadığınızı görüyorsunuz. Çünkü günde en fazla 3 kez yapmanız gereken e-mail kontrol işlemine siz haddinden fazla zaman ayırıyorsunuz. Uzun lafın kısası; bu nedenleri düşünmeli ve e-maillerinize bakmak istediğinizde kendinizi durdurmayı öğrenmelisiniz. Zaten bu takıntıdan kurtulduğunuzda, başarınızın ne kadar arttığını gayet iyi göreceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum