Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Piyasalarında Yeşil Alanlar BIST Açılışına Ilımlı Yansıyabilir

Dünya borsalarında gerçekleşen işlemler ve küresel boyutlar kazanabilen Wall Street piyasaları ışığında Borsa İstanbul'un yarınki açılışı.
Dünya Piyasalarında Yeşil Alanlar BIST Açılışına Ilımlı Yansıyabilir
Yorum

Dünya borsalarına baktığımızda resmi tatilden dolayı kapalı olan Türkiye piyasalarına olan bakış hafif olumlu görülebilir. Küresel piyasalarda kaydedilen yön belirsizliği son ayların trend hareketlerinden biri oldu. Şok gelişmeler, inişler çıkışlar ve açıklamalar… Politik gelişmelerin ekonomik faaliyetler üzerinde reel piyasaya tesiri, sermaye piyasalarına nispeten daha yavaş olsa da, ticaretin buğulu bir cam ardında kalması yatırımcıların yönününü kaybetmesine neden oluyor.

ABD’nin volatilitesi yüksek piyasalarında kaydedilen keskin “U” dönüşlü grafikler küresel anlamda boyutlanarak piyasalarda dalga etkisi yatırıyor. Diğer küresel ekonomilerin olumlu gelişmelerini de gölgesinde bırakabilecek Wall Street negatif görünümleri, daha yakından takip edilir ve nispeten bir öngörüye yardımcı olabilir nitelikte inceleniyor. 

Avrupa Borsalarında Pozitif Bir Hafta Başı

Avrupa Borsalarında Pozitif Bir Hafta BaşıAvrupa borsa endekslerinde bugünkü açılışların üzerinde seyreden alıcı yönlü hareketlenmeler mevcut. Taradığı alanı yeşile boyayan yukarı yönlü grafiklerde DAX 193, FTSE 100 134, CAC 40 37 puan artıda gözlemlenirken işlem gördükleri anlık puanlarında sırası ile 11.393, 7.076 ve 5.003 şeklinde karşımıza çıkıyor. Almanya 10 yıllık kıymetlerinde %0.391 getiri ile hafif yukarı yönlü işlemler gerçekleşiyor.

Uzak Doğu tarafına baktığımızda endeksler Avrupanın tersi yönde hareket ederken biri pozitif tarafta kaldı. Nikkei 225 34, KOSPI 31, SSEC 56 puan değer kaybederken Hang Seng endeksi 94 puan primlenerek 24.812 seviyelerinde incelendi.

ABD Borsaları Primlenme Kaydediyor

ABD Borsalarında Hafta Başı Primlenme KaydediliyorWall Street borsalarında haftanın ilk işlem gününde alıcılı açılışlar geçekleşti. S&P 500 endeksinde 43 puanlık bir değer kazanımı ile 7.702, Dow Jones’ta 321 puan ile 25.009 seviyesinde ve Nasdaq 117 puan artışla 7.284 puandan işlemlerine devam ediyor. 10 yıllık devlet kıymetlerine baktığımızda %3.106 oranında bir getiri ile hafif değer kaybı izleniyor.

Borsa İstanbul Güçlü TL ve Olumlu Küresel Piyasayı Destek Alabilir

Borsa İstanbul Güçlü TL ve Olumlu Küresel Piyasayı Destek AlabilirTürkiye piyasalarında yarınki haftanın ilk işlem gününde gerçekleşecek açılışların küresel piyasalarda yaşanan yukarı yönlü grafiklere ve TL’de değer artışına göre Cuma günü kaydettiği ciddi değer kaybında bir toparlanma meydana gelebileceği yorumlanıyor. ABD piyasalarındaki olumlu açılışın istikrarının önemsendiği bu tabloda, kapanışlar değer artışı gösterirse bu ılımlı bakışın piyasaya yansıma ihtimalinin artacağı yönünde beklentiler oluşabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu