Yatırım yapmaya başla!

Dünya Ekonomik Forumu Yapay Zeka Sektöründeki Cinsiyet Ayrımıyla İlgili Endişeli

Dünya Ekonomik Forumu, yayınladığı raporda yapay zeka endüstrisinde can sıkıcı bir cinsiyet eşitsizliği olduğunu ve oranı değiştirmek için proaktif önlemler alınması gerektiğini bildirdi.
Dünya Ekonomik Forumu Yapay Zeka Sektöründeki Cinsiyet Ayrımıyla İlgili Endişeli

Sağlıktan perakendeye taşımacılıktan finansa varana kadar her sektörün içine işleyen yapay zeka, çığır açan bir teknoloji olarak insan hayatını değiştirmeye devam ederken Dünya Ekonomik Forumu’ndan alınan yeni rapor dikkat çekti.

Çünkü söz konusu raporda Dünya Ekonomik Forumu, kurumsal dünyanın geri kalanı gibi yapay zeka çevresinde gelişen pazarın da bazı belirgin problemlere sajhip olduğunu öne sürdü. İsviçre merkezli vakıf tarafından dün yayınlanan raporda; ABD’deki yapay zeka iş gücünde çarpıcı bir cinsiyet ayrımının bulunduğu, sektördeki kadınların oranının erkeklerin dörtte birinden az olduğu kaydedildi.

Kurumun yapay zeka ve makine öğrenimi başkanı Kay Firth-Butterfield de yapay zekayı yaratan kişilerin bir bütün olarak halkı temsil etmelerinden dolayı çok önemli olduklarını söyledi.

Kay Firth-Butterfield Yapay Zeka Yaratıcıları Halkı Temsil Ediyor Kay Firth-Butterfield önyargının kodlama sürecine girebildiğini bu yüzden çeşitlilik eksikliğinin; “aslında nüfusu yansıtmıyoruz ve büyük bir sorunumuz var” anlamına geldiğini dile getirdi. Dünya Ekonomik Forumu’nun analizlerinde ayrıca yapay zekadaki cinsiyet ayrımının diğer endüstrilerin yetenek havuzlarından üç kat büyük ve sektördeki kadınların yüksek profilli üst düzey rollere yerleştirilmesinin daha az olası olduğu sonucuna ulaşıldı.

İlgili haberde, Microsoft’un 2016 yılında piyasaya sunduğu Tay isimli chatbotu hatırlatıldı ki yapay zeka yazılımı 24 saat içinde ırkçı ve kadınlardan nefret eden yorumlar yapmaya başlamıştı.

Microsoft Tay Yazılımı Öte yandan Kay Firth-Butterfield, Apple, Amazon ve Google’ın sanal asistanlarının kadın seslerine sahip olduğunu ve emir alıp hizmet etmek için tasarlandıklarını hatırlattı. “Yazılımcılar çağrı merkezlerinde aramayı cevaplayan kişilerin kadın olma eğilimini tekrar ediyorlar fakat daha çeşitli yaratıcı ekiplere sahip olabilirsek yapay zeka ile farklı bir dünya yaratabiliriz” diyerek de görüş bildirdi. Çeşitliliğin tüm faydalarının belirgin olmasa da oranın değiştirilmesinin proaktif önlemler gerektireceği söylendi.

Yapay zeka dahil pek çok alanda çeşitliliği artırmak için çalışmalar yapan AI4All CEO’su Tess Posner de; “sahaya daha çok insan getirmek daha yaratıcı sonuçlar doğuracaktır” dedi.

Çeşitlilik Daha Yaratıcı Sonuçlar Doğuracaktır Konuşmasına şöyle devam etti: “çeşitliliğin inovasyonu ve teknolojinin kendisini geliştirdiğini görüyoruz. Eğer farklı arka planlardan insanlar yapay zeka sistemlerini kurarsa, bu toplumu daha iyi yansıtacaktır.” Nihayetinde hem Kay Firth-Butterfield hem de Tess Posner, daha fazla çeşitliliğe sahip şirketlerin daha iyi performans gösterdiğini dile getirerek yapay zeka alanındaki ayrımın giderilmesi gerektiğini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum