Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Borsaları Küresel Satışa Direnemiyor

Dünya borsalarında görülen hafif olumlu grafikler gün sonlarını pozitif kapatmaya yetmiyor. GBP/USD ve EUR/USD'de düşüş devam ederken, küresel satış derinleşiyor.
Dünya Borsaları Küresel Satışa Direnemiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü risk iştahının zayıflamasıyla birlikte tahvil piyasasında alıcılı seyir  hakimdi. İştahını negatif etkileyen faktörler arasında öne çıkanlar ABD kongre üyesi Bill Pascrell’in ABD, Kanada ve Meksika arasındaki ticaret anlaşması için bazı maddelerde değişiklik gerekebileceğini belirtmesi ve Brexit sürecinin İngiltere kabinesinde devam eden görüşmesi olarak değerlendiriliyor.

10 yıllık ABD tahvili getirisi 2.0 baz puan düşüşle %3.12 seviyesinde oluşurken, benzer vadeli Almanya kıymetinde getiri 1,1 baz puan gerilerken, 5 yıl vade kıymette getiri yaklaşık 3.2 baz puan geriledi. 

Türkiye’de 10 yıllık tahvil getiri 0,2 baz puan gerilerken, 5 yıllık CDS 0.52 baz puan düşüşle yaklaşık 369.70 puan seviyesinde günü dar bantta hareket etleri ile tamamladı. CDS bugün 357,30 seviyelerinde işlem görüyor. 2024 vadeli İş Bankası kıymetinde 85.25 seviyesinde fiyatlama görülürken, 2025 vadeli Vakıfbank kıymeti 85.75 seviyesinde fiyatlandı.

Endeks Görünümleri Aşağı Yönlü

Avrupa ve ABD Borsa Endekslerinde Hakim Yön Aşağı14 Kasım majör Avrupa ve ABD hisse senedi endekslerinde aşağı yönlü hareketlerin baskın olduğu bir tablo oluştu. Son günlerde Brexit anlaşmasına odaklanan Avrupa tarafında bugün, İngiltere başbakanı Theresa May’ın önderliğinde toplanan kabinede, zorlu görüşmeler sonrasında Brexit anlaşma taslağının onaylandığı fakat hala Parlamentodan kararın onaylanması gerektiği haberleri yer aldı. 

2016 yılında yapılan Brexit oylamasına göre %13 aşağıda işlem gören sterlin bugün hala FX piyasalarında volatiliteye yol açarken günü %0.54 artıda sonlandırmayı başardı. Avrupa endeksleri ise kapanışı negatif alanda gerçekleştirdi. ABD endekslerinde 5. gün üst üste düşüş hakim olurken Petrol de en uzun düşüş sürecini devam ettirdi. Teknoloji hisselerinin yansıra altyapı ve finans hisseleri de bugünkü kayıplarda baş aktör olurken sadece telekom sektörü hisselerinde artış gözlendi.

ABD tarafında açıklanan verilere baktığımızda MBA Mortgage başvuruları -%3.2 azalırken, FED tarafından da yakında takip edilen Tüketici enflasyonu CPI Ekim ayında bir önceki aya göre %0.3 ve çekirdek %0.2 olarak beklenti doğrultusunda artış gösterdi. Yıllık olarak baktığımızda %2.5 ile bir önceki aya göre artış gösterdi fakat çekirdek CPI %2.1 ile beklenti ve bir önceki dönemin altında kaldı.

Wall Street Sokakları Düşüş Havasına Teslim Oldu

Wall Street Sokakları Düşüş Havasına Teslim OlduABD endekslerinde teknoloji, altyapı ve finans hisseleri kaynaklı satışlar yaşanırken bir tek telekom sektöründe yer alan kağıtlar değer kazandı. S&P 500 endeksinde işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın %8 üzerinde gerçekleşti. Endekslerdeki kayıpla ile beraber Volatilite endeksi VIX endeksi bugün %6.4’e yakın artışla 21,25’e ulaştı.

FAANG hisselerin performansı oldukça zayıf oldu. Facebook % 1.45 artıda sonlandırırken, Amazon %1.97, Apple %2.8, Netflix %2.6 değer kaybetti ve Google %0.73 değer kazandı. Ayrıca, Travelers %2.97 ve Jp.Morgan %2.8 değer kaybetti. Home Depot dünkü bilançosundan sonra günü %0.50 artıda sonlandırmayı başardı.

Dün Avrupa tarafında da endekslerde %1’e yakın kayıplar görüldü. FTSE 100 %0.28 ile en az değer kaybeden endeks olurken, bugün %0.23 oranında primlenme ile işlemlerine devam ediyor. CAC 40 %0.42 kayıp ile en çok kaybeden endeks olmuştu, anlık olarak %0.24 değer kaybı sergileyen endeks 5.056,87 puandan işlem görmekte.

Eurostoxx 50 ise %0.6 ve DAX %0.52 ile günü kayıpla kapatan endekslerden olmuşlardı. DAX endeksinde finans ve sanayi hisseleri endeksi aşağı çeken sektör oldular ve sırasıyla %1.6 ve %1.4 değer kaybettiler. Bayer %3.2 ve Allianz %1.71 değer kaybetti. Endekste yer alan 14 hisse gün sonunda pozitif alanda kapanış sergilerken 16 şirket değer kaybetti.

Çarşamba günü dar bantta hareket eden dolar endeksi gün içi en yüksek 97,40 seviyesini gördü ancak kapanış yaklaşık %0.50 düşüşle 96,80 seviyesinden gerçekleşmişti, endeks bugün %0.35 değerlenme ile 97,14 bandında hareket ediyor.

EUR/USD, GBP/USD’ye Paralel Düşüş Gösteriyor

EUR/USD, GBP/USD'ye Paralel Düşüş Gösteriyor Gün içi en düşük 1,1263 seviyesini gören EUR/USD paritesi İngiltere kabinesinde Brexit görüşmesinin başlamasıyla beraber 1,1348 seviyesine kadar yükseldi ve kapanış yaklaşık %0.042 primle 1,1340 seviyesinde gerçekleşmişti. Parite bugün %0.15 değer kaybı ile 1,1305 bandında işlemlerini gerçekleştiriyor.

Dün en hareketli paritelerinden biri GBP/USD olmuştu. Uzun süren kabine görüşmesi ardından İngiliz The Telegraph gazetesi Theresa May’in Brexit anlaşması için kabinenin desteğini aldığı yönünde tweet attı ve bu haberler birlikte Sterlin’de değer kazancı görüldü. Haberin hemen ardından açıklama yapan May, taslağın başarılı olduğunu söyledi ve kabinenin anlaşmayı desteklediğini teyit etti.

May konuşmasında yarın parlamentoda açıklama yapacağını da belirtti. Gün boyunca dalgalı seyreden GBP/USD paritesi en düşük 1,2882 seviyesini görmüştü. Theresa May’in açıklaması ve olumlu haber akışından destek bulan parite yaklaşık %0.60 primle gün içi en yüksek seviyesine yakın olan 1,3050 seviyesinde kapanış gerçekleştirmişti. Bugün işlemlerinde -%1.80 değer kaybı ile 1.2778 civarından devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu