Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Endekslerinde Neler Oldu? Finansalların Teknik Değerlendirmesi Ne Diyor?

Dünya borsa endekslerindeki son durum, öncü göstergeler, OECD bakışı ve teknik veriler ışığındaki değerlendirme ile politik kanadın küresel ekonomiye yansıması.
Dünya Endekslerinde Neler Oldu? Finansalların Teknik Değerlendirmesi Ne Diyor?
Yorum

Dünya genelinde güvenilir liman olarak, riskin arttığı zamanlarda yatırımcıların sığınak bulduğu finansal XAU/USD son kazanımlarını, miras yedi tarzında eritmişti. Bu bağlamda genel olarak yatırımcıda uyanan algıya bakılırsa risklerin geri çekilmesi reaksiyonunda görece riski yüksek getirisi ise aynı bağlamda daha yüksek varlıklara yönelimin kapısını aralıyor.

Dünya finansallarında 2019 yılı Ocak ayı iyi performanslarda kaydedilmiş, Şubat başında renk değişimlerine rastlanmıştı. Mart ise ortalarına yaklaşılırken, endekslerdeki görünüm yine pozitif bir havada karşımıza çıkıyor. Yatırımcıları memnun eden yeşil kıyafetli grafikler yer yer son zamanlarının tepe noktalarını kaydederken yer yer 2018 yılının da üzerinde bir irtifada dalgalanıyor.

Son zamanlarda gündemi meşgul eden Boeing gündemi ile Dow Jones endeksi üzerinde ağırlığı en yüksek hisselerden olan BA, endeksi baskılamıştı ancak Çarşamba işlemlerinde bir parça primin görülmesi ile Dow J’de yeşil ışık yakmayı başardı. Hafta başından beri diğer bir dikkat çeken endeks ise önemli eşiklerinde gezinen S&P 500 oldu.

Öncü Göstergeler ve CDS Marjları

Dünya Geneli Öncü Göstergeler ve CDS Marjlarına BakışNeydi o 2018 yılının son ayı… 2018 yılı Aralık ayında piyasalardaki korkuyu ölçen XBOE Volatility Index (VIX) 36,07 seviyesini kaydetmişti. Neyse ki yeni yıl geldi, tam geldi ve o tepe noktadan yarasa kostümünü giyen korku endeksi yamaçtan salınıma başladı. Ocak ayının 18’i civarında 17,80 seviyesinde biraz nefeslenen yamaç uçuşunda hafif bir tırmanış daha gerçekleşirken 20,80 seviyesi yeni yamaç uçuşunun tepesi oldu. Bu seviyeden tekrar süzülen grafikler 16,50 ile 13,20 seviyesi arasında dar bantta dalgalanıyor. Endeksin anlık verisi ise 13,37.

5 yıllık sigorta risk primleri olan CDS’lerde ABD %0.61 geri çekilme ile 16,4 seviyesinde yer alıyor. Hareketin yıllık bazlı marjlarında 16,4 20,9 seviyeleri ile karşılaşılırken, yıllık bazlı fark pozitif yönde %13.23 azalma olarak ele alınmakta. Avrupa tarafı 5 yıllık CDS’lerde Almanya 11,70, İngiltere 28,10, Fransa 29,60 ve İtalya 194,70 seviyesinde.

Asya bölgesinde Japonya verisi 21,20 olurken, Güney Kore 29,41 ve Çin 46,39 olarak kaydediliyor. 5 Yıllık Türkiye CDS primine baktığımızda bir artışın gerçekleşmesi negatif bir hali gösterirken değişim günlük bazda %1.86’lık artış ile 308,68 seviyesine ulaşıyor. 5 yıllık CDS marjı sıralamasında Türkiye İtalya’nın ardından gelmekte.

OECD’den Kötü Haber!

OECD Raporuna Göre Durum İç Açıcı DeğilEkonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) görüşüne göre G-20 ülkelerinin genelinde beklentilerden zayıf ekonomik görünümler dikkat çekiyor. Çin’den başlayan ve Avrupa ekonomisinden kaynaklanan güvenlik açıkları, ticari ve küresel üretim alanlarındaki gerileme, politika kanadında belirsizliklerin artış göstermesi ve finansal pazarlardaki risklerin yükselmesi ile birlikte dünya genelinde mevcut olan orta vadeli büyümenin zarar görebileceği belirtilmişti.

OECD küresel ekonominin bu yıl %3.3, gelecek yıl %3.4 oranında büyümesini öngörüyor. Görünen tablo ve beklentilerin tüm G-20 ülkelerini de kapsadığı belirtilirken, 2018 yılının Kasım ayında önceki ekonomik görünümden aşağı doğru gelişen güncellemelere Avrupa tarafından Almanya, İtalya ve İngilterenin, Türkiye ve Kanada’nın bulunduğu düzlemlerin hassasiyetinin yüksek olduğu vurgulanmıştı.

Asyadan Çin ve Avrupa’nın genelinde ceryan eden yavaşlamanın yanı sıra küresel ticaret büyümesinin zayıflaması, dünya ekonomisini baskı altına alan temel faktörler olarak ele alınmıştı. Ticari faaliyetlerde daha fazla kısıtlamarın olması ve gündemi meşgul eden politik belirsizliklerin büyümeler üzerindeki negatif havaya olumsuz ilaveler getirdiğinin altını çizen açıklamada, politikal yönden teşviklerdeki düzenlemenin Çin’in zayıflayan ticari faaliyetlerini bir dengeye sokabileceği ifade edilmişti. Diğer tarafta dünya genelinde yakından takip edilen risk sinyalleri olarak okunan gündemlerin küresel büyüme ve ticaret kanatlarında daha katı yavaşlamalara neden olabileceği yönünde öne çıkarıldı.

OECD Baş Ekonomisti Laurence Boone, “Küresel ekonomi giderek artan ciddi rüzgârlarla karşı karşıya. Büyük bölgelerden herhangi birinde daha yavaş bir yavaşlama, özellikle finansal piyasalara sızması durumunda dünya çapındaki etkinliği azaltabilir. Hükümetlerin riskleri sınırlamak ve daha fazla durgunluktan kaçınmak için politika eylemlerini koordine etmek adına çok taraflı diyalogu yoğunlaştırmalı.” demişti.

Türkiye ve ABD Finansallarından Ne Haber?

Türkiye ve ABD Finansallarına BakışBorsa İstanbul 100 endeksinde 102.219 puanda son veri gözlenmekte. Endeksin güncel verisi günlük bazdaki 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde kalırken; 20 günlük h.o.’nun altında bir seyir görülüyor. MSCI Türkiye endeksi ise aylık bazdaki tüm hareketli ortalamalarının üzerinde. 

ABD tarafında Dow Jones 25.667 puanda ve 25K eşiğinin üzerindeki seyrini devam ettiriyor. Endeks günlük bazdaki tüm hareketli ortalamalarının üzerinde. Nasdaq 7.633 puanda yer alırken, S&P 500 kritik seviyelerinde ve 2.805 puanda dalgalanıyor. MSCI USA endeksine baktığımızda 2.662 puanda ve 12 hareketli ortalama verisinin üzerinde yeşil ışık yakmakta.

ABD Dolar’ını ülkenin ticaret hacmi en yüksek olan 6 ülke para birimine karşı takip eden DXY’de aylık bazlı çalıştırdığımız hareketli ortalama verilerinin genelinin üzerinde çizilen güncel grafikler görülüyor. 200 günlük hareketli ortalama 89,63 seviyesinde ciddi bir destek olarak ele alınabileceği gibi, 95,31 seviyesindeki 500 günlük h.o. ise yine önemi yüksek bir destek olarak okunabilir. Beklentilerinin üzerinde güncellenen verisinde USD’de bir güçlenme olarak okunan U.S. Michigan Consumer Sentiment (Michigan Üniversitesi Tüketici Hissiyatı) Mart başı verisinde 95,8 beklentisine karşılık 93,8 olarak güncellenmişti. (Bir önceki veri ise 95,5 idi.)

Asya ve Avrupa Pazarlarında Neler Oluyor?

Asya ve Avrupa'da Neler Oluyor?Asya’da Güney Kore KOSPI’si 2.155 seviyesi ile aylık performansına göre negatifte, Japonya Nikkei 225 Endeksi 21.289 noktası ile günlük bazlı hareketli ortalamalarının genelinin altında yer alırken aylık performansındaki kazanımların iadesinin ardından görülen harekette kayıpların yaklaşık olarak yarısı telafi edilmiş gözükmekte. Hong Kong Hang Seng Endeksine baktığımızda aylık bazda da yeşil renkteki grafikleri gözlemleyebiliyoruz.

Avrupa tarafında MSCI Europe endeksi 1.617 seviyesi ile aylık periyodundaki 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde seyretmekte. Almanya DAX endeksine bakarsak 6 aylık görünümde negatif duran grafikler, 2019 başından bu yana kazanımlı endeks karşımıza çıkmakta. İngiltere FTSE 100 endeksi ise 2018 yılı Mart ayında 6.880 bandındayken aynı yılın Mayıs ayında 8.890 civarında tepe oluşturmuştu ve bu yılın aynı ayına orantıda endeksin pozitif durduğu gözükmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu