Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası Malezya için %4,9’la Daha Derin Daralma Öngördü

Malezya'nın ikinci çeyrekteki yüzde 17,1'lik GSYİH düşüşüne atıfta bulunan Dünya Bankası, 2020 için daralma tahminini yüzde 3,1'den yüzde 4,9'a revize etti.
Dünya Bankası Malezya için %4,9’la Daha Derin Daralma Öngördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Bankası bugünkü raporunda Malezya için 2020 ekonomik büyüme tahminini revize ettiğini açıkladı. Buna göre rakam, önceki yüzde 3,1’lik daralmadan aşağı yönlü revize edilerek yüzde 4,9’luk daralmaya çevrildi.

Revizyon, Malezya GSYİH’sinin ikinci çeyrekte beklenenden daha kötü gelen GSYİH verileri üzerine yapıldı. Nitekim Asya mali krizi sırasında dahi yüzde 11,2 daralan Malezya ekonomisi, pandeminin vurduğu ikinci çeyrekte yüzde 17,1’lik rekor düşüş kaydetmişti.

Dünya Bankası da bugün yayımlanan Doğu Asya ve Pasifik için Ekim 2020 Ekonomik Güncellemesi’nde Malezya için GSYİH tahminindeki değişikliğin, küresel toparlanmanın başlangıcı ve hızını çevreleyen artan belirsizliği yansıttığını bunun da yatırım kararları ve dış talep üzerinde baskı oluşturacağını bildirdi.

Artan işsizlik oranı ve işgücü piyasasındaki diğer zayıflıkların da özel tüketim üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini belirtti
Malezya GSYİH Tahmin
Kaynak: World Bank

Bu gelişmeleri yansıtan talep bileşenlerinin çoğunun (net ihracat, özel tüketim ve özel yatırım) 2020’de daralmasının beklendiğini aktardı.

Devlet harcamalarının özellikle de teşvik harcamaları nedeniyle artmasının beklendiğini ekledi. Malezya ekonomisinin pandemiden ciddi şekilde etkilendiğini ve 2Ç20’de çift haneli GSYİH düşüşüne yol açtığını vurgulayan Dünya Bankası, bunun başlıca nedeninin Covid-19’un yayılmasını engelleme amaçlı Hareket Kontrol Düzeni (MCO) kaynaklı zayıflayan iç talep ve aynı şekilde zayıf dış koşullar olduğunu savundu. Dünya Bankası raporunda şu ifadeleri kullandı:

Malezya GSYİH 2ç20
Kaynak: BNM

“Malezya ekonomisinin 2020’de daralması bekleniyor ve görünüm riskleri sıkıca aşağıya doğru eğiliyor. Beklenenden daha uzun süreli bir küresel toparlanma olasılığı yatırım kararlarını engellemeye ve dış talebi daha da bastırmaya devam edebilir. Bazı eyaletlerde MCO’nun yakın zamanda yeniden başlatılmasının da gösterdiği gibi ülke çapında daha sıkı çevreleme önlemleri riski var.

Uluslararası seyahat üzerindeki uzun süreli kısıtlamalar turizm sektörü üzerinde baskı oluşturacaktır. Kısa vadeli bir genel seçim olasılığı da dahil olmak üzere süregelen siyasi belirsizlikler, özel yatırım duyarlılığı üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek ve kurtarma çabalarının ilerlemesini durdurabilir.”

Öte yandan Dünya Bankası’nın Malezya için revize edilmiş 2020 GSYİH daralma tahmini, Malezya Merkez Bankası’nın (BNM) yıl için %3,5 ila %5,5 arasındaki daralma tahmini dahilinde geldi. BNM’nin 2Ç20’de Malezya’daki ekonomik ve finansal gelişmelere ilişkin 14 Ağustos’ta yaptığı açıklamaya göre ülke GSYİH’sinin 2021’de %5,5 ila %8 arasında büyümesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu