Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Kararının Ardından Konuşan Draghi, Uzun Süre Genişlemeci Politika Gerekli Gördü!

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanlık hayatındaki son toplantısını bugün gerçekleştiren Mario Draghi, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
AMB Kararının Ardından Konuşan Draghi, Uzun Süre Genişlemeci Politika Gerekli Gördü!
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) piyasaların merakla beklediği Ekim ayı toplantısını bugün sonuca bağladı. Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmama kararı alan banka, 31 Ekim itibarıyla başkanlık görevine veda edecek olan Mario Draghi ile son toplantısını gerçekleştirmiş oldu.

Draghi’nin son kez başkanlığını yaptığı söz konusu toplantıda AMB mevduat faizini -%0,5, politika faiz oranını %0 ve marjinal fonlama faiz oranını ise %0.25’te bırakma kararı aldı.

Toplantının ardından Frankfurt’ta basın açıklaması yapan Draghi, Euro Bölgesi ekonomisine yönelik açıklamalarda bulunurken, alınan karara yönelik bilgilendirmeler yaptı. Belirgin bir şekilde görülen aşağı yönlü risklere dikkat çekti ve bu durumun hala devam etmekte olduğunu açıkladı. Ardından, uzun bir süre boyunca genişlemeci politika izlemeye ihtiyaç duyulacağını bildirdi.

Draghi, AMB’nin ihtiyaç halinde sahip olduğu tüm imkanları kullanmak için hazır olduğunu belirtti. Bankanın bu zamana kadar hedeflerine ulaşmada istikrarlı duruş sergilediğini anımsattı.

AMB İhtiyaç Halinde Tüm İmkanları KullanacakBankanın azımsanamayacak derecede parasal teşvik sunduğunu dile getiren Draghi, açıklanan ekonomik verilerin 2019’un ikinci yarısında ılımlı ve pozitif bir büyümeye işaret ettiğini aktardı. Bölgedeki istihdam artışına ve ücretlere değinerek hizmet ve inşaat sektörünün istikrarın sürdüğünü gösterdiğini ve hafif ılımlıya döndüğünü sözlerine ekledi.

Bölgede enflasyonun orta vadede incelendiğinde yükseleceğini öngören Draghi, manşet enflasyonun yüksek ihtimalle hafif gerileyeceğini açıkladı. Ekonomik büyümedeki zayıflığın enflasyon geçişkenliğini yavaşlattığını açıkladı. Ayrıca negatif faizlerin yarattığı olumsuz durumların AMB tarafından izlendiğini belirtti. Ardından AMB’nin negatif faizlere ilişkin yorumunun oldukça pozitif olduğunu ifade etti.

Mali duruşun “biraz genişlemeci” olduğunu öne süren Draghi, kamu maliyesini daha fazla büyüme için çabalamaya davet etti. Bu noktada mali alanı bulunan hükümetlere harekete geçmeleri için çağrı yaptı. Draghi, teşviğin parasal politikadaki genişleme için “pekiştirici” olduğunu dile getirdi. İngiltere’deki Brexit meselesine de değinen AMB Başkanı, anlaşmasız bir ayrılık ihtimalinin düşük olduğunu açıkladı.

Euro Bölgesi’nin Eylül ayından bu yana kaydettiği verilerin AMB’nin teşvik kararının doğruluğunu desteklediğini belirten Draghi, özellikle son zamanlardaki verilerin ekonomik zayıflamaya işaret ettiğini vurguladı. Belirsizliğin orta vadede göz ardı edilemeyecek seviyede olduğunu vurgulayan Draghi, AMB’nin verdiği tepkilerin piyasalar tarafından oldukça net anlaşıldığını öne sürdü.

Draghi, asıl riskin ekonominin aşağı yönlü seyretmesi olduğunu belirtirken, 1 Kasım’da AMB Başkanlık koltuğuna oturacak olan Christine Lagarde’ın Yönetim Kurulu tartışmalarına katılmadığını duyurdu. Ayrıca Lagarde, bugünkü toplantıya gözlemci olarak katıldı.

Lagarde Toplantıya Gözlemci Olarak KatıldıŞu aşamada AMB’nin parasal genişleme sınırlarının herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirten Draghi, bu konuda uygun alan yaratmanın kısmen maliye politikasına bağlı olduğunu ifade etti. Yakın zamanda faiz artırımı olması için bir mali adıma gereksinim olduğunu ekledi.

Kendisine yöneltilen gelecek için bir planı olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Draghi, henüz belli bir fikri olmadığını duyurdu. Şu anki durum, AMB’nin fiyatlarda güçlü bir toparlanma olana dek faiz oranlarını bu seviyelerde ya da daha düşüklerde tutacağına işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu