Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğu Karayipler’de CBDC lerin Kullanım Alanı Genişliyor

İki Doğu Karayip ülkesi daha CBDC sistemini kullanmaya başladı.
Doğu Karayipler’de CBDC lerin Kullanım Alanı Genişliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Doğu Karayipler Merkez Bankası (ECCB), dijital ödeme sistemini, Dominika Topluluğu ve İngiliz denizaşırı bölgesi Montserrat’ta kullanıma sundu. CBDC kullanım testleri, Mart ayında başlatılırken, Ağustos’ta daha geniş bir alana yayıldı.

DCash, özellikle dijital EC para birimiyle kullanılmak üzere tasarlanmış bir ödeme sistemidir. Cüzdan uygulaması, kullanıcıların Doğu Karayip Para Birimi (ECCU) içinde CBDC’den satın alma ve kişiden kişiye transfer yapmalarına olanak tanıyor.

ECCB Başkanı Timothy NJ Antoine, geleneksel ödeme sistemlerinin çok yavaş olduğunu ve dijital AB dolarının yasadışı aktörler dışında herkes için çalışması gerektiğini söyledi. Antoine bu hedeflerin ekonomik büyümeyi artırmayı, ortak refah için sosyoekonomik dönüşümü ilerletmeyi amaçladığını belirtti.

DCash cüzdanı ve CBDC ödeme sistemi, 2021’deki resmi lansmanından önce 2 yıldan fazla süredir geliştiriliyordu. DXCDCaribe başlıklı pilot, Mart 2019’da kullanıma sunuldu ve DCash sistemi için ön model olarak tasarlanmıştı.

Son verilere göre dünya çapında CBDC kullanan ülkelerin sayısı 9’a çıkmış durumda. Pek çok ülke ise resmi olarak CBDC kullanıma sunmamakla beraber pilot çalışmalar yürütüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%