Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dijital Yuan, Çin Parasının Uluslararası Kullanımını Artırabilir

Çin Halk Bankası yuanın dijital versiyonu olan e-CNY ile sınır ötesi testler yapmayı planlıyor.
Dijital Yuan, Çin Parasının Uluslararası Kullanımını Artırabilir

Son dönemde kripto para kullanımının artması ile beraber ülkelerin merkez bankaları da kendi dijital paralarını geliştirmeyi planlıyor. Bu anlamda Çin’in dijitalk yuan çalışmalarının hızla devam ettiği biliniyor.

Analistler dijital yuanın etkisinin küresel anlamda Çin’in resmi para birimi için yararlı olacağını düşünüyor. Çin İnternet Bilgi Merkezi yuanı fiyatlandırma, uzlaşma ve uluslararası rezervler açısından dünyanın üçüncü büyük para birimi haline getirdiğinde bu gerçekleşebilir.

Sınır Ötesi E-Ticarette Dijital Yuan Rol Oynayacak

Sınır Ötesi E-Ticarette Dijital Yuan Rol Oynayacak

Çin Renmin Üniversitesi Uluslararası Para Enstitüsü (IMI) müdür yardımcısı Tu Yonghong, sınır ötesi e-ticaretin dijital yuan için bir sonraki kullanım senaryosunu sağlayabileceğini düşünüyor.

Devlet Döviz İdaresi eski müdür yardımcısı Wei Benhua’ya göre, e-CNY’nin uluslararası ödemelerde gelecekte uygulanması yalnızca RMB’yi desteklemekle kalmayacak, aynı zamanda küresel para sisteminde bir reform etkisi yaratacak.

Dijital yuanın sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için teknik anlamda hazır olduğu bildiriliyor. Çin merkez bankası, dijital para birimi için düzenleyici mekanizmalar ve değişim düzenlemeleri oluşturmak için dünyanın dört bir yanındaki muadilleri ve para otoriteleri ile birlikte çalışmayı planlıyor.

Haziran ayı başlarında, Hong Kong’daki finans yetkilileri, para biriminin sınır ötesi işlemlerde kullanılabilirliğini değerlendirmek için bölgenin yerel ödeme ağını Çin dijital yuan sistemine bağlayacaklarını duyurmuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum