Yatırım yapmaya başla!

Daha Üretken Olmak için Mesainin İlk Dakikalarında Yapılması Gerekenler

Daha Üretken Olmak için Mesainin İlk Dakikalarında Yapılması Gerekenler

İş hayatında karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de performans düşüklüğüdür. Hem çalışanların hem de yöneticilerin en önemli sorunlarından biri olan performans düşüklüğü, doğal olarak herkesin üzerine bastığı konulardan biri olmuştur. Üretkenliği arttırmak üzerine sayısız makaleler yazılmış, başarılı insanlar tarafından konuyla alakalı konferanslar verilmiş; kısacası verimlilik, üretkenlik ya da performansla ilgili yazılan çizilen ve söylenenler her zaman dikkat çekmiştir. Bir taraftan da başarı ile üretkenliğin, birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğu üzerine laflar edilmiştir. Nitekim öyledir de! Ne üretken olup başarısız olmak ne de başarılı olup üretken olmamak mümkün değildir. Çünkü üretkenlik doğal olarak beraberinde başarıyı da getiren bir kavramdır.

Eminim, sizin etrafınızda da kısa zaman içinde işlerini halledip başkalarının yardımına koşan ya da yerine getirilmesi gerekenleri yapabilmek için geç saatlere kadar mesai yapmak zorunda kalmayan insanlar vardır. Hani şu yanında dağ gibi dosyalar olup, günün sonunda hepsini incelemiş olan başarılı çalışanlar. Yüksek performansları nedeniyle her ay ödül alıp, takdir edilenler. Sizden çok daha sonra işe girip başarılı çalışmaları neticesinde terfi alanlar! Evet, eminim bu dediğim kişilerden sizin iş yerinizde de var ve şu anda büyük ihtimalle tanıdık bir duygu olan kıskançlığı yaşıyorsunuz. Ama hiç üzülmeyin, çünkü bugün üretken insanlarla ilgili yeni şeyler öğreneceksiniz. Geçtiğimiz günlerde çalışma hayatında üretkenliğinizi arttıracak müthiş taktikler isimli yazımızı okumuştunuz. Bugün ise üretken kişilerin mesainin ilk dakikalarını nasıl kullandığından bahsedeceğiz. İsterseniz 10 maddeden oluşan bu faydalı listeyi incelemeye hemen başlayalım.

Mesai Başlamadan En Az 15 Dakika Önce İş Yerinde Olun!

Mesai Başlamadan En Az 15 Dakika Önce İş Yerinde Olun!Daha verimli çalışmak için mesai başlamadan en az 15 dakika önce iş yerinde olmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü koştura koştura işe gitmek, telaş içinde işin başına geçmek, kişiye sadece endişe verecektir. Bu nedenle mesai başlamadan daha önce iş yerine gidin, 10-15 dakikayı rahatlamak ve işe odaklanmak için kullanın. Zira bu üretkenliğinizde gözle görülür bir fark yaratacaktır.

Çalışma Alanınızı Profesyoneller Gibi Düzenleyin

Çalışma Alanınızı Profesyoneller Gibi DüzenleyinBir aşçı nasıl ki mutfağını kendi çalışma sistemine göre ayarlar, işte siz de böyle yapmalısınız. Yani çalışma alanınızı kendinize göre düzenlemelisiniz. Atıyorum; en çok kullandığınız kalemleri göz önüne koymalı, yapılacaklar listenizi bilgisayarınızın kenarına iliştirmeli, kısacası işinizi kolaylaştıracak şekilde çalışma alanınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Bu şekilde sizin için önemli olan eşyaların nerede olduğunu bilir ve lazım olan bir şeyi bulamamanız durumunda yaşayacağınız stres riskinden kurtulmuş olursunuz.

Daha Önceki İşlerinize Hızlıca Göz Atın!

Daha Önceki İşlerinize Hızlıca Göz Atın!Daha üretken olmak için sabah işe geldiğinizde yapacağınız şeylerden biri de önceki işlerinize hızlıca göz atmak olmalıdır. Hangi işlerin tamamlandığını, hangilerinin yarım kaldığını görerek güne iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Özellikle de tatil dönüşlerinde geçmiş işlerinizi kontrol etmenin verimli çalışmaya katkısı oldukça yüksektir. Bu şekilde günün ilerleyen saatlerinde geriye dönüp bakma ihtiyacı hissetmez ve ne yapacağınız konusunda hiçbir karmaşa yaşamazsınız.

Yapılacaklar Listenizi Gözden Geçirin!

Yapılacaklar Listenizi Gözden Geçirin!Daha üretken olmak için masanızın en göze çarpan yerinde duran yapılacaklar listenizi gözden geçirmeyi unutmamalısınız. Biliyorsunuz ki başarılı insanların her zaman bir yapılacaklar listesi vardır. İşte siz de büyük ihtimalle akşamdan yapmış olduğunuz bu listenizi gözden geçirerek o günün programını kafanızda oluşturabilir, üzerinde düzenlemeler yapacağınız yapılacaklar listesiyle normalden çok daha verimli bir biçimde çalışabilirsiniz.

Gün İçinde Yapmak İstediklerinizi Belirleyin

Gün İçinde Yapmak İstediklerinizi BelirleyinMesela, mesainin ilk dakikalarında kendinize o gün neler yapmak istediğinizi sorun. Örneğin, akşama kadar şu kadar iş yapacağım deyin ve bunu nasıl yapmanız gerektiğini hızlıca düşünün. Emin olun, bir işi nasıl yapacağınızı belirledikten sonra o işi yapmak sizin için normalden çok daha kolay olacaktır. Çünkü işi kafanızda bir kere hallettiniz bile! Hem zihniniz hem de bedeniniz buna hazırlandı.

Maillerinizi Kontrol Edin

Maillerinizi Kontrol EdinDaha üretken olmak için iş gününün ilk dakikalarında yapmanız gereken bir diğer şey ise maillerinizi kontrol etmek olmalıdır. Çünkü bu işi gün içinde yaparsanız, boş yere bir sürü zaman harcamış ve konsantrasyonunuzu bozmuş olursunuz. O yüzden, sabah mail kutunuzu kontrol edip sizin için önemli olanlara cevap vermeli, daha sonra her gelen mail uyarısında işinizi bölmemelisiniz.

Telefonunuzu Sessize Alın ya da Tamamen Kapatın!

Telefonunuzu Sessize Alın ya da Tamamen Kapatın!Üretken insanlar, işin çoğunun günün ilk yarısında yapılması gerektiğini bilirler ve bu nedenle de sabah saatleri onlar için çok önem taşımaktadır. Siz de bundan sonraki iş günlerinizi daha verimli bir şekilde geçirmek istiyorsanız, işinizin başına geçtiğinizde telefonunuzu sessize almayı ya da tamamen kapatmayı denemelisiniz. Bu şekilde işinizi ve konsantrenizi bölecek unsurlar içinde en önemli olanından kurtulmuş olursunuz.

Gözlerinizi Kapatın ve Gününüzün Nasıl Geçeceğini Düşünün

Gözlerinizi Kapatın ve Gününüzün Nasıl Geçeceğini DüşününBaşarılı insanlar mesainin ilk saatlerinde birkaç dakikalarını düşünmek için harcarlar. Tıpkı ısınma hareketleri yapan ve yarışa konsantre olan bir sporcu gibi onlar da kendilerini bu şekilde güne hazırlarlar. Yani sabah işe gittiğinizde siz de gözlerinizi kapatarak, gününüzün nasıl geçeceğini düşünün. Mesela hangi saatler içinde hangi işleri yapacağınızı hayal edin. Kimlerle takım halinde çalışacağınızı, hangi sorunları çözmeniz gerektiğini, hatta öğle aranızda ne yapacağınızı bile düşünün. Bu şekilde kendinizi olacaklara karşı hazırlamış olursunuz.

Yanınıza Büyük Bir Bardak Su Alın!

Yanınıza Büyük Bir Bardak Su Alın!Günün ilk dakikalarında yapmanız gereken bir diğer şey ise yanınıza aldığınız sudan birkaç yudum almaktır. Çünkü sabah saatlerinde içilen su, daha zinde bir zihin ve bedenle işe odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde ilerleyen dakikalarda su almak için işinizin başından kalkmış olmazsınız.

İşinize, Arkadaşlarınıza ve Güne Kocaman Bir “Merhaba” Deyin!

İşinize, Arkadaşlarınıza ve Güne Kocaman Bir "Merhaba" Deyin!Evet, iş gününüzün ilk dakikalarında işinize odaklandınız hem yaptığınız işleri hem de yapacaklarınızı gözden geçirdiniz. Derin bir nefes alıp, startı verdiniz. Ama bunların dışında yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi de güne kocaman bir “merhaba” demek olmalıdır. Yani takım arkadaşlarınıza, masanızda yığılı duran dosyalarınıza, birazdan elinize alacağınız kalemlerinize gülümseyerek “merhaba” demelisiniz. Burada olduğunuz için bir kez daha minnettar olmalı ve tüm gücünüzle işinize odaklanmalısınız. Gerisini zaten biliyorsunuz!

Bundan sonraki günlerinizde mesainin ilk dakikalarını nasıl geçirmeniz gerektiğini öğrendiniz. Yukarıdaki maddeleri uygulamanın hiç de zor olmadığını siz de gördünüz. O zaman yarından itibaren, bu maddeyi dikkate alın ve performansınızdaki gözle görülür değişikliğin keyfini çıkartın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum