Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CureVac Aşı Başvurusunu Geri Çekerken Hisseler %15’in Üzerinde Düştü

CureVac hisseleri, şirketin en gelişmiş Covid-19 aşı adayının gelişimini durduracağını açıklamasının ardından sert düştü.
CureVac Aşı Başvurusunu Geri Çekerken Hisseler %15’in Üzerinde Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Alman ilaç üreticisi, şirketin en gelişmiş Covid-19 aşı adayının gelişimini durduracağını açıkladı. Haber piyasalarda olumsuz karşılanırken hisselerde sert düşüş oldu.

Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseler açılış öncesinde yüzde 15’i aşan düşüşler yaşadı. Edinilen bilgilere göre CureVac, Covid aşı başvurusunu Avrupa düzenleyicilerden geri çekti.

TSİ 15.30’da CVAC kodlu hisseler yüzde 15,76 ekside işlem gördü.
CureVac Hisse Düşüş
KAYNAK: Marketwatch

Bugün yapılan açıklamada CureVac, Covid-19 için mRNA aşısını Avrupa’daki onay sürecinden çektiğini duyurdu. Karar, düzenleyicilerin aşı hakkında karar vermesinin Haziran ayına kadar sürebileceğini belirtmesinin üzerine alındı.

Moderna ve Pfizer-BioNTech’in diğer mRNA aşıları halihazırda geniş bir dağıtımdayken, şirket ilk çabalarından vazgeçmenin zamanının geldiğine karar verdi. CureVac CEO’su Franz-Werner Haas yaptığı bir açıklamada; “Salgın penceresi kapanıyor” dedi.

Ancak uzun vadede CureVac, Covid-19 aşı işinin tamamen dışında kalmadı. Şirket, daha etkili olacağını umdukları aşının yeni bir versiyonunun klinik denemesini başlatmak için ilaç devi GSK ile ortaklık kuruyor.

Financial Times’ın haberine göre şirketler ayrıca hem Covid-19’a hem de influenzaya karşı çalışmak için mevsimsel destekleyici aşıların nasıl birleştirileceğini araştırıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu