Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cuma Günü Kaybettiren Borsa İstanbul Haftaya Primli Başlarken Renk Değişimlerini Sürdürüyor

Borsa İstanbul'de gözetilebilecek önemli nokta 103 bin olarak görülürken, BIST 100 hareketlerine teknik bakış ve diğer endekslerin incelenmesi şöyle;
Cuma Günü Kaybettiren Borsa İstanbul Haftaya Primli Başlarken Renk Değişimlerini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününe pozitif bir giriş yaptı. BIST 100 endeksi ilk işlem gününün ilk seansında 103.554 puanda kaydettiği tepe noktasında kaydedildi. An itibarıyla kazanımların bir kısmını aşağı yönde iade ederek %0.36 kayıp ile 102.574 puan seviyesinde hareket etmekte.

Küresel piyasaların yansıma hassasiyeti yüksek olan Borsa İstanbul ABD, Asya ve Avrupa endekslerinde gözlenen hareketlere bakıldığında pozitif bir duruşu işaret etmeli. BIST 100 için geçtiğimiz hafta son zamanların en yüksek seviyesi olan 105.930 puan kaydedilmişti. Bu seviye bir açılışta %1.50 civarındaki prim ile ani sıçrama olarak görülmüş ve gün sonunda korunamamıştı.

103 Bin Puanın Üzerinde Kalınması Pozitif Sinyal Olabilir

BIST 100 Endeksinin Teknik DeğerlendirilmesiGelişme ışığında günün sonu başlangıca kıyasla ekside ancak bir önceki güne göre pozitif beklenmişti çünkü açılış çok yüksek bir seviyede gözlenmişti. Öyle de oldu. Kar satışları ile görülen düzeltme başlığındaki harekette 103 bin puan aşağı yönde kırılmasının pek de olumlu gözlenmeyeceği şeklinde yakından takip edildi.

BIST 100 endeksi geçtiğimiz haftayı %1.09 kayıp ile kapatmıştı ve bu gelişme teknik noktaların aşağı yönde güncellenmesine neden olmuştu. Bugün endeksi 103.300 puanda beliren denge (PP) noktasında takip edebiliriz. Grafiklerin PP noktasını yukarı yönde aralaması ile olası dirençleri 103.990 ve 105k bölgelerinde izleyebileceğimiz gibi, aşağı yöndeki salınımda yorumlalan destekleri olası 102.270 ile 101.600 noktalarında değerlendirebiliriz. 

MSCI Türkiye ve XBANK Geri Çekilirken XUSIN Primleniyor

MSCI Türkiye Endeksi ve XBANK GevşemesiDüzeltmeden sonra hala kar satışlarının gözlendiği işlemlerde düşük dolar kuru ve piyasaların küresel anlamda desteklenmesi MSCI Türkiye Endeksi’nde de ciddi bir Ocak ayı getirisine işaret etmişti ancak endeks haftanın son işlem gününde pozitif ayrışmasını gevşemesi ile bozarken değişimsiz bir duruşta kapanış yapmıştı. MSCI Türkiye (MITR00000PTR) en güncel verisinde %1.12 geri çekilmeyi işaret etmekte.

Endeksler arasında baş çeken BIST Bankalar Endeksi (XBANK) bugün %0.58 daralma gösteriyor ve 136.131 puandan fiyatlanıyor. 135k seviyesinin üzerinde kalınması görünümün sağlığına dair bir mesaj olarak gözetlenebilir. Endeksin 12 bileşeninden DENIZ %2.10 kayıp verirken, SKBNK %1.69 değer kazanıyor. BIST Sanayi Endeksi (XUSIN) ise finansallara paralel %0.22 prim ile karşımıza çıkıyor. Endeksin an itibarıyla en fazla değerlenen hisse senedi %13.47 değerlenmesi ile 10,11 TL/p fiyatından işlem görmekte olan DOKTA oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu