Yatırım yapmaya başla!

Çocuklu Ailelerin Sorun Yaşamadan Tatil Yapmaları için Öneriler

Her ne kadar rahatlayıp dinlenmek için tatile çıksak da bu bazen kaos halini alabiliyor. Hazırlanması gereken eşyalar, yolda çıkan aksilikler, gidilen yerde karşılaşılan kötü olaylar ve benzeri nedenlerden dolayı tatil bazen işkenceye dönüşebiliyor.
Çocuklu Ailelerin Sorun Yaşamadan Tatil Yapmaları için Öneriler

Pek çok kişinin hevesle çıktığı tatilden aynı durumları yaşayarak asık suratlarla döndüğünü biliyorum. Hatta belki siz de mutsuz tatiller yapmış, paranızı ve zamanınızı boşa harcayarak güzelim dinlence günlerinizi heba etmişsinizdir. Özellikle çocuklu bir aileyseniz! Sonuçta; bu şaşılacak bir deneyim falan değil! Tüm bu dediklerimde hemfikiriz tamam da insan neden tatilden pişmanlıkla döner ki? Efendim? Yukarıda bunun olası nedenlerinden bahsettiğimi mi düşünüyorsunuz? Aslına bakarsanız, bahsettim. Ama söz ettiklerim görünürdeki nedenler! Çünkü bu nedenlerin her birinin altında aynı hatalı hareket var. O da planlama eksikliği!

Uzun lafın kısası; sevgili çocuklu aileler, bundan sonraki tatillerinizden mutlu mesut bir şekilde dönmek istiyorsanız, aşağıdaki önerilere kulak vermelisiniz. Çünkü hemen şimdi karmaşa yaşamadan çocuklarla tatile çıkmak için yapılması gerekenler üzerine konuşacağız. Şayet siz de maaile keyiflice tatil yapmanın yolunu merak ediyorsanız, dikkatinizi buraya verin derim.

Liste Yapın!

Liste Yapın!Hazır sömestr tatiline de az kalmışken, pek çok ailenin yola çıkma hazırlığı içerisinde olduğunu düşünüyorum. Ama değineceğim noktaların yalnızca sömestr tatili için değil her tatiliniz için geçerli olacağını da belirtmeliyim. (15 tatilde yapılabilecek aktiviteler hakkında bilgi almak için burayı tıklayın.) Evet, çocuğunuz ya da çocuklarınızla birlikte tatil günlerinizi keyifli keyifli geçirmek istiyorsanız, önceden bir liste hazırlamanız gerekiyor. Yani öncelikli olarak yapmanız gereken şey bu!

Gideceğiniz yer ya da içinde bulunduğunuz mevsim koşullarını düşünerek, ayrıntılı bir tatil listesi hazırlamalısınız. Sonradan “şunu almamışım, şimdi bunu nereden alacağız” gibi cümleler kurmamak için yanınıza almanız gereken eşyaları tek tek yazmalısınız. Bu şekilde hem valiz hazırlarken zorlanmayacak hem de hiçbir şey unutmadığınızdan emin olacaksınız. Ailenizin her üyesi için ayrı ayrı liste oluşturmalısınız. Son kontrollerinizi de hallettikten sonra hepsine eksik ya da istedikleri ekstra bir şeyin olup olmadığını sormalısınız.

İncelemenizi Öneririm: Yapılacaklar Listesi Nasıl Hazırlanır? Nelere Dikkat Edilir?

Valiz Hazırlama İşini Son Güne Bırakmayın!

Valiz Hazırlama İşini Son Güne Bırakmayın!Liste yapma işini hallettikten sonra zaten bir sürü sorundan kurtulmuş olacaksınız. Tatile çıkmadan önce “şu neredeydi, çocuğun şu eşyasını nereye koymuştum, acaba gereken her şeyi aldım mı” gibi endişeler yaşamaktan kendinizi kurtaracaksınız. Evin içinde oradan oraya koşuşturmak zorunda kalmayacak, tatile çıkarken stres topuna dönmeyeceksiniz. Çünkü elinizde önceden hazırladığınız detaylı listeniz olacak. İşte bu nedenle de valiz hazırlama işini son güne bırakmamalısınız derim.

Diğer taraftan, listenizi önceden hazırlamamış olsaydınız, eşya toplama işini hep bir sonraki güne erteleyecek, hatta belki de bu işi son anda yapmaya çalışacaktınız. Neye nereden başlayacağınızı bilemediğiniz ve valiz hazırlama işi gözünüze çok zor göründüğü için ertelemeye yönelecektiniz. Ama elinizdeki liste sayesinde bu işi kısa süre içinde halledecek, evden çıkmak üzereyken bavula bir şey sıkıştırmaya çalışanlardan biri olmayacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Tatile Gitmeden Önce Bilmeniz ve Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Araba Tutmasına Dikkat Edin!

Araba Tutmasına Dikkat Edin!Belki siz de bu sorundan şikayetçisinizdir ama çocukların araba tutmasının yetişkinlere göre çok daha zor olduğunu bilirsiniz. İşte bu nedenle; yolculuğunuzun kabusa dönüşmemesini istiyorsanız, araba tutmasına karşı önleminizi almış olmalısınız. Mesela; yola çıkmadan önce çocuklarınızın aç ya da fazlasıyla tok olmamalarına dikkat etmelisiniz.

Arabada ağır kokular olmamasına (parfüm, sigara) özen göstermelisiniz. Her türlü ihtimale karşı yanınızda poşet bulundurmalısınız. Ayrıca yanınızda tuzlu krakerler bulundurmalısınız. Baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çocuğunuzun midesi bulandığında dikkatini başka şeylere çekmeye çalışmalısınız. Sabit bir şekilde oturmasını sağlayarak, stabil bir hızda ilerleyerek çocuklarınızı araba tutmasına karşı koruyabilirsiniz.

Gideceğiniz Yerin Çocuklara Ne Kadar Uygun Olduğunu Düşünün!

Gideceğiniz Yerin Çocuklara Ne Kadar Uygun Olduğunu Düşünün!Evet, pek çok ailenin tatilden pişmanlık içerisinde dönmesinin nedenlerinden bir tanesi de budur! Çünkü tatile çıkmadan önce yeteri kadar araştırma yapılmamaktadır. Gidilecek yerin çocuklar için ne kadar uygun olduğu detaylıca düşünülmemektedir. Tatil önerileri hakkında araştırma yapılmalıdır. Örneğin; kalınacak yerde çocuklar için uygun oyun alanları var mı, yakınlarda sağlık kuruluşları bulunuyor mu, mekan yeterince konforlu mu, eşinizle baş başa kalmak istediğinizde çocukların bakımını üstlenecek birileri olacak mı gibi sorular genellikle göz ardı edilmektedir.

Sonrasında da ne ebeveynler ne de çocuklar tatilin keyfini çıkarabilmektedir. Eve dönüş yolunda herkesin suratı 5 karış asılmaktadır. Siz bu kötü deneyimi yaşamamak için gideceğiniz yerin (otel, pansiyon ya da aile büyüklerinizin evi) çocuklarınıza ne kadar uygun olduğunu bütün ayrıntılarıyla düşünmelisiniz. Aile tatil köyleri genellikle çocuklu kişiler tarafından tercih edilir. Ya da en iyi aile otelleri de seçenekler arasındadır. Tabii ki gideceğiniz yerin bütçenize de uygun olması gerekir. Bütçenizi aşmayacak aile odalı otelleri de tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu konuda çocuğunuzun yaşı da önemlidir. Minicik bebeğinizle tatile çıkmak istiyorsanız, bebekle gidilebilecek yerlerde rezervasyon yaptırmalısınız.

Bunu da Okuyun: Çocuklu Aileler için Tatil Yapmanın 6 Tasarruflu Yolu

Tatil Bitiminden En Az 1 Gün Önce Evde Olun!

Tatil Bitiminden En Az 1 Gün Önce Evde Olun!Hem çocuklarınızın hem de kendinizin iyiliği için iş-okul hayatına başlamadan en az bir gün önce evinizde olmalısınız. Aksi takdirde; kendinizi tatilden dönmüş gibi değil de savaştan çıkmış gibi hissedersiniz. Mesainin ilk sabahında valizlerle dolu bir salondan çıkmaya çalışırken kendinize kızarsınız. Ve haliyle ilk iş gününüzü kötü mü kötü geçirirsiniz. Çünkü üzerinizde büyük bir yorgunluk vardır. Ayrıca aklınızı da eve gidince yapacaklarınız, valizden çıkartılıp yıkanıp ütülenecek çamaşırlar gibi sorunsallarla doldurursunuz.

Sonuçta; eve döndüğünüzde kocaman bir karmaşayla karşılaşacak ve tatil yapmanın acısını misli misli yorularak yaşayacaksınızdır. Şayet bahsettiğim durumları deneyimlemek istemiyorsanız, tatil bitiminden en az 1 gün (daha da iyisi birkaç gün) önce evinize dönmüş olmalısınız. Böylelikle bütün işlerinizi halledebilirsiniz. Koşuşturmalarla dolu hayatınıza başlamadan önce 1 gün de evinizde keyif yapabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum