Yatırım yapmaya başla!

Cinsiyete Göre Maaş Farkı İngiltere’deki Bazı Büyük Firmalarda Daha da Kötüleşti!

Cinsiyete göre maaş farkının İngiltere'deki bazı büyük firmalarda daha da kötüleştiği ki kısa vadede düzelmenin de beklenmediği söylendi. Detaylar şöyle;
Cinsiyete Göre Maaş Farkı İngiltere’deki Bazı Büyük Firmalarda Daha da Kötüleşti!

İngiltere’de ofisleri olan bazı finansal hizmetlerde, cinsiyete dayalı maaş farkının genişlediği açıklandı ki uzmanlara göre bu aralığın yakın zamanda kapanması muhtemel değildi. Bir dizi şirket, geçen yıl hükümetin 250’den fazla çalışanı olan şirketlerin kadın ve erkek çalışanlarına verdiği maaşları rapor etmesini gerektirdiğinden bu yana zorunlu olarak rakamlarını duyurmaya başlamıştı.

Ancak bu yıl ikinci kez ücret bildirimi yapacak şirketlerde pek bir değişiklik olmamış gibi görünüyordu. Şimdiye kadar 2018 verilerini paylaşan bankalardan HSBC, yüzde 30’lık bir fark için yüzde 1’lik artış bildirirken uluslararası banka Nomura da yüzde 38.4’lük fark için yüzde 1.5’lik artış kaydetmişti.

Diğer büyük firmalar en son 2018 rakamlarını açıklamasalar da 2017 raporlarında önemli ücret eşitsizlikleri vardı.

İngiltere Maaş Farkı Raporları Açıklayan Firmalar Durum Kötüleşti Geçen yılın raporlarında maaş farkları olan büyük oyuncular arasında JP Morgan ve Barclays vardı ki dev bankacılık şirketlerinin maaş eşitsizlikleri sırasıyla yüzde 54 ve yüzde 43.5 idi. Hükümetin uygulamasına göre tüm şirketlerin Nisan 2019’a kadar maaş raporlarını açıklamaları gerekiyordu ve dev finans kurumlarında pek bir iyileşme görülmesi beklenmiyordu.

Uzmanlara göre ücret eşitsizliği büyük oranda daha kıdemli, daha yüksek maaşlı roller üstlenen erkekler tarafından destekleniyordu.

Ücret Eşitsizliği Üst Düzey Erkek Roller Tarafından Destekleniyor Harvard ekonomisti Claudia Goldin’e de bu yapısal sorunları değiştirmek epey zordu. . Harvard ekonomisti konuyla ilgili verdiği bir demeçte; şirketlerin teşvik programlarının, insanlar otuzlu yaşlarının ortasına ulaştığında tanıtım ve ortaklık teklifleri sağlayacak şekilde yapılandırıldığını ama bu yaşların genellikle kadınların aile kurup çocuk sahibi olmak için işten ayrıldıkları bir aşamayı temsil ettiğini aktardı. Düşünce kuruluşu Age Wave’in kurucusu ve yazarı Maddy Dychtwald da bunu kötü niyetli olmak ya da kadınları incitmek için yapmadıklarını söyledi.

Maddy Dychtwald; “Bu sonucun bir kısmı kültürel ve kadınların erkeklerden farklı bir yaşam yolculuğunun olmasından kaynaklanıyor” ifadeleriyle de görüş bildirdi.

Kadınların Erkeklerden Farklı Bir Yaşam Yolculuğu Var CNBC’nin yorum talebine cevap veren firmalar da üst düzey rollere daha fazla kadın alma girişimlerinden bahsederek farkı kapatmaya çalıştıklarını anlattılar. Bununla birlikte, ücret farkında bir değişim yaşanmasının zaman alacağını da kabul ettiler. Örneğin Deloitte UK’den Emma Codd, daha çok kadını başlangıç seviyesinden işe almak için teşvikler gibi bazı adımların, yasal olarak bildirdikleri ortalama maaş farkında kısa vadeli bir etki yarattığını dile getirerek eylemlerinden sonuç aldıklarını vurguladı.

Öte yandan, The Women in Finance Charter da firmaların maaş farkı hedefine ulaşmaları için 2022 yılına kadar en az 2.300 kadın üst düzey yönetici işe almaları gerektiğini kaydetti. Daha geniş bir ifadeyle, 2018 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu, dünya çapında kadın ve erkek arasındaki ekonomik eşitliğin sağlanmasının 202 yıl süreceğini tahmin ediyordu. Ayriyeten raporda uzmanların Birleşik Krallık hükümetinin raporlama şartlarının cinsiyet eşitliğini sağlama konusunda olumlu bir adım olarak kabul ettikleri de belirtiliyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum