Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Telekom Devlerinin Hisseleri NYSE’nin Kararıyla Yükseldi

NYSE, artık üç Çinli telekomünikasyon devini listeden çıkarmayı planlamadığını söyleyeyerek hisselerinin yükselmesini sağladı.
Çinli Telekom Devlerinin Hisseleri NYSE’nin Kararıyla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim, teknoloji savaşına dönüşürken, Washington Çinli birkaç şirketi kara listeye eklemişti. Bu kapsamda ABD’li endekslerden çıkarılacak Çinli şirketler açıklanırken, bugün NYSE’den bir U dönüşü geldi.

New York Borsası; China Telecom, China Mobile ve China Unicom’un Hong Kong Borsası’na kayıtlı hisselerinin listeden kaldırmayacağını söyledi.
China Telecom %6,22 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

China Telecom’un Hong Kong’da işlem gören hisseleri %6,22 oranında artıda 2,22 HK$ seviyesinden işlem görüyor. Dünkü işlemleri 2,090 HK$ seviyesinden kapatan hisseler, bugüne 2,020 seviyesinden başladı. Ardından yükselişe geçerek 2,260 HK$ seviyesine kadar yükseldi.

Duyuru, NYSE’nin 31 Aralık’ta 3 Çinli şirketin Amerikan emanetçi hisselerini listeden çıkaracağını açıklamasının ardından geldi. Amerikan borsası Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı bir açıklamayla Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi ile bağlantılı olarak ilgili düzenleyici makamlarla daha fazla istişare yaptıktan sonra planları bıraktığını söyledi.

NYSE, Başkan Donald Trump’ın Kasım ayında imzaladığı bir başkanlık emrine uymak için başlangıçta Çin telekom listelerini kaldırmayı planlamıştı. Bu emir, Amerikan şirketlerinin ve bireylerinin Trump yönetiminin Çin ordusuna yardım ettiğini iddia ettiği şirketlere yatırım yapmasını engellemeye çalıştı.

Hong Kong’da işlem gören China Mobile hisseleri ise %7,98 oranında yükselişle 47,40 HK$ seviyesinden işlem görüyor.
China Mobile %7,98 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri 43,85 HK$ seviyesinden sonlandıran hisseler, bugüne 42,45 HK$ seviyesine düşerek başlangıç yaptı. Negatif bölgede açılan hisseler, daha sonra yükselerek 47,45 HK$ seviyesine kadar yükseldi. Hisselerin 1 yıllık getirisi %25,71 oranında negatif.

Pazartesi günü Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, yürütme emrinin siyasi amaçlara dayandığını ve ilgili şirketlerin mevcut durumları ile küresel yatırımcıların meşru haklarını ve piyasa kurallarına ve düzenine ciddi şekilde zarar verdiğini tamamen göz ardı ettiğini söyledi.

China Unicom’un Hong Kong’da işlem gören hisseleri %9,40 oranında yükselişle 4,890 HK$ seviyesinden işlem görüyor.
China Unicom %9,40 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Hisseler dünkü işlemleri 4,470 HK$ seviyesinden sonlandırdıktan sonra güne 150 HK$ düşüşle başladı. Açılışı negatif bölgede yapan hisseler, NYSE haberinin ardından güçlü yükselerek 4,960 HK$ seviyesine kadar yükseldi.

Hong Kong göstergesi Hang Seng endeksi bugünkü işlemlerde %0,31 oranında yükselişle işlem görürken, güne yaklaşık 200 puanlık düşüşle başlangıç yaptı. Açılışı negatif bölgede yapan hisse senetleri, yükseliş eğilimi kaydederek 27.597,77 puana kadar ulaştı.

Çinli gösterge Şanghay Kompozit ise %0,44 oranında yükselişle 3518,27 puandan işlem görüyor. Düne 3502,96 puandan tamamlayan endeks, bugüne 3492,19 puandan başlangıç yaptı. Negatif bölgede güne başlayan endeks, daha sonra toparlanarak pozitif bölgeye geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu