Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Çin Yaptırımları Başarısız Görünüyor

ABD Çin savaşında gerginliğin artmasıyla yaptırımların güçlenmesi, ABD'nin ek tarifelere gitmesi Çin'de pek kayda değer etkiler yaratamadı. Ayrıntılar şöyle;
ABD’nin Çin Yaptırımları Başarısız Görünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya piyasaları, Avrupa’daki olumlu seansın ardından ılımlı bir açılış yaptı. Asya’daki teknoloji hisseleri en çok rağbet gören hisseler grubundaydı. Tencent TECHY %7.4 oranında bir değer artışı kaydetti. Lenovo LNVGY ve Samsung SSNLF paylarında ortalama %2, SoftBank SFTBF’de ise %4.6’lık değer artışı gözlemlendi. 

Bankacılık endekslerinde kazançlar artıyor. Citigroup C, JPMorgan Chase JPM, PNC Financial PNC ve Wells Fargo WFC dahil olmak üzere büyük bankalar, New York’ta piyasalar açılmadan önce kazançların rapor edilebileceği yorumlanıyor. Bankacılık karlarına destek yönünde bir diğer kaynak ise vergi indirimleri olarak inceleniyor.

Cuma günü bölgedeki durumun desteklenmesine yardımcı olan hükümet verilerinde Çin ihracatı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık %15 artış gösteriyor. Gelen ihracat verisi tahminlerin üstünde açıllandı. Bu durum Çinli ihracatçıların şu ada kadar ABD tarifelerine meydan okumayı başardıklarını gösteriyor. 

Ticaret savaşlarında kaydedilenlerin telafi edilmesi uzun süreceğine dair yorumlanıyor.

Gerilimin Normale Dönmesi Uzun SürebilirKüresel büyümenin önümüzdeki çeyrekte soğumaya daha fazla devam etmesi ve ABD’deki tarifelerin ılımlı bir seyir kazanmayacağı beklentisiyle ihracatın yakın zamanda iki ülke arasındaki esnekliğinin değişmeyeceğine işaret ediliyor. 

Suudi Arabistan gazeteci Jamal Khashoggi’nin ortadan kaybolmasının ardından yatırımcılar, iş dünyası ve medyadan gelen bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. Birçok liderin katılacağı gelecekte yatırım girişimi olarak da bilinen ve bu ayın sonunda Prens Muhammed bin Salman tarafından ev sahipliği yapılacak olan Çölde Davos gelişmesi yakından takip ediliyor.

Otomobil devinden açıklamalar gelirken OSD’nin açıkladığı veriler nötr değerlendirildi.

OSD'nin Açıklaması İle Verilerin Nötr Yansıması BekleniyorBMW’den küresel ticaretin Avrupa’daki kargaşaların gölgesinde kalması ve emisyon seslerindeki değişikliklere rağmen 2018 yılının ilk üç çeyreğinde %1.3 arttığını gösteren veri yayınlandı. Alman otomobil üreticisi Eylül ayında devam eden uluslararası ticaret anlaşmazlıklarını suçlayan bir metin yayınladı. 

Yurt ici gelişmelerde OSD’nın açıkladığı verilere göre otomotiv sanayi üretim hacmi Eylül ayında yıllık bazda %1 düşüşle 133 bin adete geriledi. Eylül ayında yükselen araç fiyatları ve artan borçlanma oranları sonucunda %68 oranında bir yurt içi otomotiv pazarı daralması izledik. Ancak bu olumsuz veriye rağmen Kurban Bayramı tatilinin bu yıl daha fazla olması neticesinde ihracat hacminin yıllık bazda %21 artış gözlemleyerek 115 bin adede artması sanayi üretimindeki düşüşü sınırladı. 

Piyasaların olumlu fiyatladığı davadan beraat haberi geldi!

Davanın Olumlu Fiyatlanması Gelen Sonuca ParalelGüncel Türkiye piyasalarına baktığımızda 5 yıllık CDS marjında 22 bps gerileme kaydedilerek 398 puana düşen bir iyileşme gözlemliyoruz. Risk ortamının daha ılımlı olduğuna işaret eden bu düşüşe ters orantılı olarak BIST’te %1.87’lik bir artışla 96.517,50 puandan işlemler devam ediyor. Borsa İstanbulda beklentiler olumlu seyrediyor. Direnç noktalarının konuşulabileceği yorumlanırken hedeflerde 95.410 ve 96.080 seviyeleri belirtiliyor. Dolar kuruna baktığımızda 5,8676 seviyelerinde hareketleri izliyoruz. 

BIST bankacılık hisselerinde yaklaşık %5 civarında, THYAO’da %3.52 ilk bir artışla 17,58 TL’de, ASELS’i %2.06’lık bir değerlenme ile 26,80 TL’de iliyoruz. 3Ç18 bilançosu oluşumlu beklenen ARCLK %4.49’luk bir artışla 13,27 TL seviyesine yükseliyor. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu