Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Müzakereleri ve Jerome Powell Işığında ABD Finansalları Değerlendirmesi

2019 yılının ilk haftasındaki işlemler ve güncel gelişmeler doğrultusunda ABD piyasalarına bakış;
Çin Müzakereleri ve Jerome Powell Işığında ABD Finansalları Değerlendirmesi
Yorum

2019 yılının ilk işlem haftasını (02-04 Ocak) endekslerde gözlenen küresel anlamada gerginlik ve ünlü teknoloji şirketi Apple açıklamalarıyla baskı altında gerçekleştirdik. Piyasalarda gözlenen gelişmeler dünya genelinde yatırımcıların üzerinde oluşan yüksek strese ve riskli varlıklarda gözlenen beklenmedik volatiliteye kaynak görülürken ABD piyasalarında yeni yılın ilk haftasında gözlenenler global endeksleri etkiledi.

  • Çin’de son dönemde güncellenen verilerin ekonomik bir durağanlığa işaret etmesini gerekçe gösteren Apple’ın ilk çeyrek (1C019) beklentilerini düşürmesinin artdından önce ABD ve daha sonra küresel endekslerin genelinde sert değer kayıpları gözlemlendi.
  • New York borsalarında gözlenen düşüşlerin temel nedenlerin arasında; Kasım Ayında 57,6 seviyesindeki beklentisinin üzerinde 59,3 seviyesinde açıklanan ABD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi’nin (ISM-PMI), Aralık ayında 57,7 beklentisine karşılık 54,1 olarak öngörünün altında açıklanması yer alıyor.

(ISM imalat endeksi 50’nin üzerinde genişmele gösterimi işe imalat sektörüne dair satın alma yöneticilerinin aktivite seviyelerini belirmekte.)

  • Haftanın son işlem gününde (04 Ocak Cuma) Wall Street piyasalarında endeksler “u” dönüşü yaptı ve sert bir toparlanma gösterdi. Gelimede öncü sektörler teknoloji, hammadde ve sanayi olarak değerlendirildi.
  • 2018 yılı Aralık ayında 2,745 seviyesinde getiri verimi olan 10 yıllık ABD ülke kıymetlerinde gözlenen geri çekilmeye karşılık Cuma gününde %4.49’luk prim görüldü ve tahvil getirisi 2,668 seviyesine ulaştı. 2 yıllıklarda ise %4.55 ile 0,109 puanlık bir artış gözlenirken verim 2,498 olarak güncellendi.
  • Perşembe günü duyurulan Aralık ayı ABD Özel Sektör İstihdam Verisi (ADP) 271 bin artış gösterdi. Güncellenen veri beklentisi olan 180 binin üzerinde gerçekleşirken 2017 yılı Şubat ayından bu yana en yüksek seviye olarak kaydedilmişti. Gelişmeye göre ölçeği küçük şirketler 89 bin, orta olanlar 129 bin ve büyük ölçekliler ise 54 binlik istihdam üretti.
  • ABD Temsilciler Meclisi hükümetin kısmi olarak kapatılmasını sona erdirecek yasa tasarısını onayladı. Ancak bütçe tasarısının Meksika duvarı inşasını içeren fonu tam olarak karşılamadığı yorumlanıyor ve bu nedenle hükümetin açılmasına yönelik beklenti hala zayıf duruyor.

Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500’e Bakış 

New York Borsalarında ToparlanmaDow Jones haftayı günü %3.29 değer kazanarak (747 puan) 23.433 puandan kapattı. Endeks yıllık değişiminde %6.55 negatif bölgede dalgalandı ve 52 haftalık hareket marjında 21.713-26.952 seviyelerinde hareket etti.  200 günlük üssel hareketli ortalamasında bulunan 23.734 seviyesine yaklaşan DJI hareketli ortalamalarında yeşil bölgede gözlenirken, indikatörlerden 14 günlük RSI ve MACD (12,26)’ya göre al bölgesinde.

Nasdaq Cuma günü %4.26 seviyesinde katı bir değer kazanımına giderek 6.739 puandan günü kapatırken, günlük bazda yukarı yönde toplam 275 puanlık bir artış gösterdi. Endeks bileşenlerinden Cisco %4.50 (42,92 $) değer kazandı. Yukarı yönde öncü hisseler arasında teknoloji ve sağlık sektörleri yer aldı. Endeksin en kötü performans gösreten şirketilerinden dikkatimizi çeken Endologix Inc. olurken hisse ELGX %15.54 değer kaybederek 0,604 $’dan fiyatlandı.

1992 yılında kurulan Endologix, Inc. aortik bozukluklar için yenilikçi, minimal derecede invaziv teknolojiler sağlamaya odaklanmıştır. Mevcut ürünleri abdominal aort anevrizmalarının (AAA) tedavisi için çeşitli endovasküler stent greftleri içermektedir ve 108’den fazla patent ile korunmakta.

Nasdaq haftanın son işlemlerindeki gösterdiği değerlenme ile teknik noktaları tarafında olumlu bir tablo çizmekte olup, indikatörlerinden STOCH (9,6) ve STOCHRSI’a (14) göre aşırı alım bölgesinde gözlenmekte ve diğer tarafta 6.800 seviyesindeki 200 günlük üssel h.o’sunun altında hareketleri ile Dow J’ye paralellik göstermekte.

S&P 500’de New York piyasalarına yakın bir resim çizdi. 4 Ocak toparlanmasında 84,05 puana denk gelen %3.43’lük bir artış ile 2.532 puandan haftayı kapattı. S&P 500 temelinde işlem gören Mattel %12.30 (10,41 $), AMD %11.44 (19,00 $) ve Netflix %9.72 (297,57 $) seviyelerinde değerlendi. Endeks diğer iki endekse paralel 200 günlük hareketli ortalamasının altında yer aldı.

Başkan Powell Konuşması

Abd Merkez Bankasi Jerome Powell 2019 Guvercin Durus Isaret EttiÖncelikle ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’in Cuma günkü açıklaması ile analizime başlamak istiyorum, zira bildiğimiz üzere başkanın konuşalarından çıkarılan tutumlar piyasalarda ciddi reaksiyon göstermekte… Başkan kürsüden ilk olarak MB’nin güçlü bir duruşu olduğunu vurgularken, ABD Başkanı Donald Trump isteği üzerine istifa etmeyeceğini ifade etti.

2018 yılının ülkesi açısından iyi bir yıl olduğunu, düşen işsizlik ve enflasyon oranlarının ılımlı bir duruş sergilediğini belirtti. Merkez Bankası’nın risk ihtimallerine karşı piyasaları yakından takip ettiğini ve gerekli olan sabır ve esnekliğin politikalar üzerinde hakim olacağını vurguladı.

Fed Işığında ABD Finansalları ve Küresel Piyasalara Bakış

Fed Politikalarına Göre Finansal Piyasalara BakışÖzellikle Merkez Bankası’nın güçlü duruşunu ve Başkan Trump istese de istifa etmeyeceğini belirten Powell piyasalarda bir güven tazeledi. Duruşundaki sağlamlığı bir kere daha vurgularken, son günlerde Trump’ın söylemleri ile bozulan yatırımcı güvenini tekrar inşaa etmek adına güzel bir adımdı. Gelişmeyi ilerleyen günlerde toparlanan piyasalarda reaksiyonlara kaynak olarak ele alabiliriz.

2018 yılında finansallar açısından ülkenin iyi bir dönem geçirmesi ve gelecek yıla dair beklentilerin ılımlı olması da yukarıda olası piyasa toparlanmalarını destekler nitelikte bir anlam taşımakta.

Şimdi bence en önemli vurgu olan piyasaların yakından takip edilmesi ve gereken sabır ile esnekliğin politikalar üzerinde etkin olması söylemini açalım. Ben risk taşıyan piyasalar üzerinde Merkez Bankası hamleleri için aceleci davranılmayacağını olası faiz artırımları açısından ani hareketler görülmeyeceğine dair yorumluyorum; geliştirilecek politikalar üzerinde hakim olacak esnek tavrı ise yine olası artırıma gidilecek faiz oranlarında daha elastik bir duruş görebileceğimizi çıkarıyorum.

Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell konuşmasından özetle güvercin duruş algılanmakta. Piyasaların her daim sevdiği güvercin duruş küresel anlamda olumlu bir boyut kazanımına gidebilir. Gelişme özellikle Çin tarafından gelen bankaların zorunlu karşılık ayırma oranlarının düşürülmesi ile hareketlilik kazanan global bankacılık sektörü hisse senetleri başta olmak üzere borsa endekslerinde toparlanmalar olarak karşımıza çıkabilir.

ABD Çin Müzakerelerinden Çıkacak Sonuç Fiyatlanıyor

Piyasalar ABD Çin Müzakerelerinden Olumlu Sonuçları Yorumluyor Olabilir2018 yılında ortalığı kıran küresel satış dalgası diye ayda en az bir hafta kazanımların dökülmesine başlıca kaynak gördüğümüz Çin ABD ticaret savaşlarında 2019 Mart ayında ateşkes bitiyor. Gelişme G-20 Zirvesi’nin yapılacağı hafta sonu Trump ve Xi’nin akşam yemeği görüşmesinden sonra duyrulmuştu.

Çin’in ilk hamleleri ile ticari siparişler, gelişmeler gözlemlemiştik ve küresel anlamda nefes almaya yardımcı olan yansımalar kaydetmiştik. Şimdi geldiğimiz noktadan bakıldığında ateşkes süresi sonrasında ne olacağı… Yakın zamanda duyurulan habere göre 07 Ocak 2019 Pazartesi gününde ABD ve Çin arasında müzakerelerin başlaması öngörülüyor.

Başkan Trump iki ülke arasında sağlanacak mutabakatın hisse senetleri piyasasında olumlu karşılanacağını söyledi. Bu söylem müzakerelere yönelik beklentinin ılımlı geçeceğini ve sonucunda finansallarda görülecek reaksiyonun pozitif kanatta gerçekleşeceği beklentilerini artırdı. Göreli olumlu sayabileceğimiz gelişme piyasalarda toparlanma faktörleri arasında takip ettiğimiz diğer kalemlerden biri oluyor.

Diğer Gelişmeler ve Güncellenen Finansallarla ABD Piyasaları Değerlendirmesi

Güncel Gelişmeler Işığında ABD Piyasaları DeğerlendirmesiBeklentisinin üzerinde güncellenen özel sektör istihdam verisi işsizlik tarafından bakıldığında olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Ticari faaliyetlerde çin etkinliğinin gerginliği artıran bir faktör olması ve gelinen gündeme görece ılımlı bir seyrin yakın olması endişede bir azalma sinyali olarak okunabilir.

Bu bağlamda piyasa yatırımcısının güvenilir liman talebinde olası bir düşüş görülebilir, yani altın ve uzun vadeli devlet tahvillerindeki talep spot hisse senedi ve türev araçları tarafında baş gösterebilir ve Noel Arefesi ile başlayan düşük hacimli tablolar yeniden sert bir canlanma gösterebilir.

Diğer tarafta gelişmelere ters orantılı güncellenen ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları 10 bin artış göstererek 231 bine tırmandı. Gözlendiği üzere bu haftaki veriye göre özel sektör istihdam rakamlarındaki (ADP) artışa ters orantılı işsizlik maaşı başvuruları gözleniyor. Güncel haftanın olumsuz verilerinden olarak gözleyebileceğimiz veriyi Noel tatili ve yeni yıl hareketliliğinden arınmak adına önümüzdeki hafta güncellemesi ile tekrar değerlendirip ADP ile karşılaştırmasını daha rahat yapabiliriz.

Diğer bir olumsuz veri ise kısmi olarak kapalı olan hükümetin açılmasına dair yasanın onaylanmasına karşın bütçenin hala duvar giderini karşılamaması ve hükümenin ne zaman açılacağına dair net bir görüşün ifade edilmemesi. Bu negatif duruş piyasalarda gözlenen yukarı yönlü hareketi baskılayan negatif gelişmeler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu