Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Kripto Suçlarındaki Payı Kısıtlayıcı Adımlarla Düşüyor

Çin merkezli cüzdanlar, Nisan 2019 ile Haziran 2021 arasında yasa dışı faaliyetlerle ilişkili 2 milyar dolardan fazla kripto para işlemi gerçekleştirdi.
Çin’in Kripto Suçlarındaki Payı Kısıtlayıcı Adımlarla Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası daha fazla yatırımcıyı kendisine çekerken, bir yandan da dolandırıcılık ve kara para aklama amaçlı kullanılmaya devam ediyor. Bu alanda en çok suç işlenen ülkelerin başında Çin geliyor.

Yeni bir rapor, Çin’in küresel suç kripto akışlarındaki payının 2019’un üçüncü çeyreğinden bu yana düşerken, ülkenin hala orantısız miktarda kara para aklama ve dolandırıcılık faaliyetine maruz kaldığını gösteriyor.

Ülkelerin kripto suç oranları
Kaynak: Chainalysis

Çin cüzdanlarından Nisan 2019 ile Haziran 2021 arasında yasa dışı faaliyetlerle ilişkili adreslere 2,2 milyar dolardan fazla kripto para gönderildiği belirtiliyor. Adresler ayrıca dolandırıcılık ve darknet pazar yerleri gibi hain faaliyetlerle bağlantılı 2 milyar dolardan fazla dijital varlık aldı.

Çin’in yasa dışı adreslerle işlem hacmi, hem ham değer açısından hem de diğer ülkelerle ilgili olarak incelenen süre boyunca düşüşünü sürdürüyor. Düşüşün büyük bölümü, 2019 PlusToken dolandırıcılığı gibi büyük ölçekli Ponzi şemalarının tekrar etmemiş olmasından kaynaklanıyor.

Rapor, dijital varlığa dayalı kara para aklamanın hala Çin’de orantısız bir şekilde gerçekleştiriliyor olmasına rağmen, yasadışı kripto para akışlarının büyük çoğunluğunun dolandırıcılık faaliyeti ile ilişkili olduğunun altını çiziyor.

Raporu hazırlayan Chainalysis, Çin’in merkezi hükümetinin Haziran ayında dijital varlığa dayalı kara para aklama ile ilgili 1.100’den fazla tutuklama gerçekleştirdiğini ve bunun sektörü batırma isteğini gösterdiğini belirtti.

Çin’in merkezi olmayan kripto varlıklarına karşı yenilenen düşmanlığı, dijital yuanın yaygın olarak benimsenme planlarına bağlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu