Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Hizmet Sektörü Gücünü Korurken Borsa 3 Ayın Yükseklerinde Kaldı

Çin'in gösterge borsa endeksi negatif bölgeye düştükten sonra toparlanırken 13 haftanın yüksek seviyelerinde kaldı.
Çin Hizmet Sektörü Gücünü Korurken Borsa 3 Ayın Yükseklerinde Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin piyasaları, bugün ülkenin Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileriyle yönlendirildi. Dün 3,629.29 puanla 24 Şubat sonrası en yüksek seviyesine ulaşan (13 haftanın yükseği) Şanghay Kompozit Endeksi, bugün dalgalı seyir izledi.

3,597.14’lük kapanışın ardından yeni güne 3,595.42 puanda başlayan Çin göstergesi, arada negatif bölgeye düşse de 3 ayın yüksek seviyelerinde kaldı.

İlk saatlerde test ettiği negatif bölgelerden kurtulan Şanghay Kompozit Endeksi, öğleden önce artıya geçmeyi başardı.

Yazım sırasında pozitif seyir devam ederken endeks kapanışı artıda yapmaya ilerlerken görüldü.
Şanghay Kompozit 13 Hafta Yükseklerinde
Kaynak: MarketWatch

FTSE China A50 (FTXIN9) endeksi gün içinde 18.058,15 – 18.233,25 aralığında hareket ederken açılışı 18.116,56 puanla yaptı. Yazım sırasında yüzde 0,38 ekside ilerlerken görüldü.

Ülkedeki veri cephesine bakıldığında Çin’de hizmet faaliyetinin kalıcı enflasyon baskısı nedeniyle büyüme hızındaki yavaşlamaya rağmen Mayıs ayında genişlemeyi sürdürdüğü görüldü.

Caixin Çin Genel Hizmet PMI, 56,3’ten Mayıs 2021’de 55,1’e düşse de son okuma sektörde ardışık 13. aylık artışı temsil etti.

IHS Markit raporunda Mayıs verilerinin Çin hizmet sektörünün bir başka güçlü performansına işaret ettiğini belirtti. Caixin Çin Genel Kompozit PMI da Nisan 2021’deki dört ayın en yüksek seviyesi olan 54,7’den Mayıs’ta 53,8’e geriledi. Yine de genişleme bölgesinde kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu