Yatırım yapmaya başla!

Çalışmadan Emekli Olunur mu? Memurlara Müjdeli Haber!

Memurlara çalışmadan emeklilik müjdesi! En az 10 yıl çalışan memurlar, kalan zamanı isteğe bağlı tamamlayabiliyor. Yeni düzenlemenin detayları haberimizde...
Çalışmadan Emekli Olunur mu? Memurlara Müjdeli Haber!

Yapılan yeni bir düzenleme ile memurlara çalışmadan emeklilik müjdesi geliyor. Buna göre en az 10 yıl çalışma sürelerini tamamlayan memurlar, kalan zamanlarında dilerlerse çalışmayabilirler ve isteğe bağlı yaş şartıyla emekli olabilirler. Ancak bu imkandan yararlanmak için de bazı şartlar gerekli.

Öncelikle en az 10 yıl kesintisiz bir şekilde kamu görevinde çalışmış olmak ve 1 Ekim 2008 tarihinden önce memurluğa başlamış olmak gerekiyor. Çalışma sürelerinin 10 yılını tamamlayan memurlar, eğer isterlerse istifa edebilir, başka hiçbir işte çalışmadan isteğe bağlı sigorta ile emekli olabilirler.

Peki bu imkandan herkes yararlanabilir mi? Memurluktan atılanlar, memurluk vasfı için gerekli şartları kaybedenler, 10 yıl aralıksız memurluk görevini tamamlamayanlar, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memurluğa başlayanlar, istifa ettikten sonra 6 ay içerisinde başvurmayanlar ve ayrıldıktan sonra başka bir kurumda çalışmaya devam edenler bu imkandan yararlanamıyor.

Emeklilik Şartları Nelerdir?

Binlerce memuru ilgilendiren bu haberle, artık yaşa bağlı emekli olmaya imkan sağlanacak ve insanlar uzun yıllar daha çalışmak zorunda kalmayacak. 2008 yılında yine memurlarla ilgili bazı düzenlemeler yapılmıştı. Bahsettiğimiz yeni düzenleme ise 2008 yılından önceki memurları ilgilendiriyor. O tarihten sonra memurluk hayatına başlayanlar bu imkandan yararlanamıyor.

Binlerce memurun hayalini kurduğu, çalışmadan emekli olmak müjdesi birçok kişinin yüzünü güldürdü. Peki emeklilik şartları nelerdir?

Kadınların emekli olmak için 58, erkeklerinse 60 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve başlamış olan kadınların 20, erkeklerin 25 çalışma yılını tamamlaması şart. Bu tarihten sonra göreve başlayanlar için yıl şartı eşitlenerek 25’e çıkarılıyor.

Çalışmadan emeklilik hakkından yararlanabilmek için memurların istifa ettikten sonraki 6 ay içerisinde, SGK’ya başvurmaları lazım. Eğer 17 yıl çalışmış ve kendi isteğiyle işten ayrılmış bir memursa, kalan 3 yıllık süreyi isteğe bağlı ödeyerek emekli olabiliyor. Ancak bu ödemeler 6 aydan daha uzun süre boyunca yapılmazsa, hakları sona eriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum