Yatırım yapmaya başla!

Çalışanların Güzel ve Verimli Bir İş Günü Geçirmesinin 6 Yolu

Çalışanların Güzel ve Verimli Bir İş Günü Geçirmesinin 6 Yolu

Çalışanların üretken ama güzel bir iş günü geçirmesi, işlerini sevmesi anlamına geliyor. Elbette bunda işverenlerin de oldukça büyük bir payı var. Çalışanlara bir köle gözüyle bakan işveren olursanız, hem sizi hem de işinizi sevmezler. Böyle olduğunda da yapılan işin verimli olması imkansız olduğu gibi birçok sorunla da uğraşmak zorunda kalırsınız. Ama mutlu bir çalışan, işini en iyi haliyle yerine getirir ve birlikte başarılı olursunuz.

Hem güzel hem de verimli bir iş günü geçirmek için işverenlere düşen görevler vardır. Eğer bir işveren olarak çalışanlarınıza birazdan sunacağım imkanları verirseniz, iki taraflı mutlu olacaksınız. İşiniz mükemmel bir seyirde izleyecek, karşılaştığınız sorunlar hemen çözülecek ve başarılı bir şekilde ilerlemeye devam edeceksiniz. Çalışanlarınız olmadan tüm işi kendiniz yapmanız gerektiğini unutmayın ve kaliteli bir kurumsal kimlik için çalışanlarınızı mutlu etmenin yollarını bulun.

Şimdi sizlerle, çalışanların verimli ve güzel bir iş günü geçirmesinin 6 yolunu paylaşmak istiyorum:

1 Özgürlük Tanımak

Özgürlük TanımakBiraz özgürlük tanımak, çalışanları mutlu edecek basit bir yoldur. Ciddiyet elbette bir iş yerinin en önemli unsurlarındandır. Ama gereğinden fazlası çalışanlarınızın mutsuz olmasına neden olacaktır. Ayrıca verim düşürdüğünü de bilmeniz gerekiyor. Bir organizasyonun başarılı ve verimli bir şekilde ilerlemesi için bu son derece gereklidir.

Özgürlük, insanların genelinde memnuniyet ve bütünlük hissi verir. Bu anlamda, bir iş verdiğiniz çalışana izleyeceği yol yerine sonuçta elde edilmesi gerekeni açıklayın. İşi nasıl yapmasını istediğinizi sorduğunda da, fark etmediğini söyleyin. Bu şekilde işi çok daha rahat bir şekilde yapacaktır ve bunu yaparken stresten, gergin bir surattan uzaklaşacaktır. İşin nasıl yapıldığı konusunda endişelerinizi silin ve özgür bıraktığınız bir çalışanın ne kadar verim elde ettiğine bakın.

2 Özür Dilemek

Özür DilemekÖzür dilemek, her zaman bir erdemdir ve insanı küçük düşürmez. Eğer bir hata yapmışsanız, özür dilemekten çekinmeyin. Aynı şekilde bir işi ihmal etmiş olabilir, bir karar veya işle ilgili durumu açıklamayı unutmuş olabilirsiniz. Bu durumlarda yapmış olduğunuz hatayı belirterek özür dilemeniz, çalışanı mutlu edecektir.

Hatalarınızı kendiniz hatırlayıp, diğer kişilere bunu bir özürle açıklıyorsanız; emin olun hoş görüyle karşılanacaksınız. Sorumluluk sahibi olduğunuz görülecek ve çalışanın sizin hakkınızdaki sorumsuz, güvensiz gibi izlenimleri sileceksiniz.

3 Sosyal Tanışma

Sosyal TanışmaHemen herkes övgüden ve yaptığı işin takdir edilmesinden hoşlanır. Hele ki bu işverenden geliyorsa, çok daha mutlu ve motive olacaktır. Eğer çalışanının bu şekilde mutlu çalışmasını istiyorsanız basit ve etkili bir önerimiz var. Sosyal medya ağlarınızın herhangi birinde, iyi bir çalışmaya imza atan ekibinizden bahsedin. Bu çalışanlarınızı mutlu edecektir ve yaptıkları işi önemsediğinizi gösterecektir. Eğer bunu yaparken çalışanınızın başkaları tarafından kapılmasından korkuyorsanız, bu tavrınız sonrasında sizi bırakmayacağından emin olabilirsiniz.

4 Şans Verin

Şans VerinBir iş yerinde üstler, astlardan yardım istemekten çekinirken, çalışanlarda kendi akranlarından yardım istemekten çekinir. Yardım istedikleri kişinin, sizin zeki olmadığınızı düşünmesinden korkarsınız. Oysaki yardım istemek, bir övgüdür. Çünkü karşınızdaki kişinin bilgi ve uzmanlığına saygı duyduğunuzu göstermiş olursunuz. Aynı zamanda zayıf noktalarınızın farkında olduğunuzu ve özgüveninizi de göstermiş olursunuz.

Bu şekilde çalışanlarınızın da yeteneklerini göstermesine şans vermiş olursunuz. Yapmanız gereken ise şu; çalışanınızdan yardım isteyin ve izleyin. Sonrasında bir teşekkür edin ve her şeyin nasıl da güzel ilerlediğine bakın.

5 Çabalarını Fark Edin

Çabalarını Fark EdinBir çalışanın yaptığı hata karşısında gösterdiği çabayı fark etmeniz, onu mutlu edecektir. Ekibinizin hataları konusunda yardımcı olmanız ve öğrenilebilir durumların üzerinden geçmeniz de bir zarar yoktur. Zaten çalışan yaptığı hatanın farkına varmış olacaktır ve siz onu kırmadan durumu düzeltmesini sağlamış olacaksınız. Gelecek sefere daha başarılı olacağını göstermek, çalışanın hatasını kabullenmesini ve doğrusunu öğrenmesini sağlayacaktır.

6 Zekice İltifatlar

Zekice İltifatlarAkıllıcı yapılan iltifatlar, her zaman daha etkili olmuştur. Cesareti kırılmış, başaramayacağını düşünmeye başlamış bir çalışanınıza, işin başlarda zor olduğu ama ileride en iyisi olacağı yönünde iltifatlar edin. Bu çalışanın cesaretini güçlendireceği gibi sizin ona güvendiğiniz hissi vererek daha fazla azim göstermesini sağlayacaktır. Çalışanınızı bu şekilde motive ederek, işine daha da bağlayabilirsiniz ve güzel bir iş günü geçirmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda inanmak, güçlü bir olgudur ve başkalarına bunu göstermenin karşılığı oldukça büyüktür.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum