Yatırım yapmaya başla!

Çalışan Annelerin Hayatını Kolaylaştıracak Etkili Öneriler

Çalışan Annelerin Hayatını Kolaylaştıracak Etkili Öneriler

Etrafa saçılmış oyuncaklar, koltukların altlarından çıkan türlü türlü eşyalar, sabah koşuşturmacaları yüzünden daha işe gitmeden başlayan yorgunluk ve dahası… Neden bahsettiğimi tahmin edebildiniz mi? Evet, çalışan annelerden ve karşılaştıkları zorluklardan bahsediyorum ki hatırlarsanız daha önce bundan detaylıca bahsetmiştik. Herkesten önce uyanmak zorunda olan, çocuklarını ve eşini güne hazırlamak için uğraşıp kendisini hep sona bırakan, aslında gayet başarılı olsa da bazen her şeyi yarım yamalak yaptığını düşünen süper anneler!

Evet, çalışan annelerin pek çok işin üstesinden ustalıkla geldiğini biliyoruz. Her gün aynı maratonu koşan ve bundan bıkıp usanmayan çalışan anneler bu konuda gerçekten çok başarılılar. Tabii, onlar da bazen sıkılıp yorulabiliyor. Ama o kadar da olsun yani değil mi? Sonuçta onlar da sizin bizim gibi etten kemikten yaratılmışlar. Bir yerden sonra onlar da “yeteeeer” diye bağıracaklar elbette. Kaldı ki bu masum isyanlarında bence gayet haklılar. Özellikle de her işi tek başlarına yapmaya çalışıyor ve mükemmeliyetçi özellikleriyle kendilerini haddinden fazla yoruyorlarsa! Tamam, bu konuda da anlaştığımıza göre geçelim asıl hususa!

Bugünkü konumuz, çalışan annelerin üzerindeki yükü birazcık da olsa hafifletmeye çalışmak! Evet, hemen şimdi çalışan annelerin hayatını kolaylaştıracak bazı etkili önerilerden bahsedeceğiz. Sabah kalktığı andan itibaren yastığa başını tekrar koyana kadar hiç durmadan çalışıp çabalayan süper annelere zaman kazandıracak pratik çözümler üzerine konuşacağız. Umarım bu liste eli öpülesi kraliçe arıların hayatları üzerinde fark yaratmayı başarır. İşte başlıyoruz:

Yemeklerinizi Önceden Hazırlayın!

Yemeklerinizi Önceden Hazırlayın!Yani tatil gününüzün bir kısmını yemek pişirmek için ayırın. İnanın bana bunu alışkanlık haline getirdiğinizde çok rahat edeceksiniz. Çünkü her akşam yemek hazırlamak için ayırdığınız en az bir saati kendiniz ve aileniz için ayırmış olacaksınız. Ayrıca işten arta kalan enerji kırıntılarınızı bu işe ayırmadığınız için, kendinizi daha mutlu hissedecek ve ailenizle daha iyi vakit geçirebileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, tatil gününüzün birkaç saatini yemek pişirmek için ayırmak! Bu arada sakın “ne yani bir hafta boyunca aynı yemeği mi yiyeceğiz?” diye düşünmeyin. İstediğiniz kadar çeşit yapabilir, bunları pişirdikten sonra derin dondurucunuzda da rahatlıkla saklayabilirsiniz. Sadece deneyin ve akşamları ne kadar rahat edeceğinizi görün.

Kafanızı Evi Derleyip Toplamaya Takmayın!

Kafanızı Evi Derleyip Toplamaya Takmayın!Biliyorum, aşırı titiz anneler için bu çok daha zor! Ama eğer çalışan bir anneyseniz, hem kendi iyiliğiniz hem de ailenizin iyiliği için bunu yapmaya çalışmalısınız. Eviniz dağınık diye sinir krizlerine girmemeli, çocuklarınızın ardından onların arkasını toplama huyunuzdan vazgeçmelisiniz. Hem zaten ne kadar toplasanız da yarım saat içinde ev eski haline dönmüyor mu? Kesinlikle dönüyor! Bu nedenle o güzel canınızı üzmekten vazgeçin! Yani psikopat gibi temizlik yapmaya çalışma, her şeyin yerli yerinde durması için uğraşma gibi takıntılarınızdan kurtulun! Belki ilk etapta buna alışmakta zorlanacaksınız, ama emin olun derleyip toplama işini abartmamayı öğrendiğiniz zaman bu zamana kadar neden böyle yapmadığınız için kendinize kızmaya başlayacaksınız. Uzun lafın kısası, bırakın dağınık kalsın!

Doğru Zamanda Doğru Şeye Odaklanmayı Öğrenin!

Doğru Zamanda Doğru Şeye Odaklanmayı Öğrenin!İşteyken çocuklarınızı düşünme huyunuzdan vazgeçin. Aklınızı tamamen yaptığınız işe vermek için uğraşın. Aksi takdirde ister istemez başarısızlığa sürüklenirsiniz. Aynı şekilde eve girdiğiniz andan itibaren bedeninizle birlikte zihninizin de ailenizle birlikte olması için uğraşın. Yarım kalmış işler, yarın yapacağınız toplantılar, masanızda sizi bekleyen dosyaları kapının ardında bıraktığınızdan emin olun. Sonuçta onları düşünmek bir işinize yaramayacak değil mi?

O zaman bütün bunları ertesi gün halledeceğinizi düşünerek unutun. Çünkü çocuklarınız ilginizi onlara vermediğinizi hemen anlayacak ve doğal olarak atağa geçeceklerdir. Emin olun, küçücük bebeğiniz bile aklınızın onda olmadığını hemen hissedebilecek yetenektedir. Gün boyunca sizi göremeyen çocuğunuz üstüne bir de ona karşı ilgisiz kaldığınızı görürlerse, dikkat çekmek için kesinlikle elinden geleni yapacaktır. Kaldı ki dikkat çekmek isteyen çocuğunuzun sizi ne kadar zorlayabileceğini en iyi siz bilirsiniz ve bence bunu istemezsiniz, öyle değil mi?

Çocuklarınıza Görev Verin!

Çocuklarınıza Görev Verin!Evet, çalışan anneler! Hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız çocuklarınıza görev vermeyi öğrenmelisiniz. Karşınızda 2 yaşında bir çocuk olsa bile bunu yapabilirsiniz. Ona küçük görevler vererek hem eğlenmesini sağlayabilir hem de üzerinizdeki yükü hafifletebilirsiniz. Mesela, nasıl görevler? Mesela; telefonunuzu istemek, kapıyı açmasını söylemek, oyuncaklarını sepete koydurmak gibi… Kaldı ki daha büyük yaşta çocuklarınız varsa, işiniz daha da kolaylaşır. Onlara odalarını toplama alışkanlığı kazandırabilir, kıyafetlerini katlamayı öğretebilir, eğer kardeşi varsa onunla ilgilenmesini isteyebilirsiniz. Emin olun, bunu düzgün bir biçimde yaptığınızda çocuğunuz rica ettiğiniz her işi seve seve yapacaktır.

Önceliklerinizin Farkında Olun!

Önceliklerinizin Farkında Olun!Ne için çalıştığınızı, ne için her gün işe gittiğinizi hiçbir zaman unutmayın. Bu dünyadaki en değerli varlığınızın çocuklarınız olduğunu, onu mutlu etmenin önceliğiniz olduğunu bilin. Akşam eve döndüğünüzde yorulmuş, bunalmış olabilirsiniz. Çok stresli bir gün geçirmiş ve sadece dinlenmek istiyor olabilirsiniz. Ama karşınızdaki küçük insanın bunu ne kadar anlayacağını düşünmelisiniz. Kendinizi onun yerine koymalı, bütün gün annesinin geleceği saati beklemiş küçük çocuğun mutsuz bir anneyle karşılaştığında ne hissedeceğini anlamaya çalışmalısınız. Sonuçta siz ona daha iyi bir gelecek sunmak, rahat ve mutlu bir şekilde yaşamasını sağlamak için çalışıyorsunuz değil mi? O halde bunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Zaten çocuğunuzun gülüşleri size tüm sorunlarınızı unutturacak güçte bunu biliyorum. Ama ben yine de naçizane küçük bir hatırlatma yapmak istedim!

Ev İşleri Konusunda Yardım Alın!

Ev İşleri Konusunda Yardım Alın!Tabii, bunun için ayırabileceğiniz bir bütçeniz varsa! Eğer yoksa da başka masraflarınızdan kısarak, evinize yardımcı almayı düşünmelisiniz. Her gün olmasa bile en azından haftada bir kez bunu yapmaya çalışmalısınız. Çünkü bu şekilde sizi yoran bir sürü işten kurtulmuş olacaksınız. Hafta sonlarınızı bütün gün temizlik, ütü işleriyle geçirmek yerine ailenizle eğlenceli vakit geçirebileceksiniz. Bence gereksiz harcamalarınızı kısarak siz de pekala bir yardımcı tutabilirsiniz. Ne diyorsunuz, haksız mıyım?

Çocuklarınıza Yaptığınız Gibi Kendinizi de Ödüllendirin!

Çocuklarınıza Yaptığınız Gibi Kendinizi de Ödüllendirin!Hani çocuklarınızı iyi karne getirdikleri zaman, ödevlerini tamamladıklarında, söylediğiniz görevleri yerine getirdiklerinde, kısacası takdiri hak ettiklerinde ödüllendirirsiniz ya; işte bunu kendinize de yapın. Arada sırada kendinizi şımartın. Bu kadar işin üstesinden geliyorsunuz. Bu kadar çalışıp çabalıyorsunuz. Birilerinin sizi takdir etmesini beklemek yerine, bunu kendiniz yapın. “Evet” deyin; “başarılıyım, yapabiliyorum ve yapmaya devam edeceğim!” Haftada bir günü kendinize ayırın. Mesela, işten çıktığınızda hemen eve gitmeyin. Şu güzel bahar akşamlarında sevdiklerinizle ya da tek başınıza küçük yürüyüşler yapın. Güzel bir mekana gidin ve şöyle mis gibi kokan sıcak bir kahve için. Ya da istediğiniz herhangi başka bir şeyi yapın. Arda sırada kendinize ayıracağınız bu küçük zaman dilimleri sayesinde, enerji depolayacak ve sorumluluklarınızı çok daha keyifli bir şekilde yerine getireceksiniz.

Yaratıcı Olun!

Yaratıcı Olun!Kendinize daha çok vakit ayırmak için yaratıcı çözümler üretmeyi bilmelisiniz. Örneğin; akşam eve geldiğinizde halletmeniz Gerek bir işiniz olduğunu düşünelim. Ancak bacağınıza yapışıp kalan çocuğunuz buna izin vermiyor. İşte bunun gibi durumlarda alternatif çözümler üretmeyi öğrenmelisiniz. Örneğin; çocuğunuza bir oyun oynayacağınızı, ikinizin de bir görevi olduğunu, kim daha önce bitirirse onun istediğinin yapılacağını söyleyebilirsiniz. Ya da ne bileyim, çocuğunuzun yaşına göre farklı şeyler söyleyebilirsiniz. Önüne boya kalemleri, kitapları koyarak bir süreliğine oyalanmasını sağlayabilir ya da şu renkli üç boyutlu hikaye kitaplarından koyarak hem eğlenmesini hem de yeni bir şeyler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Çamaşır mı katlamanız gerekiyor? Kocaman sepetin içinden kendi kıyafetlerini ayırmasını isteyebilir, kimin daha çok kıyafeti varsa onun tatlı yiyeceğini söyleyebilirsiniz. İşte bu gibi taktikler sayesinde, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Biliyorum, çalışan anne olmak gerçekten bazen çok zor! Ama işleri yoluna koymak için yapılabilecek bir sürü şey olduğu da açıkça ortada! Siz de yukarıdaki önerileri dikkate alarak, koşturmaca içerisinde geçen hayatınızı ciddi anlamda kolaylaştırabilirsiniz. Belki sizin de bu listeye eklemek istediğiniz etkili öneriler vardır! Eğer öyleyse, çalışan annelerin bunları duymaktan mutlu olacağını bilmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum