Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi Virüsü Yenecek Diyen Buffett, Tüm Havayolu Hisselerini Sattı

Warren Buffett, ABD ekonomisine dair iyimser açıklamalarda bulunurken havacılık sektörü için tam tersi yönde pozisyonuyla dikkat çekti.
ABD Ekonomisi Virüsü Yenecek Diyen Buffett, Tüm Havayolu Hisselerini Sattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Omaha Kahini olarak da tanınan milyarder Warren Buffett, Cumartesi günü Berkshire Hathaway’in ilk sanal hissedarlar toplantısında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

ABD ekonomisinin toparlanıp koronavirüsün üstesinden gelebileceği konusunda iyimser olduğunu söyleyen Buffett, ABD’nin geçmişte “daha zorlu sorunlarla karşılaştığını” ve bunların üstesinden geldiğini söyledi.

Temelde Amerika’yı hiçbir şeyin durduramayacağını savunan Buffett; “Amerikan mucizesi, Amerikan büyüsü her zaman galip geldi ve bunu tekrar yapacak” dedi.

Buffett, virüsün “değerlendirilmesinin hala zor” olduğunu ve ilerledikçe öğrendiklerini belirtirken olabileceği kadar öldürücü olmadığı gerçeğinde teselli bulduğunu belirtti.

Warren Buffett ABD Ekonomisi Açıklama Fakat Amerika’nın ekonomik geleceği konusunda iyimser olmasına rağmen koronavirüsün etkilerinin hala belirsiz kaldığını ve geçmiş krizlerle karşılaştırılmasının zor olduğunu sözlerine ekledi.

Ekonomiye dair iyimserliğini ortaya koymak için epey büyük bir resme atıfta bulunan Omaha Kahini; “ABD bugün, 1789’da olduğundan çok daha zengin bir ülke” dedi. 1789’da ABD’nin net değerinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu bugünse ülkenin zenginliğinin 100 trilyon doları aştığını kaydederek, bunun akıllara durgunluk verdiğini dile getirdi.

“Sonunda cevap şudur: Asla Amerika’ya karşı bahse girmeyin.”

Diğer tarafta Buffett’ın ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan holdingi Berkshire Hathaway, virüs nedeniyle Ocak-Mart döneminde 50 milyar dolarlık zarar bildirdi.
Berkshire Hathaway İlk Çeyrek 50 Milyar Dolar Zarar
Kaynak: Berkshire Hathaway

Çünkü arka planda ABD ekonomisinin %4,8’lik daralması, S&P 500’ün daha sonra toparlanmadan önce Mart’ta yüzde 30’un üzerinde düşmesi ve kazanç sezonunun virüs etkisiyle gölgelenmesi vardı. Warren Buffett’ın serveti de yılbaşından bu yana 17 milyar dolar düşerek 72 milyar dolara geriledi.

Cumartesi günü yaptığı konuşmada şirketinin geçen ay dört büyük havayolundaki tüm hisselerini sattığını çünkü salgının seyahat endüstrisine sert vurduğunu da belirtti.

Holdingin Delta Air Lines’da yüzde 11, American Airlines’da yüzde 10, Southwest Airlines’da yüzde 10 ve United Airlines’da ise yüzde 9 hisseleri vardı.

2020 yılında American Airlines yüzde 62,9, Delta yüzde 58,9, Southwest yüzde 45,8 ve United yüzde 69,7 oranında çöktü. Aralık ayında 4 milyar doların üzerinde olan hisselerini elden çıkardığını söyleyen Buffett, dünyanın havayolları için değiştiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu