Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Şahin Başlıklı Satış Baskısına Giren Vadeli Piyasası, Türk Varlıkları ve Avrupa Kıymetleri

Borsa endekslerinde dünya geneli hafif toparlanmaların kaydedildiği hafta eurotahvil, 10 yıllık hazine kıymetleri ve şirket tahvillerine bakış;
ABD Şahin Başlıklı Satış Baskısına Giren Vadeli Piyasası, Türk Varlıkları ve Avrupa Kıymetleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı gününde gelişmekte olan ülke piyasalarının eurotahvillerinde genel olarak negatif seyir hakim oldu. 97,00 seviyesini üzerine çıkan Dolar Endeksi ve risk iştahındaki azalışla tetiklenen satışlar karşısında Brezilya kıymetleri güçlenen Real sayesinde görece sağlam bir seansı geride bıraktı.

Türkiye kıymetlerine baktığımızda ise son dönemde kurda takip edilen güçlü seyre karşılık kıymetlerdeki ve 5 yıl vadeli CDS’teki satış devam etti. 

Türkiye 5 yıllık CDS’ine baktığımızda 395,45 seviyelerinden işlemler görülürken, Rusya 5 yıllık CDS’i ise 169,33 seviyesinden işlem gördü.

10 Yıllıklarda Gevşeme ve Tahvillere Bakış

Türkiye 10 Yıl Vadeli Kıymetlerde Gevşeme10 yıl vadeli hazine kıymeti 16,5 baz civarında gevşemeyle %7,75 getiri seviyesinde işlem gördü. Hazine kıymetlerindeki satışlar getiri eğrisinin 5-10 yıl vadeli bölümünde yoğunlaşırken, eğride yataylaşma görüldü. Şirket ve banka eurobondlarında da zayıf seyir devam etti. İş Bankası 2024 vadeli kıymet 81,50 seviyesinde fiyatlandı, 2027 vadeli Vakıfbank kıymetinde ise 81-82 bölgesinde fiyatlama oluştu.

Halk Bankası XS1069383856 iş kodlu, USD cinsi (4,75 $/kupon), 04.06.2019 vadeli tahvili aylık getiri potansiyelinde %0.52 ve yıllığında ise -%2.03 seviyesi gösterdi. Fiba Banka XS1711581337 iş kodlu, USD cinsi  (6,00 $/Kupon), 25.01.2023 vadeli kıymetinde ise aylık %1.32 getiri performansı gözlemlendi.

ABD Tahvillerinde Şahin Başlıklı Satış Baskısı

Spot Hisse Senedi Piyasaya Paralel ABD Vadelilerinde ZayıflamaHaftanın ikinci işlem gününde spot hisse senedi piyasasına paralel dar bir bantta kapatan ABD tahvillerinde özellikle FED Yönetim Kurulu üyesi Clarida’nın geçtiğimiz haftaya ters orantılı görece daha “şahin” olarak değerlendirilebilecek sözleriyle hafif satış baskısı takip edildi.

Clarida’nın sözleri sonrası %3.07’lik getiri seviyesine kadar gevşeyen ABD tahvili daha sonra %3.05 bölgesine daralarak yatay eksi kapanış gerçekleştirdi. Kısa tarafta ise 2 yıl vadeli kıymette 0,8 baz puanlık hafif satışla %2.84 getiri seviyesi takip edildi. 2-10 ve 2-30 yıl vadeli kıymetlerin makasında ise hafif açılma görüldü.

ABD Hazinesi’nin yaptığı 40 milyar $ tutarlı 5 yıl vadeli kıymet ihracında ise getiri seviyesi %2.88’de fiyatlandı. Bir önceki ihraçtaki getiri seviyesi %2.98 idi.

Avrupa Alıcılı Tahvil Gününü Geride Bıraktı

Avrupa Haftanın İkinci İşlem Gününde AlıcılıydıAvrupa tahvillerinde ise genel olarak alıcılı bir gün geride kaldı. Dün Draghi’nin Avrupa parlamentosunda yaptığı konuşmada ekonominin beklenenden daha zayıf olduğunu belirtmesi ve endekslerdeki negatif seyirle Almanya 10 yıl vadeli kıymetinde 1 baz puana yakın daralmayla %0.72 getiri seviyesi takip edilirken getiri bugün tekrar aşağı yönde hareket etti.

İtalya ve AB arasındaki bütçe belirsizliğinin devam etmesiyle birlikte benzer vadeli İtalya kıymetinde 2,2 baz puanlık gevşeme görüldü. Dün kıymet bütçe görüşmelerine dair pozitif haber akışıyla 25 baz puana yakın ralli görmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu