Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Sağlık Bakanı’nın Koronavirüs Açıklamasıyla Düşüşe Geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye’de koronavirüs olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylemesi, borsanın gün içi kazancının büyük kısmını geri vermesine sebep oldu.
Borsa İstanbul Sağlık Bakanı’nın Koronavirüs Açıklamasıyla Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazartesi günü petrol piyasasındaki sert düşüşe bağlı olarak dünya borsalarında da büyük kayıplar yaşandı. Küresel satış dalgasına kapılan Borsa İstanbul haftaya %5’in üzerinde düşüşle başlamıştı. Salı günü açılışın ardından kazanca yönelse de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs açıklamalarıyla yeniden düşüşe geçti.

Virüsün Türkiye’de de olma ihtimalinin yüksek olduğunun söylenmesinin ardından 102.715 puana kadar düşen borsa, saat 16:00’da 103.747 puandan işlem görüyor.

Günün ilk yarısına kazançla giren BIST 100 Endeksi, virüs açıklamasıyla kazancının yarısını geri verdi.

Borsa İstanbul Borsa İstanbul gün ortasına %2,73 artışla 106.351 puandan girdi. Dün petrol piyasasındaki yoğun haber akışı ve fiyatlardaki düşüş, hisse senetlerine sert satış getirmişti. Salı gününe hafif yukarıda başlayan BIST100 Endeksi gün içinde 106.857 puana kadar tırmandı. Ancak Sağlık Bakanı Koca’nın koronavirüs açıklamalarının ardından 102.715 puana indi.

Fahrettin Koca virüsün şu anda Türkiye’de olma ihtimalinin yüksek olduğunu ancak tespit edilmiş bir vaka olmadığını belirtti. Bugüne kadar tanı ve teşhis konulmadığını söyleyen Koca, tahlil yapılınca ortaya çıkabileceğini söyledi.

“Bunu toplumu hazırlamak için söylemediğimden emin olun. Yurtdışına giden gelen vatandaşlarımız var. Oradakilerle temas edilmediğini kim söyleyebilir. Sorun küresel ama mücadelemiz ulusal. Bulaşıcılığını önlememiz gerekiyor.” şeklinde açıklama yaparak, İtalya’daki duruma değindi.

İtalya’da virüs vakalarının olma sebebinin gemi ile gelen 30 kişinin karantinaya alınmadan evlerine yollanması olduğunu aktardı. İtalya’nın önlem almadığını ve şu anda büyük sorun yaşadığını dile getirdi. Almanya, Fransa ve İsviçre’nin de büyük sorunlar yaşayacağını söyleyen Koca, virüsün olmadığı ülkenin kalmadığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu