Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Swap Piyasası 1 Ekim’de Faaliyete Başlıyor

Bu sabah yapılan duyuruya göre; Borsa İstanbul'un swap piyasası 1 Ekim itibarıyla faaliyete başlıyor. Güne yükselişle başlayan BIST 100 Endeksi ve piyasalardaki son gelişmeler şöyle...
Borsa İstanbul Swap Piyasası 1 Ekim’de Faaliyete Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’un resmi internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre; swap piyasası 1 Ekim 2018 tarihi itibarıyla faaliyete başlayacak. Borsa İstanbul ve bağlı ortaklığı İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. tarafından yürütülen, swap piyasasının kurulmasına ilişkin yapılan çalışmaların tamamlandığı bildirildi. Geçtiğimiz günlerde de katılım bankalarının likidite ihtiyacı için swap piyasasında düzenleme yapıldığı duyurulmuştu.

1 Ekim’de faaliyete geçecek olan swap piyasasının hazırlıkları ile ilgili duyuru 27 Ağustos’ta yapılmıştı.

Söz konusu kuruluşun, geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı‘nda yer aldığı üzere Borsa İstanbul’un finansal sistem mimarisi sorumlulukları arasında yer aldığı bildirilirken, 1.10.2018 tarihinde faaliyete geçecek olan Borsa İstanbul Swap Piyasası’nın gelişiminin teşvik edilmesi amacıyla 31.02.2019 tarihine kadar gerçekleşen swap işlemlerinden borsa payı ve takas ücreti alınmayacağı duyuruldu.

Borsa İstanbul güne %0,13 yükselişle 100.427,37 puandan başladı.

BIST 100 Endeksi, veri trafiğinin yoğun olduğu Perşembe öğleden sonraki işlemlerde 100 bin puanın üzerine çıkarken, kapanışa doğru etkisini artıran satışlarla düşüşe geçti. Günü %0,14 değer kaybıyla 99.148 puandan tamamlayan endeks, haftanın son işlem gününe %0,13 artıda 100.427 puandan başladı. Açılışta yatırımcısına en fazla kazandıran sektör endeksi %1,14 ile finansal kiralama, faktoring olurken, en fazla kaybettiren %0,20 ile ticaret endeksi oldu. Bankacılıkta %0,48 artış, holding endeksinde ise %0,05 oranında gerileme kaydedildi.

Analistler BIST 100 Endeksi’nde teknik açıdan 100 bin puanın üzerinde kalıcılık sağlanması halinde, 102.500 ve 105.000 puanlarının gündeme geleceğini belirtiyor.

Bugün yurt içi piyasalarında dış ticaret istatistikleri, yurt dışında ise Euro Bölgesi enflasyonu, Almanya işsizlik rakamları ve ABD kişisel harcamalar gibi veriler takip ediliyor olacak. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, dış ticaret açığı Ağustos ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %59 geriledi ve 2 milyar 422 milyon dolar oldu. Piyasaların takip ettiği en önemli gelişmelerden bir diğeri ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretinden gelen haberler olacak. BIST 100 Endeksi saat 11:18’de 100.038 puandan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu