Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar Suriye’den Gelen Haberleri İzlerken Borsa İstanbul’da Sert Satışlar Başladı

ABD’den gelen açıklamalar ve Suriye’de yaşanan gelişmeler Türk varlıklarına satış getirirken, Borsa İstanbul’un günlük kaybı %2’yi aştı.
Piyasalar Suriye’den Gelen Haberleri İzlerken Borsa İstanbul’da Sert Satışlar Başladı
Yorum

Uluslararası piyasalar ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını yakından izlerken, yurt içinde sınır ötesinde yaşanan gelişmeler yatırımcıların odağında yer alıyor. ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon konuşmasının ardından, Beyaz Saray’dan gelen açıklamalar piyasada sert satışların başlamasına sebep oldu.

Trump önce Suriye’deki askeri güçlerini geri çektiklerini belirtti. Hemen ardından Türkiye’yi tehdit eden paylaşımı gelirken söz konusu açıklama birçok ekonomist ve basın tarafından eleştirildi.

Pazartesi gününü kayıpla tamamlayan Borsa İstanbul ise bu gelişmeleri izlerken yeni güne düşüşle başladı. Salı gününe %0,70 değer kaybıyla 102.269 puandan başlayan BIST 100 Endeksi açılışın ardından 100.656 puana kadar geriledi.

Suriye’den gelen haber akışını izleyen Borsa İstanbul açılışın ardından %2’nin üzerinde düşüş gösterdi.

Borsa İstanbul %2 KayıpBIST 100 Endeksi Pazartesi günü analistlerin direnç seviyesi olarak gördüğü 105.000 puanı test etti. Fakat öğleden sonra Suriye sınırına yönelik haber akışı ile hızla düşüşe geçen endeks günü %0,45 değer kaybıyla 102.993 puandan tamamladı.

Analistler Trump’ın Suriye’deki askerlerini çekmesinin ve Türkiye’ye yönelik açıklamalarının piyasadaki oynaklığı artırdığını ve jeopolitik risk algısı doğurduğunu belirtti.

Dünya basını Trump’ın geri çekilme kararını değerlendirirken bu durumu Kürtlere yapılmış bir ihanet olarak yorumladı. ABD’nin Kürtleri yalnız bıraktığını dile getiren gazeteler bundan sonraki süreçte DEAŞ ile mücadelenin daha zor olacağını aktardı.

Borsa İstanbul Türk varlıklarına gelen sert satışların etkisiyle 100 bin sınırına dayandı.

Türk Varlıkları SatışBIST 100 Endeksi saat 11:06 itibarıyla 101.157 puandan işlem görüyor. Endeks açılışın ardından 100.656 puana kadar geriledi. Şu dakikalarda bankacılık endeksi %2,20, bilişim %2,41, elektrik %1,04, finansal kiralama faktoring %2,60, gıda %5,91, gayrimenkul yatırım ortaklığı %2,45, holding %1,25, inşaat %0,70, kağıt %3,17, kimya %1,53 ve madencilik %0,48 ekside işlem görüyor.

Dün akşam Trump’ın attığı tweet sonrasında 5,84’e kadar tırmanan dolar ise 5,82 lirada seyrediyor. Kur bu sabah açılışın ardından 5,79’a kadar geriledi ancak daha sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Deutsche Bank, Türk tahvillerine yönelik görünümünü “nötr”e çekti.

Deutsche Bank Banka tarafından yapılan açıklamada, geçen haftalarda yaşanan sert yükseliş sonrasında 10 yıllıklar için hedeflere ulaşıldığı belirtildi. Risk getiri dengesinin mevcut seviyelerde daha az cazip olduğu aktarılırken, “Türkiye tahvillerinde ikinci çeyreğin başından bu yana yukarı yönlü görüşümüzün ardından CEEMEA portföyümüzde nötre dönüyoruz.” açıklaması yapıldı.

Önceki aylara göre toparlansa da Türk tahvillerinin enflasyon dinamikleri ve genel verilere bakıldığında halen zayıf olduğu ifade edildi. Kurum getiri eğrisinin ortasında kalan Ocak 2023, Ocak 2024 ve Mart 2025 vadeli tahvillerde ağırlığı artırdığını bildirdi. Ek olarak Türk tahvillerinin lehine olan birçok unsurun olduğu da vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu