Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul G-20 ve Düşen Enflasyonla Petrol Fiyatlarına Paralel Yükseliyor!

BIST 100 geçtiğimiz haftadan gelen olumlu duruşunu, G-20 pozitif gelişmesi ve düşen enflasyon verisi ile destekledi. Petrol fiyatlarında ani yükseliş dikkat çekti.
Borsa İstanbul G-20 ve Düşen Enflasyonla Petrol Fiyatlarına Paralel Yükseliyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

G-20 zirvesine yönelik piyasa beklentileri büyük değildi. Hafta sonu gerçekleşen zirvede ABD Başkanı Trump ve Xi Jinping arasındaki görüşmelerin ardından, ABD tarafından Çin’e uygulanacak gümrük vergilerinin 90 günlüğüne askıya alınacağı açıklaması geldi. Gelişme piyasalarca olumlu tepki gördü.

Aralık ayının ilk işlem gününde Asya borsaları, ABD vadelileri güçlü yükseliş kaydetti. Wall Street piyasalarında olumlu açılışlar bekleniyor. ABD 10 yıllık faizlerinde gerilemeler görülürken TL’nin de arasıda bulunduğu gelişmekte olan ülke para birimlerine katı alımlar geldi.

BIST’ten Haftaya Alıcılı Açılış

BIST Olumlu Duruşunu KatılaştırdıBorsa İstanbul olumlu gelişme ve geçen haftadan getirdiği pozitif duruş ile haftanın ilk işlem gününe alıcılı açılış yaptı. (11.40) BIST 100 endeksi ilk seansta %1.11 oranında primlenme ile 96.470,42 puandan işlem gördü. Dolar TL karşısında %0.30 değer kazanarak 5.2047 seviyelerinden gözlemlendi.

Olası Teknik Noktalarla Endekse Bakış

Borsa İstanbul Olası Teknik NoktalarıBIST 100’de bugün gözlemlediğimiz teknik noktalara baktığımızda, 95.100 seviyeleri olası pivot olarak ele alınabilir. Dengenin altında genişleyecek açılarda yorumlanan ilk destek 94.800 puan olarak gözlemlenebilecek iken, kırılması durumunda 94.200 seviyeleri olası destek olarak ele alınabilir.

Diğer tarafta yorumlanan olası direnç bölgeleri 95.700 ve 96.000 olarak kaydediliyor. Endeks an itibari ile yorumlanan direnç bölgelerinin (96.000 olana pozitif fark 560 puan) üzerinde işlem görmekte.

XBANK endeksinde 123.000 seviyesinden kapanış gerçekleşmişti. Pozitif gelişmelerin yansımasında BIST Bankacılık endeksinde 126.000 direnci gözlemlenebilir.

Petrol Ani Sıçradı, Olumsuz Reaksiyon Görülebilir!

Petrolün Ani Yükselmesi Olumsuz YansıyabilirDiğer tarafta Suudi Arabistan ile Rusya görüşmesi önem arz etmekte. TL varlıklarına olumsuz yansıyabilecek tek gelişme, Suudi Arabistan ve Rusya petrol arzı konusunda birlikte hareket etmek üzere anlaşılması olarak gözlemleniyor. Alberta’da beklenenin dışında gerçekleşen arz kesintisi petrol fiyatlarını %5.6’lık bir sert yükselişe sürüklemişti (62,4 $). Bu hafta Perşembe günü yapılacak olan OPEC toplantısı takip edilecek gelişmeler arasında yer almakta. 

Petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü sert değişim, Tüpraş’da olumlu tepkiyi işaret etmişti. TUPRS geçen hafta 122,00 TL/P seviyelerinden haftanın son işlem gününde ikinci seans itibari ile değerlenmesinde hız kazanmış 125,00 TL/P seviyelerini tekrar görmüştü.

Hisse bugün olumlu gelişmeler ve petrol fiyatlarındaki değişimleri de itici güç olarak arkasına aldı ve 125,80 TL/P civarında fiyatlanıyor.

Petrolün yükselmesi havayolu şirketlerindeki giderlere yansıyacağı için, ilgili şirket hisse senetlerinde endeksin gerisinde kalan bir görünüm oluşabilir.

Enflasyon Verisi Beklentileri Aşarken, Piyasaların Yukarı Yönde Destekçisi Olabilir!

Düşen Enflasyon Olumlu YansıyabilirHafta başının en önemli haberi Kasım ayı enflasyon verileri olarak değerlendirildi. Piyasaların beklendiği negatif yönde %1.1 değişim olarak karşımıza çıkan enflasyon verisinde, Reuters -%0.75 ve Bloomberg ise -%0.3 olarak değişim ön görmüştü. Veri negatif yönde %1.44 olarak açıklandı. Enflasyon aylık bazda %1.44 daralırken ve yılık  21,62 seviyesine geriledi.

Borsa İstanbul’da gerçekleşen yukarı yönlü açılış G-20 sonuçlarındaki olumlu gelişme, küresel piyasalardaki toparlanma ve TL’de kaydedilen kazanımların desteği ile ivme kazanabilir. Öte taraftan beklentilerin üzerinde pozitif açıklanan enflasyon verisi de piyasalarda olumlu reaksiyon bulabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu