Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boris Johnson ve Donald Trump Arasındaki 5 Ortak Nokta

İngiltere’nin yeni lideri Boris Johnson ile Donald Trump arasındaki benzerlikler dikkat çekiyor. İşte iki ismin kesiştiği alanlar;
Boris Johnson ve Donald Trump Arasındaki 5 Ortak Nokta
Son Güncelleme: 
Yorum

Liderlik yarışını kazanarak İngiltere Başbakanı olan Boris Johnson, şu ara gündemin en önemli isimleri arasında yer alıyor. Çünkü kendine özgü tarzı, Boris Johnson ile Donald Trump arasındaki benzerlikleri ön plana çıkartıyor. Donald Trump da Johnson’ın zaferinin ardından; “Ona İngiltere Trump’ı diyorlar ve insanlar bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor. Orada benden hoşlanıyorlar. İstedikleri şey buydu. İhtiyaçları olan şey bu” demişti.

Zaten ABD Başkanı, Johnson’ın başbakan olarak iyi iş yapacağını söyleyerek onun liderliğine adaylığı zamanında da onay vermişti. İşte bu noktada; iki lider arasındaki benzerlikler ve farklılıklar gündemin en dikkat çekici konuları arasında gösterildi.

1 Göçmenlik

Boris Johnson ve Donald Trump Arasındaki Ortak Noktalar GöçmenlikGöçmenlik hem ABD hem de İngiltere’de sıcak gündem maddesi olsa da Trump ile Johnson’ın göçle ilgili tutumları farklı. Trump, ABD göç yasalarını sertleştirmeye çalıştı ve göçmenler hakkında sert yorumlar yaptı; örneğin Meksikalıların ülkeye uyuşturucu ve suç getirdiğini söyledi.

Johnson ise 2016 referandumundan önce AB’de kalmamak için bir neden olarak göçü kullandı. Ancak konuyla ilgili Trump’tan çok daha fazla incelikliydi ve daha önce yasadışı göçmenlerle ilgili genel bir af hakkında istekli olduğunu göstermişti.

Trump gibi Johnson da ırkçılıkla suçlandı. Kendisi 2002 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne başbakanlık ziyareti hakkında yazdığı ve rahatsız edici terimler kullandığı bir makaleden sonra bu suçlamalarla karşılaştı.

2 Geçmişleri

Boris Johnson ve Donald Trump Arasındaki Ortak Noktalar GeçmişleriHer iki isim de New York’ta doğdu ve göç, macera hikayeleri dahil renkli aile geçmişlerine sahip. Trump’ın aile geçmişi Almanya ve İngiltere’ye kadar giderken, Boris Johnson’ın Osmanlı torunu olduğu ortaya çıktı.

Johnson 2005 yılında verdiği bir röportajda; “Babamın dedesi Türk’tü ama benim Türk yanım zayıf” demişti. Diğer taraftan, kaynaklarda Johnson’ın ailesinin İngiliz ve Avrupa aristokrasisi ile bağlantısı olduğu, II. George ile de uzaktan akrabalığını bulunduğu yazıldı.

3 Müslümanlar

Boris Johnson ve Donald Trump Arasındaki Ortak Noktalar MüslümanlarTrump ve Johnson’ın açıkça çarpıştığı alanlardan biri de Müslümanlar. Büyükbabası Müslüman bir Türk olan Johnson, 2015 yılında Trump’ın Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanması çağrısını şiddetle eleştirerek bunun şaşırtıcı cehalet gösterdiğini savunmuştu.

Ayrıca Trump’ın Londra’nın bazı bölgelerinin çok fazla radikalleştiğini, polislerin kendi hayatları için korkar hale geldiğini söylediğinde Johnson; “New York’un bazı bölgelerini ziyaret etmememin tek nedeni Donald Trump’la tanışma riski” demişti.

Ne var ki Johnson’ın kendisi de Müslümanlar hakkında rahatsız edici konuşmuş, örneğin Müslüman kadınlar hakkında burka giyenleri posta kutularına benzeten katı yorumlar yaptı. İlaveten bu sözlerinden sonra özür dilemeyi reddetmişti. Aynı şekilde Trump da yeni seçilen beyaz olmayan dört kadına, evlerine geri dönmelerini söyledikten sonra özür dilemeyi reddetti.

4 Kadınlar

Boris Johnson ve Donald Trump Arasındaki Ortak Noktalar Kadınlar 73 yaşındaki cumhurbaşkanı ile 55 yaşındaki başbakanı birleştiren bir diğer konu da çıkardığı sonuçlara rağmen kadınlar. Çünkü hem Trump hem de Johnson, özel hayatlarıyla ilgili skandallara ve çok sayıda evlilik dışı ilişki iddialarına maruz kaldı. Ayrıca Trump, cinsel taciz de dahil olmak üzere çeşitli derecelerde uygunsuz davranışlarla suçlandı.

Johnson’dan 24 yaş küçük olan Carrie Symonds ile yeni ilişkisine de çok fazla dikkat edildi. Medyada ikili arasında kavga çıktığı ve Symonds’un bu sırada Johnson’a; “uzak dur benden” diye bağırdığı yazıldı. Ve bu tartışmanın 10 Downing Street’e taşınıp taşınmayacağı, İngiliz medyasına spekülasyon konusu oldu.

5 Kariyerleri

Boris Johnson ve Donald Trump Arasındaki Ortak Noktalar KariyerJohnson ve Trump’ın politika dışında kariyerlerinin olması, onlara belirli kuruluş karşıtı referanslar kazandırdı. Bunun yanında her iki isim de eski kariyerlerinde vicdansız uygulamalar yapmakla suçlandı. Johnson siyasete girmeden önce bir gazeteciydi ama bir alıntı uydurma nedeniyle başı belaya girdi.

Daha sonra AB karşıtı raporundan dolayı kötü şöhretlendiği Brüksel’de çalıştı. Neticede tarzlarının yanı sıra başka benzer noktaları da olan Donald Trump ile Boris Johnson’ın, geçmişlerinden dolayı az önce bahsedilen alanlarda kesiştiği, açıkça görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu