Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Merkez Bankası Ülkenin 8 Bölgesi için Görünümünü Yükseltti

Japonya Merkez Bankası bugünkü raporunda ülkenin dokuz bölgesinden sekizinde ekonomiye ilişkin görüşünü yükseltti. Detaylar aşağıda;
Japonya Merkez Bankası Ülkenin 8 Bölgesi için Görünümünü Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya Merkez Bankası bugün ülkenin ekonomik görünümünü yükseltirken koronavirüs salgınından iyileşmenin yavaş ilerlediği konusunda uyardı.

BOJ’un tüm bölgesel araştırma bölümlerinden gelen raporları özetleyen ve aynı zamanda banka şubeleri genel müdürleri için toplanan diğer bilgilere dayanan rapor; ekonomik faaliyetin kademeli olarak yeniden başlamasıyla toparlanma belirtilerinin görülmeye başladığı aktarıldı. Koronavirüs etkisiyle ekonominin ciddi bir durumda olduğuna dikkat da çekildi.

Üç ayda bir yayınlanan Sakura Raporu’nda Japonya Merkez Bankası, yalnızca Shikoku adasının bu yılın başındaki keskin yavaşlamadan sonra şimdiye kadar iyileşmeye başlamadığını söyledi.

Tokyo bölgesindeki ekonominin “toparlanmaya başladığını” ancak “ciddi bir durumda” kaldığını belirtti.
Japonya MB Ekim Rapor
Kaynak: BOJ

Japonya’nın diğer bölgelerinin çoğu için benzer bir dil kullandı.

Geçtiğimiz gün küresel ekonomi için iklim değişikliği uyarısı yapan BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, bugün BOŞ şube yöneticilerine hitaben yaptığı konuşmada bastırılmış talep ve hükümetin ekonomik canlandırma politikaları tarafından desteklenen toparlanmanın devam etmesini beklediğini dile getirdi.

Japon bankacılık sisteminin genel olarak istikrarlı olduğunu ancak şirketler için sıkı fonlama şartlarının sürdüğünün üzerini çizen Kuroda BOJ için; “COVID-19’un etkisini izleyecek ve gerekirse tereddüt etmeden ek yumuşatma adımları atacak” dedi.

Japonya tüketici fiyatlarının şimdilik düşme eğiliminde olduğunu aktardı. Bununla birlikte tüketici fiyatlarının daha sonra olumluya dönmesinin muhtemel olduğunu ve ekonomi geliştikçe artış hızının kademeli olarak artacağını ekledi.

Yomiuri gazetesinin bugünkü haberine göre Japonya’nın Çin ve Singapur dahil olmak üzere 12 ülke ve bölgeye yurtdışı seyahat yasağını önümüzdeki ay kaldırmayı planladığı öğrenildi.

Ülkeler arasında Tayvan, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Vietnam ve Malezya’nın da bulunduğu söyledi. Şu anda 159 ülke ve bölgeye seyahati yasaklayan Japon hükümetinin yolculara gereksiz ve acil olmayan ziyaretlerden kaçınmaya devam etmelerini tavsiye edeceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu