Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOJ/Kuroda: Herhangi Bir Gevşeme Kısa ve Orta Vadeli Oranları Hedefleyecek

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kuroda, kurumun para politikasını daha da kolaylaştırması durumunda bunun kısa ve orta vadeli faiz oranlarını aşağı çekmeyi hedefleyeceğini söyledi.
BOJ/Kuroda: Herhangi Bir Gevşeme Kısa ve Orta Vadeli Oranları Hedefleyecek
Yorum

BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, merkez bankasının para politikasını daha da kolaylaştırması durumunda bunun verim eğrisini fazla düzleştirmeden kısa ve orta vadeli faiz oranlarını aşağı çekmeyi hedefleyeceğini söyledi.

BOJ’un 30-31 Ekim’deki bir sonraki oran değerlendirmesinde teşviki artırıp artırmayacağına dair önceden belirlenmiş bir fikri olmadığını savunan Kuroda, kararın piyasa hareketlerine ve ekonominin deniz aşırı risklere karşı dayanıklılığına bağlı olacağını öne sürdü.

Ancak merkez bankasının, ABD-Çin ticaret çatışmasının sonuçları gibi artan riskler nedeniyle önceye kıyasla para desteğini artırmak için daha istekli olduğunu dile getirdi.

BOJ/Kuroda: Merkez Bankası Para Desteği Daha İstekli Osaka’daki iş liderlerine yaptığı bir konuşmada Kuroda; “Yurtdışı ekonomisine ilişkin riskler artarken, denizaşırı yavaşlamanın Japonya’nın ekonomisini ve enflasyonunu etkileyebilme ihtimaline karşı giderek daha uyanık olmalıyız.” dedi ve şöyle devam etti: “Gelecek ay hareket edip etmeyeceğimiz konusunda önceden belirlenmiş bir fikrimiz yok. Ancak denizaşırı risklerin artması nedeniyle, eskisine kıyasla gevşemeyle daha çok ilgileniyoruz.”

Kuroda, BOJ’un teşviki hızlandırmak için hangi araçları kullanabileceği hakkında ipucu sunmamakla birlikte sözleri negatif oranların kilit bir seçenek olabileceğine işaret etti.

Kuroda Japonya Merkez Bankası Ekim Toplantısı Diğer taraftan BOJ, kolaylaştırma için dört seçenek olduğunu belirterek bunları negatif oranların derinleştirilmesi, 10 yıllık tahvil getirisi hedefinin düşürülmesi, varlık alımının artırılması ve para basım hızının hızlandırılması olarak bildirdi. Kuroda da yeniden kolaylaştırmaya gidilecekse BOJ’un negatif faiz oranlarının derinleşmesi de dahil olmak üzere hiçbir seçeneği dışlamaması gerektiğini vurguladı.

BOJ para politikasını geçen hafta sabit tutarken ekonomiyi tehdit eden denizaşırı risklere karşı daha güçlü bir uyarı yayınlamış ve Ekim politika toplantısında uyaranı genişletme ihtimalinin sinyallerini vermişti. Kuroda da bir eylemin gerekip gerekmediğinin tespitinde Japonya Merkez Bankası’nın talebin arzı geçip geçmediğine, şirketlerin fiyatları ve ücretleri nasıl artırdığına ve enflasyon beklentileriyle birlikte gelişmelere bakacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu