Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kazaların Etkisiyle Boeing, İkinci Çeyrekte Beklenti Üstü Zarar Açıkladı

Kazalar ve sonrasında yaşananlar ile Boeing, 2019 yılının ikinci çeyreğinde beklentilerin çok üstünde bir zarar açıkladı.
Kazaların Etkisiyle Boeing, İkinci Çeyrekte Beklenti Üstü Zarar Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Boeing, 2019 yılının ikinci çeyreğine ait kazanç raporunu açıkladı ve büyük bir zarara işaret etti. Çünkü havacılık devi için maliyet artışları devam ederken, amiral gemisi 737 MAX jetleri uçak mezarlığına koyuldu.

Boeing hisseleri erken işlemlerde volatil bir seyir izlerken, bir önceki kapanışı 373,07 dolardan yaptıktan sonra yüzde 1,1 oranında düştü.

Boeing Hisseleri Yüzde 1,1 DüşüşHavacılık devi, hisse başına 5,82 dolarlık bir zarar açıklarken, yılın ikinci çeyreğindeki geliri 15,8 milyar dolar oldu. Boeing kazançları, geçen yılın aynı döneminden itibaren yüzde 275 oranında düştü. Şirket o dönemde hisse başına 3,33 dolarlık kazanca işaret ediyordu. Ek olarak, Boeing’in bu çeyrekte elde ettiği gelir, 2018 yılının ikinci çeyreğindeki 24,8 milyar dolara göre yüzde 35’lik bir düşüş kaydetti.

Başkan ve CEO Dennis Muilenburg, şirketin basın açıklamasında, “Bu Boeging için belirleyici bir an,” dedi. Şirketin 737 MAX modellerini hizmete güvenli bir şekilde iade etmeye odaklandığını da sözlerine ekledi.

Şirketteki kayıp, 346 kişinin öldüğü iki 737 MAX kazasının ardından dünya çapında yaşanan 4,9 milyar dolarlık zararı yansıtıyor.

Kaza Sonrası Yaşanan KayıpBoeing geçen hafta, akzancında 8,74 dolar değerinde bir masraf olduğunu açıklamıştı. Aynı zamanda bu raporunda, daha düşük 737 teslimatının kısmen daha yüksek savunma ve hizmet hacmi ile dengelendiğini de sözlerine eklemişti. 737 MAX, Mart ayının ortasından beri uçuşlara çıkmıyor. Boeing’in düzenleyicileri tatmin eden bir çözüm bulana kadar bu sürecin devam edeceğini söylüyorlar.

Wall Street, Boeing’in Refinitiv anketlerinde belirlenen rakamlara göre 1,87 dolarlık hisse başına kazanç elde etmesini bekliyorlardı. Aynı zamanda 18,6 milyar dolarlık gelir rapor etmesi tahmin ediliyordu. Ancak son dakika masraflarından sonra bu tahminlerin de tutmayacağı düşünülmeye başlanmıştı.

Şirketin geçen hafta yaptığı açıklamalar ise beklentileri bir miktar yükseltmişti. Şirket, vergi öncesi 5,6 milyar dolar, vergi sonrasında ise 4,9 milyar dolarlık bir gelir kaybı yaşayacağını söylemişti. Aynı zamanda 737 MAX üretimindeki aksaklıklar nedeniyle 1,7 milyar dolarlık maliyet artışına işaret etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu