Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BNP Paribas Başkanı: ABD ve Çin Soğuk Bir Savaşa Girmiyor!

BNP Paribas Başkanı Jean Lemierre, ABD ve Çin'in artan gerginliklere rağmen soğuk bir savaşa girmediğini dile getirdi.
BNP Paribas Başkanı: ABD ve Çin Soğuk Bir Savaşa Girmiyor!
Yorum

Fransa’nın en büyük borç veren bankasının olan BNP Paribas’ın Başkanı Jean Lemierre, ABD ve Çin’in ticaret gerginliklerinin artış göstermesine rağmen soğuk bir savaşa gitmediğini ifade etti.

Singapur Zirvesi’nde verdiği demeçte Lemierre, “Soğuk bir savaşın başlangıcı olduğuna inanmıyorum. İlk olarak Soğuk Savaş zamanında eğitildiğim için ne olduğunu biliyorum ve bugün gördüğüm şey bu değil. Evet, gerginlikler var, sürtünmeler var; ama küreselleşme olmasa da herkesin işbirliğinin faydasını anladığını düşünüyorum,” dedi.

ABD ve Çin, bir yıldan fazla bir süredir ticari bir anlaşmazlık yapıyor ve her iki taraf da birbirinin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi getirdi. Çok sayıda müzakere turuna rağmen henüz bir atılım yaşanmadı.

Geçen hafta bir Çin ticaret heyeti, Ekim ayında yapılacak üst düzey toplantıların öncesinde bir tur müzakere için Washington’daydı. Ancak Çinli müzakereciler Nebraska’daki çiftlikleri ziyaret etmeyi iptal ettikten sonra toplantı sona erdi.

Ani çıkışları, ABD pazarlarının bir gecede tepe taklak olmasına neden oldu. Çünkü ticaret görüşmelerindeki iyimserliği azalttı ve Pekin’in büyük miktarlarda Amerikan tarım ürünü almaya hazır olabileceğini umut ediliyordu.

Ancak Lemierre, bu gelişmelerden fazla endişe duymadığını söyleyerek, “Ticaret ticarettir. Ticaret müzakerelerle ilgilidir. Müzakereler varken, gerginlikler var ve bahsettiğiniz gibi bu tür olaylar hakkında endişelenmiyorum. Bu müzakere sürecinin bir parçasıdır,” ifadelerini kullandı.

Dünyanın ne olup bittiği hakkında herhangi bir sonuç beklediğini söyleyen Lemierre, bunun zaman alacağını ve ticaretin müzakerelerle ilgili olduğu yorumunu yineledi. Ayrıca bunun yakın zamanda düzeleceğini umut ettiğini söyledi.

Hong Kong Protestolarının Etkisi

Hong Kong Protestolarının EtkisiFransa’daki en büyük borç veren BNP Paribas, 1980’den beri Hong Kong’da faaliyet gösteriyor ve bölgede nispeten güçlü bir varlığa sahip.

Lemierre’ye Hong Kong protestolarının kentin Asya finans merkezi olarak tanınması için ne anlama gelebileceği konusunda endişeli olup olmadığını soruldu. Cevap olarak “Endişelenmedik. Yüksek derecede stabilite görüyoruz. Herkes normal şekilde çalışıyor,” dedi.

Fransız borç veren yakın bir zamanda çalışanlarından biri demokratik yanlısı, hükümet karşıtı protestoları destekleyen sosyal medya mesajlarını yayınladı ve yakalandı. Çinli internet kullanıcıları bu yorumlardan etkilendiler ve bankanın isimsiz çalışana karşı harekete geçmesi için çağrıda bulundular.

Lemierre, “Hassas bir zamanda kullanıldığını biliyorum, ancak uygunsuz kelimeler kullanılmamalıdır. Uygunsuz kelimelerin BNP Paribas standartlarıyla uyumlu olmadığını çok açık bir şekilde belirttik,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu