Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Yükselişi Wall Street’in Dikkatini Çekmeye Başladı

BTC’nin finansal hizmetler alanındaki genişlemesi, Wall Street analistleri tarafından dikkatle izleniyor.
Bitcoin’in Yükselişi Wall Street’in Dikkatini Çekmeye Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

En değerli kripto para birimi Bitcoin, son günlerdeki yükselişi ile tüm piyasayı arkasından sürüklemeye devam ediyor. Son bir aylık zaman dilimine bakıldığında kripto para birimi 35 bin dolardan, 49 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu durum analistler tarafından finans endüstrisinde, kripto paranın daha geniş bir alana yayıldığı yorumlarının yapılmasına neden oluyor. Güne düşüşle başlatan BTC 47 bin dolar seviyesinden işlem görüyor ancak 50 bin seviyesine çok yaklaştı ve geri döndü.

Tesla’nın Bitcoin’e yaptığı 1.5 milyar dolarlık yatırımını açıklamasından bir hafta sonra, dijital varlık, Morgan Stanley’in bir yatırım biriminin Bitcoin’e bahis yapıp yapmamayı düşündüğü haberleri sonrası, geleneksel finansal varlıklar arasında daha fazla yer tutmaya başlıyor. Diğer yandan Kanada’nın, ilk Kuzey Amerika Bitcoin borsa yatırım fonunu onaylaması da bu alanda dikkat çeken gelişmeler arasında yer alıyor.

Bitcoin Kurumsal Alanda Büyüyor

Bitcoin Kurumsal Alanda Büyüyor
Kaynak: Bloomberg

Şirketlerin kripto para birimleri için yeni hizmetler eklemesi de son dönemin önemli gelişmeleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde BNY Mellon, müşterilerine kripto paralarını saklayabilecekleri ve transfer edebilecekleri bir sistem geliştireceğini duyurmuştu. Diğer yandan Mastercard, kart sahiplerinin ağındaki belirli kripto para birimlerinde işlem yapmasına izin vermeye başlayacağını açıkladı.

Kripto para birimi, geri çekilmeden önce hafta sonu işlemlerinde 50.000 dolara kadar yaklaştı. Fiyatlar Şubat ayında yaklaşık yüzde 40 oranında artış kaydetti ve 46.800 dolara kadar gerileme yaşandı. Analistler BTC’nin geleceğine dair yeni öngörülerde bulunmaya devam ediyor. Piyasa analisti Edward Moya, “Bitcoin’in yolunun daha yüksek olmasının anahtarı, daha fazla kurumsal şirket tarafından onay kazanmasıdır” yorumunu yaptı.

Analistler Sert Dalgalanmalara Karşı Uyarıyor

Analistler Sert Dalgalanmalara Karşı Uyarıyor
Kaynak: Bloomberg

Analist ayrıca BTC’nin hafta sonu içerisinde büyük hareketleri daha öncede yaşadığını hatırlatarak, ilerleyen günlerde sert dalgalar yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Bitcoin, herhangi bir gerçek amacı veya değeri olan meşru bir varlık olup olmadığı konusunda otoriteler tarafından tartışılmaya devam ediyor. Bazı yorumlarda kripto paranın kara para aklama ve dolandırıcılık amacıyla kullanıldığına sıkça yer veriliyor.

Tüm bu olumsuz yorumlara rağmen BTC yaygınlaşmaya ve değer kazanmaya devam ediyor. İlerleyen dönemde kripto para biriminin Wall Street üzerinde daha fazla ağırlığı olacağı düşünülüyor. JpMorgan yöneticisi Daniel Pinto, Bitcoin’e olan müşteri talebinin yüksek olmadığını ve bu durumun değişeceğinden emin olduğunu belirtiyor.

Bloomberg, Morgan Stanley Yatırım Yönetimi’nin bir birimi olan Counterpoint Global’in, konu hakkında bilgisi olan kişilere göre, kripto para biriminin yatırımcıları için uygun bir seçenek olup olmayacağına dair araştırmaladın sürdüğünü bildiriyor. Tesla’nın yaptığı büyük Bitcoin alımının, diğer büyük şirketlerin kripto paraları sadece değerli bir varlık sınıfı olarak değil, belki de önemli yatırım aracı olarak kabul edebileceği yorumları yapılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu