Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Lightning Network Düğümleri Rekor Seviyeye Ulaştı

Lightning Network düğümlerinin sayısı son 12 ayda %160 artttı.
Bitcoin Lightning Network Düğümleri Rekor Seviyeye Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin ağında ikinci katman çözümü olan Lightning Network (LN) için düğüm sayısı, bir benimseme dalgalanmasının ardından rekor seviyelere yükseldi. Ağdaki kanal sayısı ise Ocak ayından bu yana %170 artış gördü.

Glassnode’un son haftalık raporuna göre, Lightning Network düğümlerinin sayısı Eylül ayında %160 artarak 15.600 ile rekor seviyeye ulaştı. Ağustos ayının sonunda, yalnızca 6.000 LN düğümü yayındaydı.

Lightning Network düğüm sayısı
Kaynak: Glassnode

Rapora göre, LN’deki kanalların veya farklı düğümler arasındaki bağlantıların sayısı da düğüm başına ortalama 4,6 kanalı temsil eden 73.000’lik bir zirveye ulaştı. Bunun 2019-20 döneminde canlı olan kanal sayısının yaklaşık iki katı ve bu büyümenin çoğunun Mayıs 2021’den bu yana gerçekleştiği kaydedildi.

Ağın kapasitesi şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.904 BTC seviyesinde. Bu mevcut fiyatlarla 123 milyon dolara karşılık geliyor. Yalnızca Eylül ayında ağa yaklaşık %22 veya 514 BTC eklenmesiyle, Ocak ayından bu yana kapasitede %170’lik bir artışa yaşandı.

Lightning Network kanal sayısı
Kaynak: Glassnode

Ortalama kanal başına gönderilen BTC miktarı şu anda 0,04 BTC seviyesinde. Bu da ağ için tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldığını gösteriyor. 2019 ve 2020 boyunca ortalama kanal boyutu olan 0.028 BTC’den %43’lük bir artış görüldüğü söylenebilir.

Lightning Network, 2015 yılında iki araştırmacı Thaddeus Dryja ve Joseph Poon tarafından, verimi artırmak ve maliyetleri azaltmak için Bitcoin işlemlerini zincir dışına almanın bir yolu olarak önerilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%