Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Analiste Göre Bitcoin Hakimiyetindeki Düşüş Boğanın Sonunu Yaklaştırıyor Olabilir

Bitcoin piyasa hakimiyeti %50’nin altına geriledi.
Analiste Göre Bitcoin Hakimiyetindeki Düşüş Boğanın Sonunu Yaklaştırıyor Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin yılın ilk aylarından bu yana sürekli değerini katladı. Geçtiğimiz haftalarda 64.800 dolara kadar ulaşan kripto para, 1 trilyon dolar üzerinde piyasa değerini elde etti. Diğer yandan BTC’nin piyasa hakimiyeti son dönemde düşüş trendine girmiş durumda. Son veriler BTC Dominance verisinin %48’e kadar düştüğünü gösteriyor.

Çinli blockchain muhabiri Colin Wu, 2017’nin boğa koşusu ile devam eden boğa piyasası arasındaki farkları değerlenirdi. Mevcut veriler BTC’nin piyasa hakimiyetinin son 33 ayın en düşüğünde seyrettiğini ortaya koyuyor. Ethereum ise yükselişi ile bu hakimiyetini %15’e kadar çıkardı.

BTC piyasa hakimiyeti tablosu
Kaynak: CoinMarketCap

2018’de ayı piyasası öncesi süreç bu şekilde ilerlemiş ve sonrasında büyük bir düşüş trendi yaşanmıştı. Gelişen altcoin sezonunun ortasında, Bitcoin’in piyasa değeri ile kripto para piyasasının geri kalanı arasındaki oran olan Bitcoin hakimiyeti düşüşünü sürdürüyor.

Colin wu, BTC.D’nin Ağustos 2018’de %47,54 seviyesine dokunduğunu hatırlattı. Buna karşılık, Ethereum’un kripto piyasası kapitalizasyonundaki payı yüzde 15’i aştı. Wu buna rağmen yatırımcıların paniğe kapılmalarınn gerek olmadığını belirtiyor.

Bunun için kripto para piyasasındaki kurumsal alımlar ve DeFi çılgınlığı nedeniyle şartların aynı olmadığını vurguluyor. Son verilere göre DeFi segmentinde kilitli olan toplam varlık hacmi, ilk kez 66 milyar doları aştı. Bu metrik, yalnızca bir yıl önce 1 milyar dolar seviyesini gösteriyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu