Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Ulaştırma Endeksi Yeni Varyant Etkisiyle %8 Geriledi

Piyasalar hızlı yayılan yeni virüs varyantının etkisiyle düşerken, en fazla değer kaybı ulaştırma endeksinde görüldü.
BIST Ulaştırma Endeksi Yeni Varyant Etkisiyle %8 Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar bugün Covid-19 virüsünde rastlanan yeni varyant endişesini fiyatlıyor. Güney Afrika’da ortaya çıkan ve B.1.1.529 olarak isimlendiren varyantın, daha öncekilerden farklı olarak virüsün hücreye girmesinde en önemli görevi üstlenen bir proteinde çok sayıda mutasyon içerdiği belirtildi.

Tüm dünya bu varyant ile alarma geçerken İngiltere Afrika’dan gelen uçuşları geçici olarak durdurdu. Singapur son 14 günde Güney Afrika ve komşu ülkelerden gelen kişilere kısıtlama getirdi.

Seyahatlere kısıtlama getirilmesi tüm piyasalarda baskı yaratırken, en çok etki ulaştırma sektöründe görüldü.
BIST Ulaştırma Endeksi %8 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

Ulaştırma hisselerinin yer aldığı sektör endeksi BIST ulaştırma (XULAS), günün en çok değer kaybedeni oldu. %8,20 düşüşle 2220,52 puandan işlem gören endeks, günün en düşük seviyesinde hareket ediyor.

Bileşenlerinden en kötü performansı %9,75 oranında değer kaybeden Pegasus Hava Yolları gösterdi. Onu; %8,68’le Türk Hava Yolları, %7,12’yle DO&CO, %4,78’le Çelebi Hava Servisi hisseleri izledi.

Beyaz Filo hisseleri %1,04, GSD Denizcilik %0,50, Reysaş Lojistik %1,15 azalışla işlem görüyor. Trabzon Liman hisseleri (TLMAN) %1,22 artışla endeksin en iyi performansını göstereni oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu