Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Satıcılı Açılışı Pozitife Çevirirken, ABD ve Avrupa Verileri Işığında Endekse Bakış

Borsa İstanbul satıcılı açılışının ardından alışların ağırlığında pozitif tarafa geçerken, küresel finansallardan pozitif ayrışan Türkiye varlıklarına bakış;
BIST Satıcılı Açılışı Pozitife Çevirirken, ABD ve Avrupa Verileri Işığında Endekse Bakış
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul bugün satıcılı bir açılış yapsa da gelen işlemlerle %0.19 civarında primlenerek 92.809,89 puandan pozitif tarafta hareket ediyor.

Borsa İstanbula yorumlanan teknik noktaları ile baktığımızda 92.500 seviyesinin üstü ve altı gerçekleşecek işlemlerin işaret edilen yönü belirleyebileceği düşünülüyor. Yorumlanan ilk destek noktası 92.000 ve ikinci noktası 91.450 olarak karşımıza çıkıyor. 92.000 seviyesi aynı zamanda olası psikolojik bir destek olarak da değerlendirilebilir.

Olası yorumlanan direnç bölgelerine baktığımızda 93.100 ve 93.550 seviyesi gözlemleniyor. Psikolojik direnç olarak karşımıza çıkabilecek 93.000 seviyesi önemli ve üstünde gerçekleşecek bir hafta kapanışı, önümüzdeki haftaya olumlu bir miras bırakabilecek nitelikte.

Borsa İstanbul’da Değişimler

Borsa İstanbul Yukarı Yönde Değişim GösterdiSon bir aylık ortalama günlük getirisiyle karşılaştırıldığında gün içinde daha iyi performans gösteren endeksin toplam işlem hacmi 4,612,611,554 TL oldu. 

Dün hacim bir önceki güne göre %26.25 azaldı . Son bir haftada günlük ortalama hacim ise 5.752.478,568 oldu. BIST 100 hisseleri içerisinde 43 hisse günü artıda tamamlarken, 47 hisse günü ekside tamamladı.

BIST 100 hareket marjlarına baktığımızda son bir günde 91.560 – 92.940 bandında, son bir haftada 91.560 – 94.603 bandında ve son bir ayda ise 91.560 – 96.282 bandında dalgalandığı görülmekte.

Borsa da hisseleri işlem gören en değerli şirketlere baktığımızda (35.81mn) Koç Holding,(33.43) Garanti Bankası ve ardından (31.00) Tüpraş şeklinde sıralanıyor. 

Yabancı oranı artan hisselerde KOZAA, ARENA, KOZAL, PARSN sırası sergilenirken, azalanlarda ise sırası ile CUSAN, SOKM, MGROS ve BIZIM olacak şekilde bir tablo oluştu.

Türkiye Varlıklarında Pozitif Ayrışma Devam Ediyor

Türkiye Varlıklarında Pozitif Ayrışma Devam EdiyorTürkiye varlıkları dünyaya göre pozitif ayrışmaya devam ediyor. Avrupa borsalarındaki satışlara rağmen Borsa İstanbul günü hafif değer kaybı ile yatay kapatmayı başarmıştı. Türk lirasında ve tahvil piyasalarında güçlü seyir devam ediyor.

Dünya piyasalarındaki tepki alışları kısa sürdü. Dış ticaret savaşlarının baskısı Avrupa borsalarında ve ABD vadelilerinde sert satışlar görülüyor.

Petrolün liderliğinde emtia fiyatlarındaki düşüş ve vadeli piyasalardaki kontango formasyon küresel yavaşlama endişelerinin arttığını gösteriyor. Yani buradan anlaşışacağı üzere, gelecekte oluşacak talep için yatırımcının ödemeyi kabul ettiği fiyat, beklenen fiyatın üzerinde gerçekleşiyor ve bunun sonucunda piyasada bir yavaşlamaya işaret ediliyor.

ABD vadelileri ve Asya borsalarına paralel Borsa İstanbul’da satıcılı seyrin baskın gelebileceği düşünülebilir. Öte taraftan ABD vadelilerinde Ekim ayı dip noktasının altına sarkan bir grafik oluşursa, piyasalarda görülen satıcılı hareketler sertleşebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu