Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Küresellerden Pozitif Ayrışırken 100k Üstü Kapanış, Yukarı Yönün Kalıcılığını Artırabilir!

Borsa İstanbul 100 endeksinin test ettiği psikolojik nokta, endeksler ve bileşenlerinde gözlenen renk değişimleri ile piyasaya bakış;
BIST Küresellerden Pozitif Ayrışırken 100k Üstü Kapanış, Yukarı Yönün Kalıcılığını Artırabilir!
Son Güncelleme: 
Yorum

MSCI Türkiye endeksi %1.6 değerlenerek gelişmekte olan ülke piyasalarını yendi. GOU pazarına atılan fark bankacılık endeksi hisse senetleri öncülüğünde gerçekleşirken, sanayi endeksindeki güzel görüntü de yukarı yönlü harekete destekçi oldu. Küresel piyasaların Çin ve ABD görüşmelerideki sürtünme ile kazanımların bir kısmını iade etmesi, ABD tarafından gelen görüşmelere devam edileceği yönündeki açıklama ile zarar yönlü hareketi duraksatmış oldu.

Yatırımcı tarafındaki düşünülebilecek senaryoda olası bir düzeltme beklenmesi halinde 2k civarında bir geri çekilmede tekrar yukarı yönlü hareketin sinyalleri alınırsa pozisyon alımlarında kar sonuçları elde edilebileceği gibi küresel endekslerde özellikle ABD’den sert pozitif ayrışma sürdüren endekste 100k üzerindeki kapanışlar olumsu seyrin korunabileceğine dair ihtimalleri yükseltebilir.

BIST 100’de Kırılan 100 Bin Puan ve Değişen Görünüm

Kırılan Psikolojik Nokta ile Güncellenen Teknik VerilerBorsa İstanbul 100 endeksi bugün 100 bin puanın üzerine çıkmayı başardı. Son zamanlarda ciddi bir beklenti içerisinde olan yatırımcı tarafı Aralık ayı geri çekilmesini uygun maliyet gördü ve alınan pozisyonlar, yıl başından sonra yükselen hacim ile piyasada değer kazanımı olarak yansıma buldu. İkinci seansın ilk işlem saatinden sonra %0.36 değerlenen endeks 100.034 puana ulaştı. 

BIST 100 endeksinin %1.76 primlenme haftanın ikinci gününü 99.677 puandan kapatması denge teknik açıdan gözlenebilecek denge noktasını (PP) yukarı yönde güncelledi. PP’nin 99.070 olarak gözlendiği işlem gününde 100.284 noktası olası bir direnç olarak takip edilebilir. Alım yönlü işlemlerin ağırlık kazandığı senaryoda yukarı hareketlenen grafikler olası 100.891 direncinin test edilmesini sağlayabilir. 10 günlük hareketli ortalama seviyesini 99.615 olarak gösteren analizlere, indikatörlerin alım yönündeki dalgalandığı seviyeler eşlik etti.

Endeksler ve Hisselerdeki Renk Belirsizliği

Endeksler ve Hisse Senetlerindeki GörünümHisse senetlerine baktığımızda XBANK sakinlerinden en fazla değer kaybı %2.88 ile DENIZ’de gözlenirken arkasından gelen AKBNK %2.12 ve GARAN %1.66 değer kaybederken, ISCTR %1.31 değer kazanımı işaret ederek bileşenlere ters orantıda bir görünüm oluşturdu. ISCTR 5,40 TL’den işlem alırken hisse 52 haftalık değişiminde %23.02 değer kaybı, aylık farkında ise %24.37 değer kazanımı gösterdi.

BIST Sanayi Endeksi’nin de yaklaşık %1.0’ya yüz tuttuğu kazanımlar ve 147 argümanından (XUSIN) %7.66 ile TUKAS ve %3.18 ile ULKER’in primlenmesi gözleniyor. TUPRS %1.29 değerlenme ile 133.40 TL’den alım satımı, THYAO’nun %0.90 ile 14,53 TL/p fiyatı ve ASELS’in yatayda %0.16 primi (24,36 TL) endeksin görüntüsü ile kıyaslandığında THYAO ve ASELS’de geride kalınan bir görünümü öne çıkarıyor. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu