Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Direnç Üstü Seyrederken Küresel Piyasalardan İyimser Hava Yayılıyor

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde kar satışları kaydettiğimiz BIST 100.000 bandının üzerinde seyrederken küresel piyasalar olumlu seyrediyor.
BIST Direnç Üstü Seyrederken Küresel Piyasalardan İyimser Hava Yayılıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’un küresel piyasalarda ılımlı rüzgarların eşliğinde ayın ilk işlem gününe hafif pozitif başladığını izliyoruz. 11:15 itibariyle 100.279,31 zirvesini, 99.656,21 ile düştüğünü kaydettiğimiz BIST100 endeksinde, hacim öncülüğü yine bankalarda. Bankacılık endeksinin bayrak yarışında ilerde götürdüğü BIST100 endeksini 100 bin bandına taşıdığı bugünlerde kazanımlar yatırımcıları sevindiriyor.

Geçtiğimiz hafta Eylül ayının ve haftanın son işlem gününde 100 bin bandında çalışan endekste son saatlere doğru bir kar realizasyonları izlemiştik. Bu hafta başında tekrar olumlu gelişmelerden biri olan NAFTA ile başladık. Küresel piyasalara paralel piyasalarımızda yeşil ışıklı bir duruş izliyoruz.

BIST en yüksek hacimliler listesinde GARAN, TTKOM, YKBNK, THYAO ve KOZAA’yı gözlemlerken, BIST yükselenlerde ise KLNMA +%20,00, SEKUR +%14,50 ve EGCYH +%12,50 hisselerini inceliyoruz. 

Hafta başı beklentimizin BIST’in yükselişine öncülük etmesini öngördüğümüz bankacılık hisseleri, geçtiğimiz günlerdeki o sert yükselişleri görmesek de olumlu havaların etkisiyle yatırımcıların değerlendirdiği bir sektör olarak karşımızda. 

TUPRS yatay seyrini korurken, düzeltme olarak bakılan bir kağıt olarak karşımıza çıkıyor.

TUPRS 117'li Rakamlardan 164 Hedefine Doğru Düzeltmelerde OlabilirTavsiye durumlarında çok kısa bir süre önce “AL” olarak değiştirilen, hedef fiyatı olarak 164,00 TL öngörülen TUPRS’a baktığımızda 133,00 TL civarında işlem görüyor.

Anlık, bugün kaydettiği durum olarak %0,75 değer kaybı kaydettiğimiz hissenin tekniğinde herhangi olumsuz bir gözlem bulunmamakta. Aylık bazda en düşük 117,40 TL’den işlem gören ve en yüksek 138,90 TL’den yatırımcısını sevindiren TUPRS son günlerde gösterdiği performasını düşürse de kar satışları başlığı altında düzeltme olarak incelenmekte. 

Çin 1585 üründe vergi indirimine giderek ulusal pazarı, dışa daha fazla açmayı planlıyor.

Çin'in Vergi İndirimi Dışa Açılışı ArtırabilirKüresel piyasalarda gergin ortamın başrollerinden biri olan Çin, 1585 üründe gümrük tarife oranlarında bir indirime gidiyor. Yapılan resmi bir açıklamada, Çin bu yıl 1 Kasım‘dan itibaren ülkenin ulusal pazarlarını dışa daha fazla açmak için ülke gümrük vergi oranlarını 1585 vergiye tabii tuttuğu üründe azaltacağını duyurdu.

Vergi indirimine tabii olan 1585 mal toplam vergilendirilebilir ürünlerin %19’unu oluşturuyor. Ayarlama sonrasında Çin’in genel tarife oranı geçen yıl %9,8 olan düzeyin altına inerek %7,5 seviyesinde olacak. Bu oranın Avrupa Birliği oranlarından biraz yüksek ve Gelişmekte Olan Ülkeler’in çoğundan düşük olduğu söyleniyor.

Tarife indirimlerinde tekstil, seramik, çelik, makine ve bazı kaynak bazlı ürünler ile işlenmiş ürünler sektörlerini kapsıyor. Çin tarifelerin uygun bir seviyeye indirilmesi ile dış ticaretin dengeli bir şekilde gelişmesinin ekonomik kadanında da bir dışa açılım gerçekleştirebileceği öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu