Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Satıcılı Açarken GARAN, PETKM ve İşsizlik Fonu Gelişmeleri

Borsa İstanbul dirençlerini test eder pozisyondan, desteklerini yoklar konuma geçti. GARAN, PETKM gelişmeleri ve İşsizlik Fonu açıklaması şöyle;
Borsa İstanbul Satıcılı Açarken GARAN, PETKM ve İşsizlik Fonu Gelişmeleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün gün içinde TL’de değer kazanımlarının da desteği ile 123.000 seviyesine kadar yükselen BIST Banka endeksi (XBANK) ikinci seansın özellikle sonlarına doğru GARAN’ın sergilediği aşağı yönlü grafikle 121.500 seviyesi civarında kapattı. Bankacılık endeksinin bu seviyede görülen kapanışı yorumlanan önemli direnç seviyesinin altında gerçekleşti.

Teknik Noktaların Altında Bir Görünüm

Endeks Yorumlanan Teknik Noktalarında Desteğine Yakın Seyrediyor Borsa İstanbul 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününde satıcılı bir açılış kaydetti. -%0.36 oranında bir değişim ile 93.624 puan civarında işlem görüyor. Endeksin yorumlanan teknik noktalarına baktığımızda 93.950 puan seviyesinde yorumlanan pivotu, destek seviyelerinde 93.450 ve 92.950 seviyelerinde gözlemleniyor. Direncinde 94.440 seviyesi izlenebilecek olan BIST 100 anlık geldiği seviye itibari ile ilk destek bölgesine yakın hareket ediyor. 

GARAN BIST için Önem Arz Edebilir

GARAN Hareketleri BIST Yönü Konusunda Önem Teşkil EdebilirSabah saatlerinde %4’e yakın primli işlem gören Garanti Bankası hisselerindeki satış, bir internet sitesinde yayınlanan BBVA’in bankadaki hisselerini satmayı değerlendirdiğine yönelik haber tetiklendi. Haberin hem Garanti Bankası hem BBVA tarafından yalanlanmasına rağmen hisse günlük en düşük seviyesine yakın bir yerden kapanış yaptı.

Bu sabah itibarı ile Trump’ın Çin ile anlaşma olmadığı takdirde ilave vergiler getireceğine dair açıklamaları Asya piyasalarında olumsuz etki yaratmadı. Petrol 60 doların yakınında seyrederken, TL 5.24 seviyesinin altında güçlenmeye devam ediyor. 

Bugün GARAN’da olası bir tepki alışı hem BIST Bank hem de BIST 100 için belirleyici olabilir. BIST Banka endeksinin 122.400 seviyesini aşması halinde bir sonraki direnç noktası önümüzdeki günlerde 126.344 seviyesi olacak (dünkü kapanış seviyesine göre %4’e yakın bir artışı ifade ediyor). GARAN bugün -%1.36 değişim ile 7,97 TL/P şeklinde işlem görüyor.

Yurt İçinde PETKM ve İşsizlik Fonu Gelişmeleri

PETKM Bakım Çalışmasının Bittiğini DuyurduYurt içi şirket gelişmelerine baktığımızda Resmi Gazetede yer alan bir Cumhurbaşkanlığı kararına göre işgücünün istihdam edilebilirliğini arttırmak, istihdamı artırıcı ve koruyu tedbirler almak ve uygulamak amacıyla kullanılması öngörülen İşsizlik Sigortası Fonu bir önceki yıl prim gelirleri oranı 2019 ve 2020 için %30’dan %50’ye yükseltildi.

İktisadi faaliyetteki yavaşlamanın işsizlik oranına olası yansımasını azalmak amacıyla gelecek yıl da istihdamı destekleyici paketlerin devam edeceği ve yeni önlemlerin açıklanabileceği düşünülebilir.

CFS Petrokimya Sanayi’nin 5.3 milyar TL yatırım tutarlı polipropilen tesisi proje bazlı devlet yardımı verilecek yatırım kapsamına alındı. Haber ile Petkim üzerinde herhangi bir etkisi olacağını düşünülmemekte. (Petkim Türkiye’nin toplam talebinin yaklaşık %20’sini karşılıyor.)

Petkim, üretim kompleksinde her 4 yılda bir yapılan büyük bakımın tamamlandığını ve bu kapsamdaki iş duruşlarının sona erdiğini duyurdu. PETKM -%1.66 değer kaybederek 5,33 TL/P’den fiyatlanmakta.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu