Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Bankacılık Fitch Raporu Sonrası 1.300 Puan Üzerinde

Fitch Ratings, Türk bankacılık sektöründe karlılığın artmaya devam ettiğini belirtirken, borsa endeksi pozitif seyrediyor.
BIST Bankacılık Fitch Raporu Sonrası 1.300 Puan Üzerinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 13 bankayı içeren 2Ç21 Turkish Banks Datawatch raporunu yayımladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan alınan veriler doğrultusunda hazırlanan raporda Türk bankalarının karlılık oranının güçlü kalmaya devam ettiği belirtildi.

Bankaların hisse senetlerinin işlem gördüğü BIST bankacılık endeksi (XBANK), rapor sonrası sakin seyrediyor.
BIST Bankacılık  Endeksi 1301 Puan
Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks güne 1.295 puandan başladı. Saat 13.45’te %0,09 artışla 1.301 puandan işlem görüyor. Günün ilk yarısında ise 1293 – 1305 arasında hareket etti.

Bileşenlerine bakıldığında yatırımcısına en fazla kazandıran banka hissesi ICBC Turkey Bank A.Ş. (ICBCT) oldu. %3,43 artıda 5,73 liradan işlem gören banka hisseleri, haftalık kazancını %16’ya taşıdı.

Akbank T.A.Ş (AKBNK) hisseleri %0,18, Türkiye İş Bankası A.Ş. Class C (ISCTR) %0,18 ekside seyrediyor. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK) hisse senedi %0,81, Türkiye Halk Bankası (HALKB) %0,85 artıda işlem görüyor.

Türk bankalarına yönelik hazırlanan Fitch raporunda, düşük risk maliyeti, ücret gelirlerindeki artış ve net faiz marjlarındaki genişlemenin karlılığı desteklediği söylendi. Fakat diğer yandan dolarizasyonun negatif reel mevduat faizi ve enflasyon baskısı ile artabileceğine dikkat çekildi.

Söz konusu dönemde dövize göre düzeltilmiş kredi büyümesinin %1,9’da kaldığı belirtilirken, döviz cinsinden kredilerde iştahın azaldığı kaydedildi. Fitch Ratings Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bankacılık Direktörü Ahmet Kılınç, kur oynaklığından elde edilecek kazançlara yönelme ve Türk lirasına olan güvenin azalmasıyla, dolarizasyonun daha da yükseleceğine dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu