Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Bankacılık Endeksi TL Varlıklarındaki Düşüşle %2 Geriledi

Faiz indirimi sonrasında Türk lirası cinsi varlıklarındaki satışlar, en çok bankacılık endeksini etkiledi.
BIST Bankacılık Endeksi TL Varlıklarındaki Düşüşle %2 Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından 1394 puana geriledi. Türk lirası varlıklarında değer kaybının devam ettiği saat 15.30 sularında 1400 puandan işlem görüyor.

Sektör endeksleri arasında en fazla düşüş bankacılık endeksinde meydana geldi. İletişim şirket hisselerinin yer aldığı borsa endeksi %,0,85, ticaret %1,40, maliye %1,05 ve holding %0,98 ekside seyrediyor.

En fazla artış %2,02 ile finansal kiralamada olurken, onu %1,53 ile inşaat endeksi takip etti.

BIST bankacılık endeksi (XBANK), saat 15.36’da %1,92 düşüşle işlem görüyor.
BIST Bankacılık Endeksi %2 Geriledi
Kaynak: Paratic Piyasalar

1.248 puandan hesaplanan endeks, faiz indirimi açıklamasının yapılmasıyla birlikte 1280’den 1246 puana geriledi. Faiz indirim döngüsünün ilk adımı olarak nitelendiren bugünkü karar, yurt içi piyasalarında sert düşüşlere yol açtı.

Dolar kuru 8,80’i aşarak rekor seviyeye yaklaştı. En sert satışlar ise banka hisselerinin yer aldığı borsa endeksinde görüldü. Bankacılık endeksi bugün gerçekleşen düşüşün ardından haftalık bazda %3, aylık %5 oranında gerilemiş oldu.

Bileşenlerine baktığımızda Türkiye İş Bankası A.Ş. Class B (ISBTR) hisseleri %3,45 düşüşle yatırımcısına en fazla kaybettiren oldu. Onu %2,55 ekside fiyatlanan Akbank T.A.Ş (AKBNK) izledi. 5,35 liradan işlem gören Akbank hisseleri, gün içinde 5,33 – 5,54 arasında gezindi.

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK) hissesinde düşüş oranı %1,64’ü işaret ediyor. 2,40 liradan fiyatlanan hisselerin aylık kaybı %6’yı aşmış durumda. Yatırımcısını üzen bir başka banka hissesi Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN) olurken, %1,18 ekside seyrediyor.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) hisseleri %0,82, Türkiye Halk Bankası (HALKB) %1,32, Türkiye Garanti Bankası (GARAN) azalışla işlem görüyor. Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. (KLNMA) ise %3,51 artışla endeksin en iyi performansını gösteren hisse oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu